Opamp giriş voltajı

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Opamp ın giriş sinyali voltajı, besleme voltajından yüksek olabilirmi? Yoksa her zaman altındamı olmalıdır?

Standart opamp'lerde giriş voltajları rail (besleme) voltajlarını geçmemesi gerekiyor. Ama bazı özel amaçlı opamp'lerde bu mümkün. Bunların en bilinen örneği, akım algılamada kullanılan opamp'ler.

Google'da "high side current sensing" diye aratabilirsin.

Tamda akım okumayı düşünüyordum. Ama bunu lm324 gibi klasik bir opamp ile hi side üzerinden yapmayı planlıyorum.

Emin olmak için Soruyu güncelleyeyim.

Lm324 32vmax değerine sahipi. Besleme 15v giris 25v olamaz değilmi?

Şöyle bir şey geldi aklıma. Amaç fark voltaja gerilim bölücü uygulayarak giriş seviyesini aşağı çekmek...

1609587615795.png

Buradaki sıkıntı dirençlerin özdeş olması lazım. Tolerasyon farkı yüzünden düşük akımlarda 2. voltmetredeki sinyal negatif olabilir... :cheeky2:

Aynen böyle ;

1609588050339.png

AKım sıfır iken dirençler yüzünden yanlış okuyoruz.

1609588531190.png

Şöyle bir kalibrasyon eklesek sanki olayı çözüyoruz...

1609589292490.png

LM324 için datasheet'te "recommended operating conditions" altında çalışma aralığı Vcc - 2 V olarak belirtilmiş. "absolute maximum ratings" altından ise 32 V'a kadar opamp'in ölmeyeceği belirtilmiş. O aradaki değerlerde ne olacağı ile ilgili datasheet'te veri yok. Ya tamamen yanlış çalışır yada datasheet'teki performans verilerinin daha altında bir performansla çalışır. Denersen bize de bilgi ver :D

Eğer çok yüksek akımlarla çalışacaksan direnç bölücü ile işini görebilirsin. Ama akımlar düşük ise direnç bölücülü metot hem çok gürültülü olur hem de akım regülasyon toleransı kötü olur.

lm324 ile olmaz. input voltage range + besleme voltajına eşit yada büyük olması lazım.
lm324 pnp girişlidir. Giriş voltajı 0 volta kadar giriş voltajına duyarlıdır fakat Vcc voltajında çalışmaz.
hazır high current sense yada Vcc voltajına duyarlı girişleri olan opamp kullanmalısınız.
wybo8.png

Rshunt üzerinden akım akarken +input voltajı artar opamp çıkış voltajı yükselir npn transistör + input voltajını - input voltajına eşitleyene kadar R1 üzerinden akım çeker.
Çekilen bu akım R3 voltajını oluşturur. R3 değerini artırarak akımı gerilime çevirme kazancını artırabiirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back