neden bobin

merhaba arkadaslar forumun acemi ogrencisi olarak
basit salakça bi sorum var
neden bobine ihtiyaç duyuldu, neden manyetik alana ihtiyaç duyuldu?
bu iphonelarda dahi var
simdiden tesekkurler

bende hep neden bu zamana kadar bobin yada kondansatorden baska enerji fepolayacak temel eleman kesfedilememis diye ara sra dusunurum.

Herşey bobin sayesinde oldu. Bobin olmasa heralde elektrik ile hala sadece ampul yakıyor oldurduk

Öncelikle elektrik enerjisini üretmek için bobin gerekli. Temel olarak elektrik üretme yöntemleri şunlardır.

1 - Kimyasal yollarla. Piller aküler buna örnektir.

2 - Güneş panelleri ile ki bunun sürekliliği yok istikrarlı değil.

3 - İçinde bobin ve mıknatıs olan, döndürüldüğü zaman elektrik üreten yapılar, yani alternatörler veya dinamolar.

3. yöntem her yerde kullanılabilen sistemdir. Bir yerde dairesel hareket elde edebilirseniz oraya bir alternatör bağlayıp enerji üretirsiniz.
Nükleer santraller, barajlar, rüzgar santralleri, termik santraller temelinde hepsi bir şekilde dairesel hareket elde edip bu hareketle elektrik üretirler.

merhaba arkadaslar forumun acemi ogrencisi olarak
basit salakça bi sorum var
neden bobine ihtiyaç duyuldu, neden manyetik alana ihtiyaç duyuldu?
bu iphonelarda dahi var
simdiden tesekkurler

Manyetik alana ihtiyaç duyulmadı. Manyetik alan keşfedildi. Sonra da bundan nasıl istifade edilebileceği ile ilgili ARGE çalışmaları yapıldı. İlk uygulamalar da elektrik jeneratörleri ve telsiz sistemleri oldu.

Gerilim esittir

Akim ile bir seyi capinca,
Akimin turevi ile bir seyi carpinca,
Akimin integrali ile bir seyi capinca.

Burdaki bir seyler, direnc, enduktans ve kapasitans oluyor.

Bobin olmasa araçlarda marş motoruda olmazdı. Arabaları kolla çevirerek çalıştırırdık. Benzinli araçta olmazdı. sadece dizel... Aküyü şarj etmek mümkün olmayacağı için arabada farda olmazdı heralde...

Merak edenler Faraday ve lenz kanunlarını incelesin.

Herkese Mrb, Bobinlerle ilgili acemi bir elektronikçi olarak merak ettiğim bazi hususlar var, bunları sormak isterim. Bana yardimci olursanız sahip oldugu çeşitlilikle elektrik-elektronik devrelerin en önemli elemanlarindan biri olan bobinler hakkinda arastirma yapan hatta yeni birseyler öğrenmek isteyen herkese faydali olacaktir. Sorularım Şunlardır:

1-) Alelade düz bir telin çevresinde spiral şeklinde yani başlangiç ve bitiş noktasi belli olmayan çok zayıf bir manyetik alan oluştuğunu biliyoruz...Bu tel bobin haline getirildiginde neden manyetik alanı yüzlerce kat artiyor?
2-) Manyetik alanlar birbirlerini kuvvetlendirebilir yada sönümleyebilir mi?
3-) Değişken akimda bobinde bir gerilim endüklendigi biliniyor. Bu gerilim örneğin bir alternatif akım dalgasının pozitif alternansını düşünürsek sadece akım maksimumdan sıfıra inerkenmi (Akimdaki azalmaya karsi koymak adina) olusuyor yoksa daha öncesinde yani sıfırdan maksimuma çıkarkende oluşma durumu var mı? Yani bobin akim artarken tuketici (alıcı) azalirken üretici (üreteç) gibi mi davranıyor, yoksa akim hem artip hem azalirken üretici rolünde mi oluyor?
4-) Bobinlerde kullanilan ferrit nüve hangi malzemelerden ne şekilde üretiliyor?
5-) Bobinlerde Mandren (karkas) malzemesi ne ise yariyor? Yani dogrudan teli nuveye sarmak yerine mandrene sarmak, enduktansi değiştirmenin yaninda ne amaçla kullanilıyor?

Konuya vakıf olan, konu hakkında bilgisi olan herkesin yorumlarına açıktır, teşekkur ediyorum.

ellektronlar nano boyutta manyetik alan çarkı gibi davranır. Hareket ettirildiğinde çevredeki durağan manyetik alanı çevirir. Yan yaya bobin şeklinde sarıldığında çarkların etkisi artar .
Elekronlar nano boyutta spiral galaksiler benzer.
Bunlar benim görüşlerim.

1. soru icin;

Duz iletken de ayni alani olusturuyor. Ama tel boyunca teli halkaladigi icin dagilmis durumda.

Sen bu teli tek bir halka bile yapmis olsan tum alani bir bolgede toplamis oluyorsun.

2. Toplanip cikartilabilir.

3. Akimda degisim varsa uretec gibi davranir. Akimin artmasi ya da azalmasi sadece enduklenen gerilimin yonunu belirler.

4. Ana maddesi demir tozu ve yapistirici madde.

5. Yalitken her sey. Amac izolasyon.

Son düzenleme:
1668932159178.png

Manyetik alan çizgileri sonsuz mu? Yoksa manyetik alandaki çizgi sayısı sabit mi?

Düz tek bir İletkenin etrafındaki manyetik alan çizgileri nasıldır acaba? Merkez de yoğun sonra seyrek olur diye tahmin ediyorum. Ama sanırım seyrek yerine zayıf demek daha mı doğru? Çizgilerin arası seyrekleşir mi yoksa çizgi aralığı sabit olup çizgiler mi zayıflar. Ayrıca çizgilerin arasındaki boşlukta ne var...

Kafamda çılgın sorular :cheeky2:

1-) Alelade düz bir telin çevresinde spiral şeklinde yani başlangiç ve bitiş noktasi belli olmayan çok zayıf bir manyetik alan oluştuğunu biliyoruz...Bu tel bobin haline getirildiginde neden manyetik alanı yüzlerce kat artiyor?

Düz telin etrafındaki manyetik alan spiral şeklinde değildir, daireseldir. Manyetik alanın şiddeti, telden uzaklaştıkça azalır. Herhangi bir mesafedeki alan şiddeti, iletkenden geçen akım ile doğru orantılıdır. Manyetik alanın yönü de sağ el kuralı ile belirlenebilir

2-) Manyetik alanlar birbirlerini kuvvetlendirebilir yada sönümleyebilir mi?

Evet. İki iletken yan yana paralel yerleştirilirse ve içlerinden geçen akım aynı yönde ise, manyetik alan şiddetleri birbirleri ile toplanır. Eğer iletkenlerden geçen akım ters yönde ise manyetik alan şiddetleri birbirinden çıkarılır.

3-) Değişken akimda bobinde bir gerilim endüklendigi biliniyor. Bu gerilim örneğin bir alternatif akım dalgasının pozitif alternansını düşünürsek sadece akım maksimumdan sıfıra inerkenmi (Akimdaki azalmaya karsi koymak adina) olusuyor yoksa daha öncesinde yani sıfırdan maksimuma çıkarkende oluşma durumu var mı? Yani bobin akim artarken tuketici (alıcı) azalirken üretici (üreteç) gibi mi davranıyor, yoksa akim hem artip hem azalirken üretici rolünde mi oluyor?

İletken etrafındaki manyetik alan, mekanik sistemlerdeki volan gibi davranır, yani değişime karşı koyar. Eğer iletkenden geçen akım arttırılırsa veya azaltılırsa, manyetik alanın endüklediği gerilim bu artışa veya azalışa karşı koyar.

4-) Bobinlerde kullanilan ferrit nüve hangi malzemelerden ne şekilde üretiliyor?

Çok değişik metal alaşımları ve bağlayıcı yalıtkandan oluşur. Derin bir konudur. Amaç manyetik akıyı arttırmak ve satürasyon denen olumsuzluğu engellemek.

5-) Bobinlerde Mandren (karkas) malzemesi ne ise yariyor? Yani dogrudan teli nuveye sarmak yerine mandrene sarmak, enduktansi değiştirmenin yaninda ne amaçla kullanilıyor?

Metal saç kullanılan trafoda karkasın amacı elektriksel izolasyon. Doğrudan saca sarsan, emaye hasar görür ve sargı birçok yerinde kısa devre olur.

20220 eklentisine bak

Manyetik alan çizgileri sonsuz mu? Yoksa manyetik alandaki çizgi sayısı sabit mi?

Düz tek bir İletkenin etrafındaki manyetik alan çizgileri nasıldır acaba? Merkez de yoğun sonra seyrek olur diye tahmin ediyorum. Ama sanırım seyrek yerine zayıf demek daha mı doğru? Çizgilerin arası seyrekleşir mi yoksa çizgi aralığı sabit olup çizgiler mi zayıflar. Ayrıca çizgilerin arasındaki boşlukta ne var...

Kafamda çılgın sorular :cheeky2:

Ortada çizgi falan yok. Çizgiler, manyetik alan şiddetinin aynı olduğu yerleri göstermek amaçlı kullanılır. Haritadaki izohipsler gibi.

Manyetik alan çizgilerinin yönü vardır İlk videoda görebilirsiniz
O alan çizgileride vardır.Bir mıktnatısı düz bir zemine ,bir kartonun üstüne koyun ,etrafına demir tozları dökün,sonra zemine
bir fıske vurun demir tozları bir çizgileri hemen daha belirginoluşturur.
Bunların miktarı, mıknatısın kuvvetiyle doğru orantııdır.(2.video)

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back