Opamp ödev için yardım

Merhaba arkadaşlar ben elektrik elektronik mühendisliği 1. sınıfım. Ödevim var ve opampın kullanım mantığını anlayamadım bana bu ödevin nasıl yapılabileceğini mantığını anlatabilir misiniz ?
Teşekkürler.
Ödev:
Öğrenci numaranızın son iki hanesini referans gerilimi olan 5V ile karşılaştırarak her bir hane 5V'dan büyükse birer tane sarı, 5V'dan küçükse birer tane kırmızı LED yanmasını sağlayan devre tasarlanacaktır. Eğer her iki haneye ait LED'ler farklı renkte ise bir tane yeşil LED, her iki haneye ait LED'ler aynı renkte ise bir tane mavi LED olmak üzere toplamda üç adet LED'in ışık vermesi sağlanacaktır.
 Tasarımınızda gerektiği kadar Opamp kullanmalısınız.
 Opamp türleri ve gerekli diğer devre elemanları sizin seçiminize bağlıdır.
 Devreyi tasarladıktan sonra bir devre benzetim (simulasyon) programı ile benzetimini gerçekleştirmeniz istenmektedir.
Örnek: Öğrenci numarası XXXXXXXXAB için A<5 ise Kırmızı A>5 ise Sarı B<5 ise Kırmızı B>5 ise Sarı AB Kırmızı Sarı veya Sarı Kırmızı ise Yeşil AB Kırmızı Kırmızı veya Sarı Sarı ise Mavi Mesela öğrenci numarası XXXXXXXX00 olsa Kırmızı Kırmızı Mavi LED'ler yanar.

1.jpg

Mavi ledi de sana birakiyorum.

Yaptigimiz is analog sinyalleri sayisallastirmek, ardindan da digital verileri lojik devre ile islemek.

Analog devrelerde esitlik testi biraz sikintili. Bir band tanimlayip o aralikta ise esit demek dogru olur.

Mesela sinyali genligi 4.5v ile 5.5v araliginda ise 5V'a esittir demek gibi.

Ledlere optanun ledini sr baglayip, lojik islemleri opto cikislarinda tapabilirsin.

Ya da kirmizi bilgisini kullanirsin, Kirmizi sifir ise sari birdir.

Mavi= (K1 AND K2) OR (S1 AND S2) = (K1 AND K2) OR (K1! AND K2!) = K1 EXNOR K2

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back