PROXXON MF 70 Freze -> CNC Dönüşümü

Montajı bitirdim. Nihayet ürünü çöp olmaktan kurtardık. Yalnız pimleri o kadar sıkı geçti ki bir daha nasıl çıkartacağımı bilmiyorum. Yerine takmak için mengene kullandım.

IMG_20210919_200451.jpg
 
Elime Proxxon'a ait daha önceden CNC dönüşümü yapılmak istemiş MF 70 modeli freze geçti. Dönüşüm için gerekli malzemeler tedarik edilmiş fakat vakit eksikliğinden 3-4 yıl (belki daha fazla) bir kenarda beklemiş. Bu bekleme esnasında haliyle bazı parçalarda kayıplar meydana gelmiş.

İlk defa CNC işi ile ilgileneceğim için bende konunun yabancısıyım. Bu nedenle öncelikle freezenin eksik parçaları belirlemek istedim. Mevcut sistemi daha iyi anlar, CNC dönüşümünü de daha rahat tamamlarım fikrine kapıldım.

Model numarasında belirtilen MF'nin açılımı Mikro Freze. Yani bu cihazın limitleri konusunda bir uyarı gibi düşünülebilir. Ben işi bitirdiğimde bu cihazdan PCB delme, ahşap oyma belki en fazla hazır kutuların ön alüminyumunu oyma gibi yük gerektirmeyen işlerde değerlendirmeyi düşünüyorum. Bir diğer yandan orijinal halindeki gibi manuel kullanmaya devam edebilmeliyim...

Elimdeki bütün parçaları masaya ayrıştırarak dizdim.

8751 eklentisine bak
8752 eklentisine bak

Konuyu bilen iyi bir gözlemci bakıldığında bir eksene ait milin eksik olduğunu hemen fark edecektir. Evet, eksen millerinden biri kayıp ama hangisi?

8753 eklentisine bak

Mili araştırırken anladım ki siyah renkli plastik yuvalar ters dişli, beyaz renkli (orijinali kemik rengi) olan ise düz dişli. Bu plastikler yerlerine takılı olduğu (internet videolarından teyit ettim ) için elimdeki milin hangileri ile uyumlu olduğunu hemen tespit etmiş oldum. Millerden bir tanesi (uzunluğundan dolayı) freze kafası yani Z eksenine, diğeri ise gene uzunluğu ve yönünden dolayı X eksenine uyum sağlıyor. Bu durumda Y ekseninde milin eksik olduğu anlaşılıyor. Bu arada edindiğim bir bilgi de standart olarak Z ve Y eksenleri ters yön dişli, X ise normal dişli kullanılıyormuş. Eksenler aşağıdaki gibi olmalı:

8762 eklentisine bak


Bundan sonrası biraz montaj işi.

8763 eklentisine bak
8764 eklentisine bak


Elimdeki parçalar ile MF 70'in son hali ve elektronik kısmı topluca şu şekilde görünüyor:

8765 eklentisine bak

8766 eklentisine bak
8767 eklentisine bak
Konu ile alakasız bir durum biliyorum ama bu freze nin kaba taslak bir teknik resmine ulaşabileceğim bir yer var mı? üniversitede proje ödevim için lazım
 
Konu ile alakasız bir durum biliyorum ama bu freze nin kaba taslak bir teknik resmine ulaşabileceğim bir yer var mı? üniversitede proje ödevim için lazım
Aşağıdaki mesajlarda yer alan dışında ben başka bir çizimine rastlamadım. Bunlarda perspektif olduğu için sanıyorum işine yaramaz ama fikir verebilir.

 

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,292
Mesajlar
106,771
Üyeler
2,605
Son üye
iceman

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back
Top