Osiloskop ?

@taydın hocam ,bu scopta waveform generator ve Logic analyzer opsiyonel.
Bu 200 Mhz e çıkarıldığında bu 2 özellikte açılıyormu?

@taydın hocam ,bu scopta waveform generator ve Logic analyzer opsiyonel.
Bu 200 Mhz e çıkarıldığında bu 2 özellikte açılıyormu?

Waveform generator hackle açılıyor mu bilmiyorum. Onu EEVBlog'daki konudan takip etmek lazım. Ama bence çekici bir özellik değil. Ayrı bir sinyal jeneratörü her zaman daha iyidir.

Lojik analizör hacklemesinin de olup olmadığını bilmiyorum. Ama olsa bile bunun için özel probları gerekeceği için hacklemenin bir faydası yok.

Aşağıdaki videoda ,adamlar da benim gibi scopun içinde hardware var ,ve enable ediliyor sanıp,gerçekleri görünce, "function gen.için 200 dolara bir de hardware mi alacağız nah alırım" falan demişler.

Eeeblogdada 200Mhz e hack , bazı firmwarelerde çalışmış bazısı çalışmamış sayfalarca konuşulmuş aramak lazım

* Adam benzer bir modelde Funk.Gen bağlantısıni izah ediyor (Yani konuştuğumuz cihaz değil biliyorum)

Aşağıdaki videoda ,adamlar da benim gibi scopun içinde hardware var ,ve enable ediliyor sanıp,gerçekleri görünce, "function gen.için 200 dolara bir de hardware mi alacağız nah alırım" falan demişler.

Eeeblogdada 200Mhz e hack , bazı firmwarelerde çalışmış bazısı çalışmamış sayfalarca konuşulmuş aramak lazım

* Adam benzer bir modelde Funk.Gen bağlantısıni izah ediyor (Yani konuştuğumuz cihaz değil biliyorum)

Fonksiyon jeneratörü ve lojik analizör desteğini tamamen yok saysak bile, geri kalan haliyle çok iyi bir osiloskop bu. Bu tip ilave özellikler zaten sonradan düşünülmüş, ürünü biraz daha çekici kılmaya yarayan şeyler.

Bence de elinde iş görecek güvenilir bir osiloskop olmalı. Ama bana sorarsan ben hala biraz daha bütçeyi zorlayıp Siglent SDS1104X-E alman taraftarıyım. Hackleyip 200 MHz e çıkarılabiliyor ve 4 kanallı.
Haklısınız hocam bizde bu modelin olmasını isteriz ama çok pahalı. Bizi aşıyor. Owon sds 1102 yi 2000 tl ye alabiliyoruz. Ekipteki arkadaşlar fakir bilimle uğraşmasınmı diyorlar :)) Biz bu cennet vatanın üç evladıyız. Kendi imkanlarımızla mat 1 - 2 , ileri seviye mat. , Fizik 1-2 , Üniversite Fiziği öğrendik. Lisans düzeyi Fizik mühendisliği bilgisine sahibiz. Gümüşhane üniversitesinin 4 yıllık müfredatını hatim ettik. Bi kuramımız var. Ve başarırsak ilk işimiz doktora yapana kadar o okulda Fizik tahsili yapmak. Yardımlarınızı unutmayacağız değerli hocam. Sağolun varolun.

@C434 eski bir fizikçi olarak soruyorum, kuramınızla ilgili araştırmalar yaptınızmı ? Belkide o konu ile ilgili yıllar önce açıklamalar yapılmış olabilir ve setup ı ile ilgili yayınlar çoktan çıkmış olabilir, yada kuramınızın neresinde hata olduğunu yolun başında anlayabilirsiniz.
Ayrıca bu konu ile benzer konulara ait çalışmaları olan yabancı profesöre konuyu izah ederseniz büyük bir ihtimalle size yardımcı olurlar

Meraba hocam. Hipotezi uzun zaman önce oluşturup Washington üniversitesinden Prof. John Gleason Cramer a sunduk. Kendiside şuan bu fikir ile ilgili uğraş verdiğini mütevazi bir biçimde bize söyledi. Hipotezimiz tarafınca takdir edildi ve deneyler ile kuramlaştırmamız gerektiğini söyledi. Belki inanmayacaksınız ama bu fikre bizim, farklı ama başarıya daha ulaşılabilir bir açıdan giriştiğimizi söyledi. Bu bize iyi bir moral oldu tabi. Maddi yardım isteyelim dedik önce sonra vazgeçtik çingenelik olmasın diye :) Kendi imkanlarımız ile şuan mütevazi bir laboratuvarımız var çok şükür. Ama sizde iyi bilirsinizki hocam ekipman yeterli olmazsa ölçmede hata kritik sınıra ulaşır. Çakılıp kalırız. Yanlış değerler yanlış sonuçlara oda kuramı hatalı görmemize neden olur. Notasyonda hata yok hocam. Tecrübede de olmaması için yeterli ekipman gerekli. Teşekkür ederiz. Bu arada işteyiz çalışıyoruz o nedenle geç cevap veriyoruz kusura bakmayın.

Kusura bakılacak birşey yok .Kuram da olsa elinizden kaçırmayın ,siz ispatlayamasanız bile ileride bir başkası ispatlayabilir.Böyle bir durum için osilaskop fiyatlarını düşünmek "Okyanusu geçip derede boğulmak" deyimini aklıma getirdi .
Parasal kaynak sorununuzu bir şekilde çözmelisiniz.Zira hassas cihazlar yanlış yolda olduğunuzu gösterdiği gibi bazen de doğru yolda olduğunuzu da gösterirler.
Başarılar dilerim.

Son düzenleme:
Kusura bakılacak birşey yok .Kuram da olsa elinizden kaçırmayın ,siz ispatlayamasanız bile ileride bir başkası ispatlayabilir.Böyle bir durum için osilaskop fiyatlarını düşünmek "Okyanusu geçip derede boğulmak" deyimini aklıma getirdi .
Parasal kaynak sorununuzu bir şekilde çözmelisiniz.Zira hassas cihazlar yanlış yolda olduğunuzu gösterdiği gibi bazen de doğru yolda olduğunuzu da gösterirler.
Başarılar dilerim.
Meraba. Yanılıyorsunuz. Notasyonda ve komitasyonlarda hata yok , sonuç beklenen ise , hassas cihazlar tecrübe edilen kuramı yada herhangi bir niceliği dahada kestirilebilir doğrulukta ölçerler. Matematik yanılmaz. Kağıt üzerindeki sonuç ne ise , tecrübedeki sonuçta o çıkacaktır ( ölçmede hatanın kritik seviyenin altında olduğunu varsayarak ). Sanırsam yazılanlara dikkat etmediniz. Biz osikoskobu signal discriminatör olarak kullanacağız ve daha pahalısına ihtiyacımız yok. Şimdilik ve uzunca bir zaman laboratuvarımızda nano saniyeler mertebesinde sinyal ayırabilen bir scope kafi ( sds 1102 ). Dolayısı ile "okyanusu geçip derede boğulmak " lafı bize ithafen doğru değil ! Eksiğimiz yok çok şükür. Herşeyimiz kafi derecede var. Yaş ortalaması 26 olan bir bilim ekibiyiz ve parasal sorunlarımız için kimseye yük olmadık olmayız ALLAH 'a çok şükür.

Son düzenleme:
@C434 Takılmayın insanlara gençler .Siz başarılı olmaya bakın .Allah yolunuzu açık etsin

Valla ben de elimdeki kolleksiyona eklemek için bir tane alabilirim :) Herkese önerip duruyorum bari elimde de olsun ki "bekara karı boşamak kolay" demesinler :katil2: @Baran EKREM iki cihaza iyi indirim varsa hemen atlayalım üstüne!
Cok bir sey yapacaklarini sanmiyorum ama bir sure sonra almayi dusunuyorum.
Ciddi dusunen varsa toplu alabılırız:D Belki 3-5 indirim yaparlar

Son düzenleme:
Cok bir sey yapacaklarini sanmiyorum ama bir sure sonra almayi dusunuyorum.
Ciddi dusunen varsa toplu alabılırız:D Belki 3-5 indirim yaparlar

Evet haklısın. Zaten fiyat neredeyse yurtdışı fiyatı, oradan fazla inmezler.

Evet haklısın. Zaten fiyat neredeyse yurtdışı fiyatı, oradan fazla inmezler.

Ben scop için söylemedim.

Aslında toplu alımlarda bayağı bir indirim yapabiliyorlar forumda da böyle bir birliktelik olsa power supply almak isteyen aradaşlar vardır,foks..gen ,skop yada mikroskop falan 100 dolar fiyat verilen ürün bu toplu alımda 80 USD ye bile iniyor.

Ayrıca çok az kullanılmış bazı ürünlerde oluyor bunları da firmasında test edip makul rakamlardan satın alınabiliyor (Bu uygulama siglent.eu web sitesinde bile var)

Siglent SDS2104X Plus

Bu alete kafayı takmış durumdayım. Kargo dahil 1200 küsür Euro fiyatla yola çıkıyor. Gümrüğün sorun çıkarmayacağından emin olabilsem alacağım. Eskiden osiloskop için beyanname isteniyordu. Devletimiz osiloskop denen aletin şahsi bir eşya olamayacağına karar vermiş ve kanunu ona göre düzenlemiş. 8-9 yıl kadar önce yurt dışından aldığım osiloskop gümrüğe takılınca geri göndermek zorunda kalmıştım. Kanun hala aynı mı acaba?

Aynı donanımı paylaşan bir seri ürün çıkarıp, en alt modelin hack'lenip bütün opsiyonel özellikleri açık, 3-4 katı fiyatlı en üst modele dönüşebilmesi furyasına Siglent da katıldı. Bunun kasıtlı açıklar bırakılarak yapıldığı ve hedef kitlenin amatör kullanıcılar olduğu ortada...

Distribütör olarak Egerate firması görünüyor. Ellerinde mal yok fakat sitelerinde ürünler satışa açık duruyor. Kredi kartı ile ödeme yapsan iptal için bir sürü tantana çıkacak. Saçma sapan domainlerle birden fazla siteleri var, ayrıca hiçbiri adam gibi çalışmıyor. "osiloskoop.com" nedir yahu? O kadar ciddiyetsiz bir görüntü veriyorlar ki, insana dolandırıcı olabileceklerini düşündürüyor...

@C434 Detaya girmeden, Owon'a kesinlikle bulaşmamanızı öneririm.

Son düzenleme:
Güzel bir model. Eğer incelemediysen, SDS1104X-E modeline de bir bak, işini görüyorsa bu modeli almak isteyen 3 kişiye ulaşıyoruz ve belki bir indirim koparabiliriz Siglent'ten :D

Bir ürüne gümrük konup konmayacağı, tamamen gümrük memurunun insafına bırakılmış durumda. Yani belki de çoğunluğu lise mezunu olan bir gümrük memuru, osiloskobun kişisel mi ticari mi kullanılacağına karar veriyor. Muhtemelen google'da aratıyor ve o günkü psikolojik durumuna göre bir karar veriyor ve sen de ya %18 KDV ve %20 ÖTV ile yırtıyorsun, yada osiloskobun 2.5 misli tutarında oturaklı bir kazık yiyorsun.

Bu fiyatlarda bence bakmak lazım. Türkiye fiyatının yarısından az ise dışarıdan getirtip şansını deneyebilirsin. En kötü ihtimal ticari kabul edilirse, gene Türkiye fiyatından biraz fazlaya almış olacaksın. Ama konunun daha gerideki mesajlarında Egerate'nin SDS1104X-E fiyatına bakmıştık ve yurdışı fiyatının neredeyse aynısı idi. Bu durumda hiç riske etmeye gerek yok.

Uzun süredir Rigol 1054Z kullanıyorum. Bunu bırakıp SDS1104X-E ye geçmek mantıklı bir hareket olmaz. SDS2104X Plus dışında alternatif düşünmüyorum.

Tüm opsiyonları bedavaya açılıyor. 4 Kanal 350MHz oluyor. Front end gürültüsü düşük. 100MHz e kadar 10bit çalışabiliyor, benim için en cazip noktalardan biri bu. Dahili sinyal jeneratörü var, bu çok önemli değil ama bu sayede bode çizebiliyor. 10.1” kapasitif dokunmatik lcd ve 400 Mpts hafızası var. Web tarayıcı üzerinden erişilebiliyor ve makul bir tazeleme hızıyla görüntü aktarabiliyor. Daha bir sürü şey... Alıcı gözüyle ciddi ciddi araştırınca cihaza resmen aşık oldum diyebilirim.

Yurt dışından almam halinde paket Ankara'daki PTT posta işleme gümrük şefliğine gelecek. Muhatap olacağım gümrük memuru ile şimdiden görüşüp danışmak istiyorum. Eğer olumlu konuşursa sipariş edebilirim. Bu arada osiloskoplarda ötv yok diye biliyorum. Öyle olsaydı 400 dolarlık osiloskopu burada resmi distribütöründen 3900TL ye alamazdık.

Bu arada markanın bir diğer resmi distribütörü olarak TDS mühendislik görünüyor. Firma sahibi ile görüştüm. Bu modeli getirirlerse haber vereceklerini söyleyerek numaramı not ettiler. Neden gösteremem ama getireceklerini pek sanmıyorum.

Son düzenleme:
100MHz e kadar 10bit çalışabiliyor, benim için en cazip noktalardan biri bu

Yalnız o cihazın ADC si 10 bit değil. 10 bit modu sadece bir yazılım hilesi ve birçok osiloskopta var. Benim 8 bitlik osiloskopta 14 bit modu bile var :)

ÖTV konusunda ben de tam emin değilim. Ama ÖTV olsa bile, Türkiye bayi bu ürünü Siglent'ten çok büyük bir iskonto ile alacak, ÖTV'yi dengeleyebilir.

10bit ya da "high resolution" modu dediğiniz gibi çoğu cihazda yazılımsal. Bu cihaz için kesin bir bilgi yok fakat kullanıcı yorumları sonuçların gerçek 10bit ADC den ayırt edilemeyecek kadar iyi olduğu yönünde. Yazılımsal olarak çözünürlük arttırma olayı bant genişliğini oldukça sınırlıyor diye biliyorum. Bu cihazın 10bit modunda 100MHz bant genişliği sunabilmesi gerçekten 10bit olabileceğini gösteriyor olabilir, ya da fark yaratan başka bir üstünlüğü var.

eevblog'daki bir kullanıcıdan alıntı:

"Bunu ilk duyduğumda, 10 bit modunun sadece bir pazarlama şakası olduğunu düşündüğümü itiraf etmeliyim - ta ki ellerimi ilk üretim öncesi birimine kavuşturana kadar. Bu mod inanılmaz derecede iyi çalışıyor ve ister inanın ister inanmayın, gerçek bir 10bit ADC'den neredeyse ayırt edilemez."

Son düzenleme:
@HexfeT Siglent osilaskobu alınca DS1054Z yi satacakmısınız ?Bir fiyat belirledinizmi? (Hacklimi diyede sorayım :))

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back