Mosfet

mert45

Üye
HAYIR'lı sahurlar benim tam anlayamadığım mosfet çalışma mantığı ve sürme devresi nedir yardımcı olur musunuz

Şu videoya yakında denk gelmiştim. Çok güzel anlatılmış.
İngilizce ama Türkçe altyazı çevirisi yaptırabiliyorsunuz youtube'a:

1710198393920.png

Şu da güzel videodur.

Bu devrede pwm sinyali gelmiş sonrası devreyi çözemedim
31754 eklentisine bak
Burada mosfetlerin kesinlikle aynı anda iletimde olmaması gerek. Devrenin işlevi çıkışa +mosv'yi yada gnd'yi vermek.

Mosfet sürücü düşük voltajla çalışan kontrol devresinin yüksek voltaja bağlı mosfeti iletime geçirmesine yarıyor.

+Mosv'nin 50V olduğunu düşün. 5v çalışan devre q1'i iletime geçirmek için gate bacağına en az 55V vermeli. Bu mosfet sürücüyle mümkün oluyor. Mosfet sürücü bunu şarj pompalayarak yapabiliyor. Buradaki c1 kondansatörü bunun için.

Hocam ben bu devrede ne yaptık anlamadım
High side tarafindaki 3 mosfetin uzerine bir potansiyel fark uyguladigini dusun, low side tarafindaki mosfetlerin altindaki noktayi da GND ye bagladigini dusun. Mosfetleri acma kapama duzenini oyle bir ayarliyorsun ki out tan istedigin voltaj i alabiliyorsun.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back