MIT App + Java

Empty views secersem bahsettigim build sorunu olusuyor. Son sdk nasil yamanir onu da bilmiyorum.

Adamlar Delphideki rahatligi neden kendi IDEleri icin de ornek almazlar ki?

O değil de android klavyete Ctrl+z yok. Bu ne biçim iştir. patent mi gerekiyor niye ekleyemiyorlar.

device managerin icinde, hani rn basta device eklemistin ya ordan, yeni cihaz ekleyeceksin.

bunları dedım hocam hexin içiinden bu bilgileri alabilirmiyim ?
Hex dediğiniz device firmware midir? orada illaki var. Fakat ASMye çevirmek gerekir. Bazı ileri (?) Yazılımlarda o kısım şifreli olarak depolanmıştır. Program onu çözerek bilgisayara iletir.

USB paket boyutu desscriptor içinde tanımlıdır. Aygıt ilk bağlandığıunda veya sorgulama yapıldığında bilgisayara iletilir. USBlyzer benzeri programlar bunu gösterir. Endpoint Descriptor - wMaxPacketSize
elinizdeki aygıt nedir acaba? Mouse ise windows'ta böyle basit yöntemlerle okuma yapamazsınız. Kernel Mode erişim gerekir. ( kendim de bilmiyorum )

• Beğen
Reactions: nt
USB Data paketlerinin boyu Endpoint descriptorlerinin icinde tanimli.

Android Studio icin baslangic videolarina baktim. Anlatilan Android Studio versiyonlari eski. Ayni seyleri yapmama ragmen ekran goruntuleri doslar vs farklilasiyor. Dolayisi ile video da isime yaramiyor.

Descriptorleri yazayim.

Descriptorler:
;***********************************************************************************************
; Device Descriptor
;***********************************************************************************************

DeviceDesc                 DCB    0x12                                               ; Size of this descriptor in bytes
                           DCB    0x01                                               ; DEVICE descriptor type
                           DCB    0x00, 0x02                                         ; USB Spec Release Number in BCD format
                           DCB    0x00                                               ; Class Code
                           DCB    0x00                                               ; Subclass code
                           DCB    0x00                                               ; Protocol code
                           DCB    MAX_PACKET0                                        ; Max packet size for EP0
                           DCB    0x83, 0x04                                         ; Vendor ID
                           DCB    0x20, 0x57                                         ; Product ID: Custom HID demo
                           DCB    0x00, 0x02                                         ; Device release number in BCD format
                           DCB    0x01                                               ; Manufacturer string index
                           DCB    0x02                                               ; Product string index
                           DCB    0x03                                               ; Device serial number string index
                           DCB    0x01                                               ; Number of possible configurations

; Configuration Descriptor

ConfigDesc

DCB    0x09                                               ; Size of this descriptor in bytes
                           DCB    0x02                                               ; CONFIGURATION descriptor type
                           DCB    0x29, 0x00                                         ; Total length of data for this cfg (Config+Int+HidClass+EP0+EP1)
                           DCB    InterfaceSayisi                                    ; Number of interfaces in this cfg
                           DCB    KonfigurasyonNo                                    ; Index value of this configuration
                           DCB    0                                                  ; Configuration string index
                           DCB    0x80 :OR: (BusPowered<<6) :OR: (SuspendMode<<5)
                           DCB    0xFA                                               ; Max power consumption (2X mA) 500mA

; Interface Descriptor

IntDesc                    DCB    0x09                                               ; Size of this descriptor in bytes
                           DCB    0x04                                               ; INTERFACE descriptor type
                           DCB    0                                                  ; Interface Number
                           DCB    0                                                  ; Alternate Setting Number
                           DCB    0x02                                               ; Number of endpoints in this intf
                           DCB    0x03                                               ; Class code HID
                           DCB    0                                                  ; Subclass code
                           DCB    0                                                  ; Protocol code
                           DCB    0                                                  ; Interface string index

; Endpoint Descriptor (Input icin)

DCB    0x07                                               ; sizeof(USB_EP_DSC)
                           DCB    0x05                                               ; Endpoint Descriptor
                           DCB    0x81                                               ; EndpointAddress (Adr=1 input)
                           DCB    0x03                                               ; Attributes (Interrupt transfer)
                           DCB    0x40, 0x00                                         ; size
                           DCB    0x01                                               ; Interval

; Endpoint Descriptor

DCB    0x07                                               ; sizeof(USB_EP_DSC)
                           DCB    0x05                                               ; Endpoint Descriptor
                           DCB    0x01                                               ; EndpointAddress (Adr=1 output)
                           DCB    0x03                                               ; Attributes (Interrupt transfer)
                           DCB    0x40, 0x00                                         ; size
                           DCB    0x01                                               ; Interval

; Language code string descriptor

StringDesZero              DCB    ManufacStr - StringDesZero                         ; Length
                           DCB    0x03                                               ; Type=String
                           DCB    0x09, 0x04                                         ; Code English

; ManufacStr

ManufacStr                 DCB    ProductStr - ManufacStr                            ; Length
                           DCB    'M', 0
                           DCB    'i', 0
                           DCB    'k', 0
                           DCB    'r', 0
                           DCB    'o', 0
                           DCB    'S', 0
                           DCB    't', 0
                           DCB    'e', 0
                           DCB    'p', 0

; ProductStr

ProductStr                 DCB    SerialNumStr - ProductStr                          ; Length
                           DCB    'N', 0
                           DCB    'T', 0
                           DCB    ' ', 0
                           DCB    'D', 0
                           DCB    'e', 0
                           DCB    'm', 0
                           DCB    'o', 0

; SerialNumStr

SerialNumStr               DCB    ReportDesc - SerialNumStr                          ; Length
                           DCB    'S', 0
                           DCB    'N', 0
                           DCB    ':', 0
                           DCB    '0', 0
                           DCB    '2', 0
                           DCB    '0', 0
                           DCB    '2', 0
                           DCB    '3', 0

TM32 USB Aygıtları Bulundu: ID Vendor: 1155 ID Product: 22304 Configuration: 1 Endpoint: 0x81 Max Packet Size: 64 Endpoint: 0x1 Max Packet Size: 64

Eger yukaridaki verileri cekebildiysen haberlesmeye baslamissin demektir. Cunku bu verilerden PID, VID, End Point numaralarini ve uzunluklarini ancak ve ancak kartla konusursan alabilirsin.

Get Report, Set report istek rutinlerinde sorun vardir.

Neden bu kisimlara daldin anlamiyorum. Normalde host tarafinda kod yazan olarak bunlari bilmen gerekmiyor. Isletim sistemindeki yazilim enumeration asamasinda bu bilgileri usb cihazdan ceker.

Yazilimci olarak sana lazim oldugunda isletim sistemine sorarsin.

Ayrica bu bilgiler STM islemciye ozgu bilgiler degil. STM32 islemci USB2.00 uyumlu donanima sahip o kadar.

Desriptorler STM islemciye kodu yazan tarafindan ve USB kurulusunun kurallarina gore olusturulur.

Dolayisi ile STM islemcinin dokumanlarina bakma bu konuda bir sey bulamazsin.

Senin amacın sana bağlı bir hid device ı okumak ise hid device ın hangi mcu ile yapıldığı vs seni ilgilendirmemeli. Mcu ile uğraşmak istemiyorsan kapat ST nin dökümentasyonunu. Python kullanarak hid device ile haberleşmenin çok farklı yolları var onları araştır ve uygula. Anladığım kadarıyla artık elindeki 103 hid device olarak görülüyor, bu durumda aslında orası ile işin bitti çünkü os bi kere aaa bu hid device dediyse demek ki arada sağlıklı bir iletişim kurulmuş, os gerekli datayı çekmiştir. Python ile genelde bir mcu yu haberleştirmek gerekince yapılan hata(hata mı diyeyim, pythona mı laf edeyim, python kullan yazılımcıya mı bilmiyorum) genellikle datanın tipini ayarlayamıyor oluşları. Sanıyorum ki bytearray olarak tanımlamak falan gerekiyordu.

• Haha
Kartın içindeki yazılımı hid den periyodik olarak çıkış yapacak şekilde değiştirin(10hz de hello yollasın mesela). Sonrasında eğer cihazı görüyorsan sadece okumaya çalış, okumayı çözünce cevap yollamaya çalışırsın. Acele etmeden sakince ilerle, sorunun olunca açıkca belirterek yazarsan yardım alman daha kolay olur. Şu an attığın postlar sanki kişisel bloguna ilerleme yazıyormuşsun gibi, o yüzden yardım edebilmemiz mümkün değil.

lsusb kartı goruyor kartı dınlemek ıstedıgımde recieve_data fanksıyonuuyla endpoın paket byte bellı

bu kart kullanımda dıyor herşeyı denedım aklınıza gelebilecek hocayada sormadıysam 10 kez sordum

ben kırcaksam rsa kırarım böyle feyk mcu yakıştırdığınız için üzüldüm :(

kartın içinide yapmayı ogrenıyorum onu yapıp ben projeyı bıtırınce yazarım :D
Eğer ki erimeye çalıştığında bu port kullanımda tarzı cevaplar alıyorsan öyledir. Sebebi de şu sen kodunu runlayınca iletişimi başlatıyorsun ama sonra bitirmeden koddan çıkıyorsun. Restart at bilgisayara sonra kodu runla bakalım yine kullanımda diyecek mi?

Hacklemek/kırmak gibi şeyler kelime anlamı olarak "iznin olmayan" yani normalde erişmemen gereken bir bilgiye erişmen, onu normalde yapmadığı şeyleri yapacak şekilde manipüle etmen gibi anlamlara geliyor. Senin burada yapmaya çalıştığın şey ise oldukça standart bir uygulama. Eğer ki herhangi bir şey ararken hacklemek tarzı kelime seçimleri ile ararsan en azından şu an yaptığın işi yapacak şeyler bulamazsın.

• Haha

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,892
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back