PCB için lazer yazıcı önerisi

Basılacak pcb yi bana da at bende kağıda çıktı alıp üst üste koyup resimleyeyim.

Proteus ise bendeki program açarsa deneyeyim.

Basılacak pcb yi bana da at bende kağıda çıktı alıp üst üste koyup resimleyeyim.

Proteus ise bendeki program açarsa deneyeyim.
Son zamanlarda kicad ile çizim yapıyorum. Eskiden kalma proteus dosyalar var ama proteus iki farklı sürüm arasında dosya açmayabiliyor.
Duruma göre göndereceğim. Eve geçince bir bakayım.

Farklı boyutlandırma olabilir mi?
Sanmam. Çünkü aynı programda çizip, aynı şekilde pdf e atıp, aynı ayarlar ile bastırıyorum.

Çift taraflı baskıda ufak çarpıklıklar bende de oluyor, yazıcım eski bir HP, toner transferi iyi ama çift taraflı basarken çarpıklık sıkıntı olabiliyor. Sorunu azaltmak için birkaç baskı alıp, birbirine en yakın olanları tespit ederek kullanıyorum, baskı kağıdını pcb'den daha büyük seçip kağıtları birbirine sabitlerken baskı alanına uzak kenarları bantlıyorum, aksi halde pcb'nin kalınlığı yüzünden fazladan bir miktar daha kayma olabiliyor.

Ben kalın 112 g/m2 aydınger kullanıyorum ve deformasyon olmuyor.

Elimde bulunan iki ayrı baskı devre kağıdı ile denemeler yaptım. Padlerde çok az bir kayma olsa da sonucu etkileyecek kadar değil.
Bu durumda siz haklısınız. Büyük ihtimalle bu padler ütüleme esnasındaki baskıdan dolayı kayıyor.

Elimden geldiğince şöyle resimlemeye çalıştım:

20220424_113946.jpg

20220424_114102.jpg

Onu denemiştim zamanında ama sonucu hatırlamıyorum şimdi :)

Elimde bulunan iki ayrı baskı devre kağıdı ile denemeler yaptım. Padlerde çok az bir kayma olsa da sonucu etkileyecek kadar değil.
Bu durumda siz haklısınız. Büyük ihtimalle bu padler ütüleme esnasındaki baskıdan dolayı kayıyor.

Elimden geldiğince şöyle resimlemeye çalıştım:

16914 eklentisine bak

16915 eklentisine bak
Bu konumda kağıtları sabitlemek için bir kaç yerden zımbalayın. Araya plaketi ekleyin, laminasyon makinesine gönderin.

Sıcaklık ayarlarıyla ilgilidir.

Laminasyon makinesi ile denemelerde makineden geçiş sayısı/sıcaklık ayarları ile Kendi el ayarınız oluşacak

Mapilam çok yüksek sıcaklıklara çıkabiliyor, o yüzden kalın aydıngerle bile iyi sonuç alma ihtimali var. Denemek lazım.

@Gokrtl Elinde çift taraflı bir pcb varsa pdf olarak buraya yükle bende deneyeyim yazıcımı.

Bende merak ettim kağıdın uzama olayını.

@slewrate aşağıdaki iki dosyadan baskı alarak padleri karşılaştırabilirsin.

Ekler

• demonte güç kaynağı-B_Cu.pdf
    133.4 KB · Görüntüleme: 134
  • demonte güç kaynağı-F_Cu.pdf
    20.3 KB · Görüntüleme: 115
Yalnız gökhan senin devrede smd bile yok. Normal komponentleri etkileyecek kadar kağıt uzamaz. SMD kılıfı çok küçük olanlarsa sorun olur. Zaten senin delik delme toleransın o kadardır.
Devrenin %50'si SMD abi.
Kağıt uzamıyormuş zaten. Test yapıp gördük. Sorunun ütü ile baskı uygulamasından kaynaklandığını düşnüyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back