Multimetre LCR Metre vs. için Yazılım Önerisi

volta

Kıdemli Üye
Elimdeki Uni-t UT612 LCR Metre'nin yazılımını ilk defa ölçüm yaparken kullanayım dedim. Daha önce sadece LCR Metre yazılıma bağlanıyor mu diye kontrol etmiştim. Sorunsuz bağlanmıştı. Şimdi cihaz yazılıma bağlandıktan sonra ölçüm yaparken belki 1-2 dk sonra yazılım tamamen kapanıyor. Bende genel bir multimetre/lcr metre yazılımı arayışına başladım. Sigrok var, ona baktım ama onda osiloskop, logik analyzer vs için pulseview diye arayüzlü bir program var. Sanırım bu tip cihazların dışındakiler sadece komut satırı üzerinden veri akışı sağlıyor. Labview'e bakayım dedim onun mevzusunu tam anlayamadım. Sanırım cihaz bağlayabilmek için araya bir cihaz gerekiyor. Ama tam emin değilim. Yükleyip oturum açmak bile bayağı uğraştırdı zaten. Sizden multimetre- lcr metre falan bağlanacak bir yazılım tavsiyesi istiyorum. Aslında sigrok projesi iyi gibi duruyor. Bayağı bir cihaza destek veriyor ama arayüz desteği her cihaz için yok sanırım. sigrok-meter diye birşey var ama o da sadece linux için var anladığım kadarıyla. Normalde linux kullanıyorum ama bu atölye bilgisayarına windows kurdum ki linux versiyonu olmayan yazılımları da kullanayım diye. Bu sefer de windows versiyonu olmayan programla karşılaştım :) . Sigrok'un alt projesi smuview varmış birde onu deneyecem. Farklı önerilere açığım.

Son düzenleme:
Smu-View'ı denedim. ut612 destekli ürünler listesinde ama cihazı bulamıyor. Anlaşılan program düzgün çalışmıyor.

UT612 yi communication moduna soktun mu?

UT612 yi communication moduna soktun mu?
Evet. USB düğmesine basılarak moda sokuluyor. Zaten hiç bağlanmıyor değil. İlk başta bağlanıyor, değerler yazılım ekranına geliyor bir-iki dakika sonra yazılımın kendisi komple kapanıyor. Yani sadece bağlantı kopmuyor.

612.jpg

Kendi yazılımına ben de güvenmem, ama SmuView ile çalışmamasına şaşırdım.

Kendi yazılımına ben de güvenmem, ama SmuView ile çalışmamasına şaşırdım.
Şöyle bir ekranı var. Sırayla seçip en son scan diyorsun. İlk basamakta ut612 çıkıyor zaten. Sonra hem usb ile hem serial porttan silabs olanı denedim ayrı ayrı. En son altta cihazın çıkması lazım ama çıkmıyor. Emin değilim ama sanki tarama yapmıyor gibi. Birşeyleri eksik mi yapıyorum bilmiyorum.

ConnectDeviceDialog.png

Ekler

• connect-to-device-2.png
    connect-to-device-2.png
    16.1 KB · Görüntüleme: 56
Ayrıca birde SmuView'ı indirirken Windows zararlı olabilir diye uyarı veriyor. Tamam yine de indir diyorum. Yüklerkende bu sefer defender smart screen'e takılıyor, olsun yine çalıştır diye yüklüyorum. Acaba sonrasında yine windows engellemeye devam ediyor olabilir mi?

Bir ihtimal daha var, belki driver sorunu olabilir. Sigrok'un sayfasında şöyle bir uyarı var. Burada zadig'ten bahsetmiş. Sigrok onu zaten otomatik yüklüyor ama onu nasıl kullanacağımdan emin olamadım. Mevcut driver başka bir driverla değiştiriyor galiba ama birşeyleri bozarım diye tam anlamadan kullanmak istemedim.

sigrok-driver.PNG

Multimetreyi bilgisayara bağlamanın ne gibi bir artısı oluyor?
ben kullanıyorum , devredeki önemli voltaj noktalarının uzun süre çalışmada sıcaklık -soğuk iklimlendirme fırınında takibindeki zaman volt/amper grafiği önemli oluyor. buna göre kalibrasyon veya değerleri düzeltme için kullanılabiliyorsun.

Mikroskop kamerası + lens kullanıyorum. Laptopu da harici 27 inç monitöre bağladım. Yani kartı monitörden görürken multimetreyi de monitörden görebilmek için. Bunun dışında veri kaydı yapıyor grafik göstemi filan da var. Bunlarda işe yarar diye düşünüyorum.

ben kullanıyorum , devredeki önemli voltaj noktalarının uzun süre çalışmada sıcaklık -soğuk iklimlendirme fırınında takibindeki zaman volt/amper grafiği önemli oluyor. buna göre kalibrasyon veya değerleri düzeltme için kullanılabiliyorsun.
Hangi multimetreyi kullanıyosunuz ? Yazılımından memnun musunuz?

Yarın buradaki arkadaşımdan UT612 yi ödünç alarak Linux'ta deneyeceğim. Muhtemelen problemin kaynağı Windows, ama göreceğiz :)

ADC testi, DAC testi, veri loglama gibi bir çok konularda benim oldukça işime yarıyor.

Şurada daha önce bu yöntemle yaptığım testlerden birisi var. Güzel bir örnek olur diye düşünüyorum. Manuel olarak o kadar sayıda ölçümü yapmanız mümkün değil. Günlerinizi alır.

Şimdi benim UT61E ile denedim ve SmuView gerçekten de bulamıyor. Bu programın kendisi ile ilgili bir bug gibi duruyor.

Ama doğrudan sigrok-cli kullanınca multimetreden okuma yapabiliyorum.

IMG_20230829_131918.jpg

Bash:
[ta@bonsai ~]$ sigrok-cli --driver=uni-t-ut61e-ser:conn=/dev/ttyUSB0 -O analog --continuous
P1: 229.8 V AC AUTO
P1: 229.9 V AC AUTO
P1: 230.0 V AC AUTO
g_atomic_ref_count_dec: assertion 'g_atomic_int_get (arc) > 0' failed
[ta@bonsai ~]$

Debian 11 ile gelen sigrok-cli biraz eski, o yüzden programı sonlandırınca ekrana bir hata mesajı yazıyor. Bir de ilgili terminali kullanılamaz halde bırakıyor. Son sürümü kaynak kodundan derleyip tekrar denedim, her iki sorun da giderilmiş.

Bash:
[ta@bonsai ~]$ sigrok-cli --version
sigrok-cli 0.8.0-git-9d9f7b8

Libraries and features:
- libsigrok 0.6.0-git/4:0:0 (rt: 0.6.0-git-395ac73e/4:0:0).
 - Libs:
  - glib 2.66.8 (rt: 2.66.8/6608:8)
  - zlib 1.2.11
  - libzip 1.7.3
  - minilzo 2.10
  - libserialport 0.1.1/1:0:1 (rt: 0.1.1/1:0:1)
  - Host: x86_64-pc-linux-gnu, little-endian.
  - SCPI backends: TCP, RPC, serial.
- libsigrokdecode 0.6.0-git-df3a4a3/4:0:0 (rt: 0.6.0-git-df3a4a3/4:0:0).
 - Libs:
  - glib 2.66.8 (rt: 2.66.8/6608:8)
  - Python 3.9.2 / 0x30902f0 (API 1013, ABI 3)
  - Host: x86_64-pc-linux-gnu, little-endian.
[ta@bonsai ~]$

Bash:
[ta@bonsai ~]$ sigrok-cli --driver=uni-t-ut61e-ser:conn=/dev/ttyUSB0 -O analog --continuous
[ta@bonsai ~]$

Şimdi benim UT61E ile denedim ve SmuView gerçekten de bulamıyor. Bu programın kendisi ile ilgili bir bug gibi duruyor.

Ama doğrudan sigrok-cli kullanınca multimetreden okuma yapabiliyorum.

25233 eklentisine bak

Bash:
g_atomic_ref_count_dec: assertion 'g_atomic_int_get (arc) > 0' failed
[ta@bonsai ~]$
Çok teşekkürler. Ben bu cihazı windows makinede kullanacam. Aşağıda olduğu gibi usb konumunu windowsta nasıl belirtebilriz acaba? Sürücü ismiyle falan mı? Sitede hep linuxtan örnekler verilmiş. Bugüne kadar hep önceliğim linux kullanmaktı, ama hep sadece windowsta çalışan programlar ve örneklerin windows üzerinden verilmesi sorunuyla karlışırdım. Bu sefer windows kurayım fazla uğraşmayım dedim şimdi de tam tersi durumla karşılaştım :katil2:.

Screenshot from 2023-09-03 21-16-33.png

Windows'da seri port sürücü isimleri COM1, COM2, COMx şeklinde gidiyor, onu deneyebilirsin.

UT-612'de Silabs CP2110 HID USB to UART çip kullanıldığı için bağlantı noktasını hid olarak tanımlayıp öyle kullanmak gerekiyormuş. Biraz uğraştırdı ama sonuçta sigrok-cli üzerinden veri okumayı başardım.

sigrok-cli:
C:\Program Files\sigrok\sigrok-cli>sigrok-cli --driver=uni-t-ut612:conn=hid/cp2110 -O analog --continuous
META output_frequency: 100000.000000
META equiv_circuit_model: AUTO
FRAME-BEGIN
P1: 1.10 pF
P2: 0.0645
FRAME-END
FRAME-BEGIN
P2: 0.0645
FRAME-END
FRAME-BEGIN
P2: 0.0646
FRAME-END
FRAME-BEGIN
FRAME-END
FRAME-BEGIN
FRAME-END
FRAME-BEGIN
FRAME-END
FRAME-BEGIN
FRAME-END
FRAME-BEGIN
FRAME-END
FRAME-BEGIN
FRAME-END
FRAME-BEGIN
FRAME-END
FRAME-BEGIN
P2: 0.0642
FRAME-END
FRAME-BEGIN
P2: 0.0642
FRAME-END
FRAME-BEGIN
P2: 0.0648
FRAME-END
g_variant_unref: assertion 'value->ref_count > 0' failed

C:\Program Files\sigrok\sigrok-cli>

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back