Osiloskop seçimi

taydin

Timur Aydın
Staff member
Gömülü sistemlerde ve genel anlamda kendi laboratuvarımda kullanmak üzere bir osiloskop araştırmaya başladım. Benim için önemli olan kriterler:

1) Bant genşliğinin en az 1 GHz olması lazım. Gömülü sistemler için bu gerekli olmasa da, RF ile ilgili deneyler yaparken yüksek frekanslı sinyallerle de çalışma durumum olacak.

2) 50 Ω girişi olmalı. Yüksek frekanslı sinyallerle çalışırken bu bir gereklilik.

3) 12 bit ADC olması. Bu çok önemli değil, eğer diğer özellikler ile çelişki olursa 12 bitten vazgeçebilirim.

4) Bol protokol desteği olması lazım (çoğu skopta var artık)

5) Segmented trigger özelliği (çoğu skopta var)

6) Prob ve aksesuarlarının bulunması ve böbrek, dalak satmayı gerektirmemesi.

7) 4 kanal olması.

İlave her bir opsiyona ve özelliğe çok uçuk paralar istemelerinden, yaygın bulunan basit özellikleri bile aşırı pahalı satmalarından, ve bozulunca da tamirinin yeni skop almaktan farkı olmamasından dolayı Keysight, Tektronix, Rohde&Schwarz gibi markaları kesinlikle düşünmüyorum.

Bu özellikleri sağlayan benim görebildiğim sadece Picoscope 6000 serisi var. Spesifik olarak 6426E modeli. Fiyat 16500 dolar gibi. Ama daha önce hiç olağan iş ortamında PC bazlı osiloskop kullanmadım. Mutlaka bir PC nin gerekli olması kullanım esnekliğini biraz azaltıyor. Ama özellikleri çok güzel görünüyor. Neredeyse bütün protokolleri destekliyor ve standart olarak üzerinde geliyor. Kendin de yeni protokol geliştirebilirsin, komple kontrol için bir SDK kütüphanesi de veriyorlar.

Eğer 1 GHz bant genişliğinden vazgeçersem, Siglent'in 2000X HD (maksimum 350 MHz) ve Rigol'ün DHO4000 HD (maksimum 800 MHz) modelleri var. Protokol desteği ve özellikleri fena değil.

Eğer 12 bitten vazgeçersem, hem Siglent'in hem de Rigol'ün uygun modelleri var. Başka kaçırdığım bir seçenek var mı?

Rigol yeni serilerini tanıttı çok emin olmamakla beraber siglent de açıklayacak sanırım.

Rigol'ün en yenileri giriş seviyesi 12 bit modeller. Bant genişliği çok düşük

Rigol'ün 12 bit modeli aşağıda. Hack ile 800 MHz e çıkıyor

1699359926348.png

Bu da Siglent 12 bit. Hacklenir mi belli değil daha. 350 MHz e kadar çıkıyor.

1699360227027.png

Bende Rigol DHO1072 70MHz 2 Kanallı modelinden sipariş geçtim. 4 Kanal istemedim cunku elimde 100MHz DS1104Z mevcut.

Bende Rigol DHO1072 70MHz 2 Kanallı modelinden sipariş geçtim. 4 Kanal istemedim cunku elimde 100MHz DS1104Z mevcut.

Gelince izlenimlerini aktarırsın bize :)

Belki de hiç 12 bit işini karıştırmadan düzgün bir 1 GHz lik skop almam lazım. Sonradan 12 bit çözünürlük lazım olduğu durum için çok uygun fiyata DHO800/900 serisinden alınabilir.

Gelince izlenimlerini aktarırsın bize :)

Belki de hiç 12 bit işini karıştırmadan düzgün bir 1 GHz lik skop almam lazım. Sonradan 12 bit çözünürlük lazım olduğu durum için çok uygun fiyata DHO800/900 serisinden alınabilir.
Tabiki hocam aktracam.
Ekran dokunmatik ve mouse la kontrol edilebiliyor en onemliside ekranı 10.1" olması.

Hocam Keysight'dan sonra diğerleri size tatsız tutsuz gelecek büyük ihitimal.(Kendinimden biliyorum maalesef.)
Düşünmüyorum demişsniz ama ben yine de tam paket bir kaç seçenek bırakacağım.Bence en son seçeneğiniz bile olmamalı android üzerinde çalışan Rigol.
Edit:Şuan iş yerinde Rigol MSO8204 kulanıyoruz aktif olarak.Kişisel evde Siglent SDS2104X Plus(hackli).Daha önce Rohde-Schwarz-RTA4 , InfiniiVision MSOX3054T ve InfiniiVision EXR108A(Kulanması en keyifli olan.) kulanmıştım.

Son düzenleme:
Hmm aslında sadece bant genişliği açısından MSO8000 serisini çok inceledim. Hatta düşünüyorum, en ucuzunu alıp üst seviyeye hacklenebilir mi diye ... Bunların hack script'leri yayınlanmıştı EEVBLOG'da. Script'in içinde 8000 serisinin model numaraları da vardı. Ama fiyat tabi 8000 dolara gelince insan biraz daha emin olmak istiyor :)

R&S ve Keysight iyi güzel de, bir özelliğin hakettiği paranın 10 katını istiyor herifler. LeCroy un 12 bit bir makinası var, wavesurfer 3000 serisi, bütün opsiyonlar açık, fiyat 15 bin dolar gibi. Ama bellek az, bant genişliği az. herşey az. O açıdan Rigol/Siglent çok daha bereketli.

Hatta Siglent 26.5 GHz lik spektrum analizörler duyurdu. Fiyat 20 bin dolar civarı. Aynı özellikte makinayı Keysight'tan al, 150 bin dolardan aşağı çıkamazsın. Üstelik de Türkiye olduğu için birçok özelliğini kötüleştiriyorlar.

MSO8000 in bir de MSO8000A serisi çıkmış. Özellikler neredeyse tam olarak aynı, A olanın fiyatı %50 daha fazla. Daha yeni bir ürün, ama niye bu kadar fiyat farkı var anlamadım.

Şuan iş yerinde Rigol MSO8204A kulanıyoruz

Seri protokol çözümleme özelliklerinden memnun musun?

Hmm aslında sadece bant genişliği açısından MSO8000 serisini çok inceledim. Hatta düşünüyorum, en ucuzunu alıp üst seviyeye hacklenebilir mi diye ... Bunların hack script'leri yayınlanmıştı EEVBLOG'da. Script'in içinde 8000 serisinin model numaraları da vardı. Ama fiyat tabi 8000 dolara gelince insan biraz daha emin olmak istiyor :)

R&S ve Keysight iyi güzel de, bir özelliğin hakettiği paranın 10 katını istiyor herifler. LeCroy un 12 bit bir makinası var, wavesurfer 3000 serisi, bütün opsiyonlar açık, fiyat 15 bin dolar gibi. Ama bellek az, bant genişliği az. herşey az. O açıdan Rigol/Siglent çok daha bereketli.

Hatta Siglent 26.5 GHz lik spektrum analizörler duyurdu. Fiyat 20 bin dolar civarı. Aynı özellikte makinayı Keysight'tan al, 150 bin dolardan aşağı çıkamazsın. Üstelik de Türkiye olduğu için birçok özelliğini kötüleştiriyorlar.
Hocam şimdi fan boyluk yapıyor gibi görüneceğim ama hiç olmasa 1 ayda 2 defa donuyor makina. test düzeneği kurulmuş sistem çalıyor skop donuyor kalıyor. :D fiyat kısmı bir şey diyemiyorum Full paketleri yinde bi alıcı gözü ile bakmanızda kendimce fayda var diye düşünüyorum.

MSO8000 in bir de MSO8000A serisi çıkmış. Özellikler neredeyse tam olarak aynı, A olanın fiyatı %50 daha fazla. Daha yeni bir ürün, ama niye bu kadar fiyat farkı var anlamadım.

Seri protokol çözümleme özelliklerinden memnun musun?
Hocam referans vermeniz lazım .Yani şöyle ifade edeyim.500 Mpts bellek var elimizde en basit single shot attım veriler bellekte zoom in yada zoom out yaptım sistemin cevap vermesi 3-5 sn buluyor.Bu beni aşırı rahatsız ediyor. Seri protokol çözümleme de SDS2104X ile aynı seviyede Hocam.Güç Analizörü çok kötü bir defa bile kullanmadım.FFT Fonksiyonu fena değil ,tek sevdiğim yanı kutudan çok iyi porblar çıktı(RP3500A).

Hocam istediğiniz bir test varsa müsit zamanda yapar paylaşırım.

Son düzenleme:
Bilgisayar bağımlı bir osiloskop hiç bana göre değil. Bence böyle şeylerin bağımsız olarak çalışabilmesi lazım.

Bilgisayarında kodları filan incelerken diğer taraftanda osiloskop işle de bazı analizler yaptığını düşün. Sürekli ekran değiştirmen yada ekranı bölmen vs gerekecek.

Belki çok mantıklı görünmeyebilir ama bir acil durum, afet gibi bir senaryoda da cihazı aldın ve götürdüğün yerdede çalışması lazım. Gerçi birden fazla cihaz olunca bu zaten mümkün olabilir.

1ghz band genişliğinin sebebi RF devreler ise osiloskobu 500mhz alıp kalan bütçe ile çok rahat tracking generatörlü 3ghz bir spectrum analizör alınabilir. hatta siglent ssa3021x alıp hackleyip VNA olarak da kullanılır.

RF devrelerde tam olarak ne yapmak istediğinize göre değişir tabi ama osiloskop band genişliği yetse bile çözünürlük ve dinamik aralığı nedeniyle çok işe yaramıyor. dijital FFT asla tam bir scanning spectrum gibi sonuç veremiyor.

alıcıların genelde duyma hassasiyeti -90 dbm bu 7.07 mikrovolta denk geliyor. bu aralıkta 12 bit bile olsa osiloskobun örneklemesi imkansız. ama gürültü tabanı -120 dbm olan bir SA bu sinyali çok rahat yakalar ve ölçer. RF için çok daha uygun çözümler de mevcut. gelişmiş SDR alıcılar sinyali tamamen dijitalleştirip GNU radio gibi matematiksel olarak işlenecek seviyeye getirebiliyor.

bana göre bu işin tek istisnası rf ve dijital sinyalleri zaman senkronlu takip edebilme ihtiyacı. böyle bir ihtiyaç varsa tektronix MDO serisi osiloskop+ SA tek cihazda ve zaman senkronlu çalışabiliyor.

bu kadar yüksek band genişliği ile aklıma bir de TDR ile empedans ölçme geliyor ama modern VNA cihazlar bu işi de artık ucuza yapabiliyor.

Yüksek bant genişliğini sadece RF sinyal açısından düşünmemek lazım. Çok hızlı yükselen veya çok dar bir pals de yüksek frekanstır ve bunları ölçüp algılamak için de yüksek bant genişliği gerekir. Bir de bazan sinyalin zamana göre şeklini görmek problem hakkında önemli fikir verir.

Bu da Siglent 12 bit. Hacklenir mi belli değil daha. 350 MHz e kadar çıkıyor.

26393 eklentisine bak
Evet bu model de SDS200X Plus gibi hacklenebiliyor.
Ayrıca 500 MHz'e kadar çıkabiliyor (aynı anda 2 kanala kadar olabilir, bir araştırmak gerekir).

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back