Osiloskop ?

Temel giriş seviyesi için bence alınabilecek en iyi osiloskop şu anda Siglent SDS1104X-E. Yurtdışı fiyatı 499$. Türkiye temsilcisi bildiğim kadarıyla Egerate, bir arayıp fiyat sormak lazım. Bunu alırsanız sizi yıllarca götürür, ve basit hacklerle bunların bant genişliği 200 MHz e çıkarılabiliyor. İlave opsiyonlar satın alıp buna sinyal jeneratör ve lojik analizör desteği eklenebiliyor.
Evet hocam. Peki biz şimdi ne yapalım açıkcası sorumuza bir cevap alamadık. 0.1 milisaniye puls değeri olan ve 30 nano saniye farkla gelen iki sinyali ayırıp gözlemleyebilmek için kaç mhz lik ve nasıl bir osiloskop alalım ?

Evet hocam. Peki biz şimdi ne yapalım açıkcası sorumuza bir cevap alamadık. 0.1 milisaniye puls değeri olan ve 30 nano saniye farkla gelen iki sinyali ayırıp gözlemleyebilmek için kaç mhz lik ve nasıl bir osiloskop alalım ?

Yukarıda bunun cevabını vermiştim

Yukarıdaki tabi ekstrem bir durum. 1 ns lik pals ile uğraşan birisi zaten bu soruyu sormayacağı için kaba bir tahminle örneğin 1 µs lik bir pals varsa ve yükselme zamanı da 10 ns mertebesinde ise, giriş seviyedeki bir Rigol ve Siglent bu pals ile trigger alabilir. Yani 50 MHz bant genişliği bile yeterli olur. Ama cihaz alırken de tam olarak o gün işini görecek olanı değil, daha ileri seviyedeki işleri de görmesi istendiğinden 100 MHz diye bir rakam attım ortaya. Zaten bu cihazları aldıktan sonra basit bir hack ile 200 MHz'e de çıkarabiliyorsun

Temel giriş seviyesi için bence alınabilecek en iyi osiloskop şu anda Siglent SDS1104X-E. Yurtdışı fiyatı 499$. Türkiye temsilcisi bildiğim kadarıyla Egerate, bir arayıp fiyat sormak lazım. Bunu alırsanız sizi yıllarca götürür, ve basit hacklerle bunların bant genişliği 200 MHz e çıkarılabiliyor. İlave opsiyonlar satın alıp buna sinyal jeneratör ve lojik analizör desteği eklenebiliyor.
@taydin Hocam gökten elma düştü ve 1 seçenek hakkınız var.

- Siglent SDS1202X-E 2CH, 200MHZ 1GSa
- Siglent SDS1104X-E 4CH, 100MHZ 1GSa
- Rigol DS1054Z 4CH 50MHz 1GS/s

- Farklı Bir Öneri.

Fiyatlara bakılmaksızın bir seçim yapıp seçimin sebebini de açıklarsanız çok iyi olur.

Nerede kullanacaksın ?
-Güç Elektroniği - SMPS
-Motor Sürücüler
-Endüstriyel sistemler (Düşük Güç)
-ve her zaman ki elektronik uğraşları :p

Son düzenleme:
@taydin Hocam gökten elma düştü ve 1 seçenek hakkınız var.

- Siglent SDS1202X-E 2CH, 200MHZ 1GSa
- Siglent SDS1104X-E 4CH, 100MHZ 1GSa
- Rigol DS1054Z 4CH 50MHz 1GS/s

- Farklı Bir Öneri.

Fiyatlara bakılmaksızın bir seçim yapıp seçimin sebebini de açıklarsanız çok iyi olur.

Nerede kullanacaksın ?
-Güç Elektroniği - SMPS
-Motor Sürücüler
-Endüstriyel sistemler (Düşük Güç)
-ve her zaman ki elektronik uğraşları :p

Soruyu bana sorduğunu kaçırmışım @Baran EKREM kusura bakma :)

Genel elekronik kullanım açısından bakarsak, bu seçenekler arasında benim tercihim gayet net bir şekide Siglent SDS1104X-E 4CH, 100MHZ 1GSa.

Bunun iki kanallı modelini tercih etmem. Tamam SDS1202X-E bant genişliği daha fazla, ama zaten 4 kanallı modeli de basit bir hack ile 200 MHz'e çıkarabiliyorsun. SDS1202X-E fiyatı daha uygun olacaktır, ama özellikle dijital devrelerle çalışırken 2 kanal çok kısıtlayıcı. Mesela SPI bus'a bakacaksın, en az 3, bazan de 4 kanal lazım. I2S audio sinyaline bakacaksın, gene en az 3 kanal lazım. UART için 2 kanal yeterli, ama UART'taki bir sorunu tetikleyen VCC çökmesi sorununu debug ediyorsan gene ilave bir kanal lazım. O yüzden 4 kanaldan aşağı almamak lazım bu devirde.

Rigol'u da eliyoruz. Hem SDS1104X-E ye göre yıllarca önce yapılmış, artık teknolojide geri kalmış bir cihaz. Bant genişliği de düşük. SDS1104X-E da olan bazı standart özellikler de Rigol'de ilave bedel ödenmesi gereken opsiyonlar. SDS1104X-E teknoloji ve özellikler açışında Rigol'a göre çok önde. Rigol'ün tek avantajı fiyatı.

Ama senin kullanım alanları olarak yazdığın şeylere bakınca, izolasyonlu bir osiloskop senin daha çok işine gelir. Bunlar da malesef hiç ucuz değil. Ama şunu yapabilirsin, alırsın bir SDS1104X-E, sonra da gerektiği kadar sayıda yüksek voltajlı diferansiyel prob alırsın ve öyle kullanabilirsin.

Güç elektroniği konusunda çok iyi ve esnek bir cihaz istiyorsan, benim de gözümü kestirdiğim şu portatif modeli düşünebilirsin (ama fiyat 3000 € larda) Bu cihazda 100 MHz bant genişliğe sahip, full izolasyonlu ve 1000 V a kadar çalışan 4 tane giriş var. Ayrıca 12 bit çözünürlüklü ADC kullanılıyor!

1581856965822.png

İzolasyon çok zor değil, bir adet izolasyon trafosu sardırılıp test edilen alet o trafodan çalıştırılabilir. Şebeke voltajına kadar 10x problar iş görüyor. Ama daha yüksek voltajlar korkutuyor. 1000x diferansiyel problar pahalı, hatta marka olanları osiloskop fiyatını aşabiliyor. Sanıyorum en uygun çözüm trafo + Çin yapımı pasif bir 100x prob, veya kendimiz yapacağımız bir 1000x aktif diferansiyel prob. İlki daha güvenli, ikincisi daha eğlenceli (ve oldukça zor) olacaktır :)

İzolasyon çok zor değil, bir adet izolasyon trafosu sardırılıp test edilen alet o trafodan çalıştırılabilir. Şebeke voltajına kadar 10x problar iş görüyor. Ama daha yüksek voltajlar korkutuyor. 1000x diferansiyel problar pahalı, hatta marka olanları osiloskop fiyatını aşabiliyor. Sanıyorum en uygun çözüm trafo + Çin yapımı pasif bir 100x prob, veya kendimiz yapacağımız bir 1000x aktif diferansiyel prob. İlki daha güvenli, ikincisi daha eğlenceli (ve oldukça zor) olacaktır :)

Evet izolasyon trafosu çoğu zaman iş görüyor. Ama bazan cihazı bir izolasyon trafosunun arkasında çalıştırma şansı olmuyor. Mesela solar enerji kurulu ve şebekeye enerjiyi geri satmaya yarayan ara cihaz üzerinde çalışıyorsun. Bu durumda devre üzerinde aynen olduğu şekilde test yapılması gerekir.

Aynı şekilde EMI standartlarına uyum konusunda ilgili IEC testlerini yapıyorsan gene arada izolasyon trafosu koyamıyorsun, çünkü bu trafo EMI davranışını tamamen değiştirecektir.

Ama tamir için kesinlikle elde bulunması gereken birşey izolasyon trafosu. Ben aldım 3 KVA lık bir trafo ve tüm proje devrelerini onun arkasından çalıştırıyorum. Test cihazlarımın hepsi trafonun önünde ve topraklı.

Diferansiyel prob kullanımındaki bir diğer sebep de bant genişliği. 1.5 MHz ve daha üstü frekanslarda çalışan SMPS'ler var ve bunlardaki anahtarlama sinyallerinin rise time'ı çok kısa olabiliyor. Ayrıca gene çok yüksek frekanslı parazit ve osilasyonlar olabiliyor. Piyasadaki basit probların hem bant genişliği daha düşük hem de giriş kaçak kapasitesi çok büyük oluyor. Ama bilinen markaların diferansiyel probları yaygın olarak 100 MHz bant genişliği ve birkaç pF giriş kapasitesine sahip.

Bir de şunu gözönünde bulundurmak lazım. İzolasyon trafosunun arkasında bulunan bir SMPS'in bir noktasına osiloskobun şase krokodilini bağladığımız anda, o noktaya oldukça geniş yüzeyli bir metal tabakayı bağlamış oluyoruz (osiloskobun gövdesi ve içindeki ekranlama saçları). Bu kaçak kapasite de bu noktada belli bir kapasitif yüklemeye sebep olacak ve devrenin davranışını değiştirebilecektir.

En az 100 MHz bant genişliği gerekir. Siglent ve Rigol'ün giriş seviye modellerinde de bu var. Bu bant genişliği, olayları yakalamak için gereken asgari miktar. Sinyalleri ayrıntılı bir şekilde görmek ve analiz yapmak için daha yüksek bant genişliği gerekir.
Yeniden meraba hocam. Biz osiloskop yerine signal discriminatör adında bir aygıt yaptırdık bir elektronik yüksek mühendisine. Fakat aygıt yandı. Mühendisede tekrardan ulaşamadık. Bu osiloskobu alsak acaba işimizi görmezmi ? Yardımcı olduğunuz için size çok minnettarız. Bilimsel çalışmamıza devam edemiyoruz tıkandık.

Ekler

• Screenshot_2020-07-23-00-48-10.png
    Screenshot_2020-07-23-00-48-10.png
    252.3 KB · Görüntüleme: 201
Yeniden meraba hocam. Biz osiloskop yerine signal discriminatör adında bir aygıt yaptırdık bir elektronik yüksek mühendisine. Fakat aygıt yandı. Mühendisede tekrardan ulaşamadık. Bu osiloskobu alsak acaba işimizi görmezmi ? Yardımcı olduğunuz için size çok minnettarız. Bilimsel çalışmamıza devam edemiyoruz tıkandık.

Tamam da, madem signal discriminator yaptırdınız ve işinizi de kesin gördü, şimdi neden tekrar osiloskoba döndünüz? Bir şekilde başka birisine tekrar signal discriminator yaptırmanız veya almanız gerekmiyor mu?

Owon SDS1102 ile iki tane 30 ns palsı görüntüleyebilir ve hangisi önce geliyor anlayabilirsin. Ama bunlar son derece limitli cihazlar. Bir osiloskobun yapması gereken en asgari işleri ve kısıtlı şekilde yapıyor. Ama başka bir özelliğe ihtiyacım yok diyorsan bunu alıp dediğin işi yapabilirsin.

Tamam da, madem signal discriminator yaptırdınız ve işinizi de kesin gördü, şimdi neden tekrar osiloskoba döndünüz? Bir şekilde başka birisine tekrar signal discriminator yaptırmanız veya almanız gerekmiyor mu?

Owon SDS1102 ile iki tane 30 ns palsı görüntüleyebilir ve hangisi önce geliyor anlayabilirsin. Ama bunlar son derece limitli cihazlar. Bir osiloskobun yapması gereken en asgari işleri ve kısıtlı şekilde yapıyor. Ama başka bir özelliğe ihtiyacım yok diyorsan bunu alıp dediğin işi yapabilirsin.
Teşekkür ederiz değerli hocam. Biz mütevazi bir fizik laboratuvarı kurduk. Ve çinden 1500 dolara micelson fabriot interferometre aldık. İmkanlarımız çok kısıtlı. İnanınki şartlarımızı görseniz bize üzülürdünüz. Amacımız şuan uğraş verdiğimiz kuramımızı kanıtlamak. Esasında Dirac Notasyonu ile kağıt üzerinde kanıtladık. Ama fizik tecrübe ile sabittir. Signal discriminatör ü 1700 tl ye yapmıştı o arkadaş. Bizde dedikki yeniden bu parayı vereceğiz zaten lanratuvarda birde osiloskop olsun. Fenamı olur yani. Şayet tamamsa biz bunu alacağız. Ama bunda üçüncü çıkış Ext Trigger yok. Yani iki çıkış var sadece. Ch1 ve Ch 2. Zaten Ext triger ada ihtiyaç yok sanırım bizim sistemde. Çok sağolun tekrar hocam. Sağolun var olun.

Teşekkür ederiz değerli hocam. Biz mütevazi bir fizik laboratuvarı kurduk. Ve çinden 1500 dolara micelson fabriot interferometre aldık. İmkanlarımız çok kısıtlı. İnanınki şartlarımızı görseniz bize üzülürdünüz. Amacımız şuan uğraş verdiğimiz kuramımızı kanıtlamak. Esasında Dirac Notasyonu ile kağıt üzerinde kanıtladık. Ama fizik tecrübe ile sabittir. Signal discriminatör ü 1700 tl ye yapmıştı o arkadaş. Bizde dedikki yeniden bu parayı vereceğiz zaten lanratuvarda birde osiloskop olsun. Fenamı olur yani. Şayet tamamsa biz bunu alacağız. Ama bunda üçüncü çıkış Ext Trigger yok. Yani iki çıkış var sadece. Ch1 ve Ch 2. Zaten Ext triger ada ihtiyaç yok sanırım bizim sistemde. Çok sağolun tekrar hocam. Sağolun var olun.

Bence de elinde iş görecek güvenilir bir osiloskop olmalı. Ama bana sorarsan ben hala biraz daha bütçeyi zorlayıp Siglent SDS1104X-E alman taraftarıyım. Hackleyip 200 MHz e çıkarılabiliyor ve 4 kanallı.

Bence de elinde iş görecek güvenilir bir osiloskop olmalı. Ama bana sorarsan ben hala biraz daha bütçeyi zorlayıp Siglent SDS1104X-E alman taraftarıyım. Hackleyip 200 MHz e çıkarılabiliyor ve 4 kanallı.
Bu model osilaskopu Türkiye de satanları bulamadım sizin bildiğiniz bir yer varmı?
200 Mhz e nasıl çıktığı nerede izah ediliyor?

Ekleme:

Batronix firmasıyla alışveriş yapanlar oldumu.Yada aracı bir türk firması buradan getirtiyormu?
86 tane yorumun hemen hepsi çok iyi firma ve çok güzel cihaz demiş

https://www.batronix.com/shop/oscil...MIq7fG647j6gIVQxV7Ch3CeQRuEAAYAiAAEgI8rfD_BwE

sıglent.png

Son düzenleme:
Bu model osilaskopu Türkiye de satanları bulamadım sizin bildiğiniz bir yer varmı?
200 Mhz e nasıl çıktığı nerede izah ediliyor?

Ekleme:

Batronix firmasıyla alışveriş yapanlar oldumu.Yada aracı bir türk firması buradan getirtiyormu?
86 tane yorumun hemen hepsi çok iyi firma ve çok güzel cihaz demiş

https://www.batronix.com/shop/oscil...MIq7fG647j6gIVQxV7Ch3CeQRuEAAYAiAAEgI8rfD_BwE

4710 eklentisine bak

Egerate bunların Türkiye temsilcisi. EEVBlog'da hackleme detayları var, biraz aratmak lazım.

Egerate in web sitesinde kaydı yoktu. Aradım konuştum yukarıdaki skop şu anda ellerinde kalmamış.

4 hafta terminle 600 USD (Herşey Dahil) bu günkü kurla 4849 tl dedi
2 kanal 100 Mhz lik ellerinde olan bir skobu sordum 750 USD dedi.Dedim yanlışlık olmasın 4 kanala 600 USD dediniz
Yanlışlık yok (yukarıdaki skop için) kampanyası var dedi.

Egerate in web sitesinde kaydı yoktu. Aradım konuştum yukarıdaki skop şu anda ellerinde kalmamış.

4 hafta terminle 600 USD (Herşey Dahil) bu günkü kurla 4849 tl dedi
2 kanal 100 Mhz lik ellerinde olan bir skobu sordum 750 USD dedi.Dedim yanlışlık olmasın 4 kanala 600 USD dediniz
Yanlışlık yok (yukarıdaki skop için) kampanyası var dedi.

Yurtdışı fiyatı 499 dolar. KDV de 90 dolar. Gene iyi, neredeyse yurtdışı fiyatına alabiliyorsun. Normalde yurtdışından birşey alınca, gümrük vergisi, deli dumrul vergisi, KDV falan derken iki katına çıkıyor :katil2:

Aslında toplu alımlarda bayağı bir indirim yapabiliyorlar forumda da böyle bir birliktelik olsa power supply almak isteyen aradaşlar vardır,foks..gen ,skop yada mikroskop falan 100 dolar fiyat verilen ürün bu toplu alımda 80 USD ye bile iniyor.

Ayrıca çok az kullanılmış bazı ürünlerde oluyor bunları da firmasında test edip makul rakamlardan satın alınabiliyor (Bu uygulama siglent.eu web sitesinde bile var)

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back