Punta makinesi için farklı boyuttaki trafoların bağlantısı

Erenikovic

Üye
Saygıdeğer ustalarım. Pil ve levha punta makinesi için mikrodalga trafolarını akımı dolayısıyla da gücü arttırmak adına birbirlerine bağlayarak kullanmak istiyorum. Fakat araştırdığım kadarıyla farklı empedansta, güçte ve gerilimdeki trafoları paralel bağlamak hem ısınmasına hem de verim kaybına sebep oluyormuş. Ben de seri olarak bağlamayı düşündüm ama bu sefer de ne tür dezavantajları olur, seri bağlantı mantıklı mı bilemedim. Amacım 6-7 volt ve ya daha yüksek seviyelere çıkıp, elimdeki trafoların tüm gücünü kullanabilmek. Bir diğer husus da şu, bu çıkışa güçlü bir doğrultma devresi yaparak dc akıma çevirmek. Bunun için de paralel ve ortak büyük bir soğutucuta bağlanmış kbpc5010ları düşündüm. Fakat bu akımı filtre etmek için çok çok fazla farad lazım. Süper kapasitörlerden daha ucuz nasıl bir yol çizebilirim? Fikir ve bilgileriniz için şimdiden hepinize saygı ve hürmetlerimi sunuyorum
20240118_011201.jpg

Çok kalın telle üç tane trafoya her birine ikişer sarım sarıp seri bağlayabilirsin ,

Palel de bağlayabilrisn ama çıkış voltajları birbirinin tam aynı olması lazım yoksa boşta akım çeker , ac voltajı iyi ölçen bir ölçü aleti ve biraz uğraşırsan başarabilirsin.

Sarım sayısına göre 500amper hatta daha fazla akım veriyor bunun için 1000amp diyotlar var kpc5010 20 tane diyot kullanman gekir herbiri için tel uzatmalısın direnç olması için zor iş , neden doğrultuyorsun ?

Çok kalın telle üç tane trafoya her birine ikişer sarım sarıp seri bağlayabilirsin ,

Palel de bağlayabilrisn ama çıkış voltajları birbirinin tam aynı olması lazım yoksa boşta akım çeker , ac voltajı iyi ölçen bir ölçü aleti ve biraz uğraşırsan başarabilirsin.

Sarım sayısına göre 500amper hatta daha fazla akım veriyor bunun için 1000amp diyotlar var kpc5010 20 tane diyot kullanman gekir herbiri için tel uzatmalısın direnç olması için zor iş , neden doğrultuyorsun ?
Öncelikle vakit ayırıp cevap verdiğin için çok teşekkür ederim hocam. AC 1000A pensampermetre var fakat çok kaliteli bir şey değil. O nedenle primer kısmın voltajını ölçüp toplam gücü buluyorum, daha sonra da sekonder çıkış voltajına bölüyorum. Tam net olmasa da yakın bir değer bulabildiğimi düşünüyorum. Belki de yanılıyorum. Bilmiyorum.
5 trafoyu da birlikte seri olarak kullanabilir miyim? Yani 2 tanesi tam aynı trafo, bir tanesi o ikiz trafolara çok yakın boyutta ama diğer ikisi daha büyük ve farklı boyutta. Dediğin gibi paralel bağlamam çok zor. Seri yapsam olur mu?
Dcye çevirme düşüncem de puntanın kalitesi için dc voltaj daha iyi diye duymuştum. Kaynak makinelerinde de dcye çeviriyorlar bildiğim kadarıyla kalite de artıyormuş. Puntada süre bize göre kısa olsada 20ms bile puntanın kalitesini etkiliyormuş dc olup olmamasına göre. Böyle bir bilgi edindim ama belki de yanlıştır. Tam emin değilim. Açıkçası bunu deneyen birisini de bulamadım. Ben denemek istediyorum ama en az masrafla nasıl yapabilirim bilmiyorum. İlk aşmam gereken sorun bu trafoların bağlantısı

Evet sanat okulunda iken metal isleri atelyesinin redresorlu punta kaynak makinesi vardi. Zirt pirt redresoru yanar tamir icin getirirlerdi.

Evet sanat okulunda iken metal isleri atelyesinin redresorlu punta kaynak makinesi vardi. Zirt pirt redresoru yanar tamir icin getirirlerdi.
Cevap için teşekkürler hocam. Peki bu 5 trafonun seri bağlantısından alacağım toplam gücün amperi, en küçük trafonun verebildiği amper ile sınırlı mı olacak? Yani toplam güç, sadece voltajların toplamı ile en düşük ampere sahip trafonun verebildiği akımın çarpımı kadar olacak doğru mu?

untitled.PNG

BU görselde olduğu gibi bağlarsın , fakat 220v girişlerin yönlerini değiştirmen gerekebilir , yoksa voltaj toplam değil çıkarma işlemi olur çok kalın kablo kullanman lazım yoksa kablo erir.

Ayrıca yer kalırsa ark kaynağı yapmak için de ikinci bir sarım yapabilirsin

Basit watt hesabı , misal , tek trafodan 5 sarımla 7 volt 100amp alabiliyorsan , 5 tafo ile 7 volt 500amp alırsın örnek amacıyla kısa devre durumunda çok daha fazla amp verir.

Doğrulma konusunda evet haklısın , ac voltaj erimiş metali dağıtır iter yani sönümlemerde var bunun için kondansatör kullanmak gerekecek, bunlra para harcamayıp smps yapsaydın keske daha kolay olurdu.

Son düzenleme:
29254 eklentisine bak
BU görselde olduğu gibi bağlarsın , fakat 220v girişlerin yönlerini değiştirmen gerekebilir , yoksa voltaj toplam değil çıkarma işlemi olur çok kalın kablo kullanman lazım yoksa kablo erir.

Ayrıca yer kalırsa ark kaynağı yapmak için de ikinci bir sarım yapabilirsin

Basit watt hesabı , misal , tek trafodan 5 sarımla 7 volt 100amp alabiliyorsan , 5 tafo ile 7 volt 500amp alırsın örnek amacıyla kısa devre durumunda çok daha fazla amp verir.

Doğrulma konusunda evet haklısın , ac voltaj erimiş metali dağıtır iter yani sönümlemerde var bunun için kondansatör kullanmak gerekecek, bunlra para harcamayıp smps yapsaydın keske daha kolay olurdu.
Smps yapacak kadar bilgim yok maalesef hocam. Trafolara çok para harcamadım açıkçası. Zaten ucuz yollu olduğu için bu şekilde yapmaya çalıştım. Dediğin gibi bir bağlantı deneyeceğim.

Evde amator is icin kullanacaksan soyle yapabilirsin.

30W uzeri bir DC adaptor ayarla, voltaji onemlii degil. 19V'luk notebook adaptoru is gorur ornegin. Buna XL4016 buck converter ekle, cikisini 2.7V yapacaksin. Cikistan 8A ile 500F super kondansatore baglanti yap. Kondansatorlerin uclarina da kaynak problarini bagla. Ilk basta bir kac dakika beklersin sarji icin ama sonra sen kullandikca diger taraftan sarj olacak. Bu yuzden rahat rahat pil puntalayabilirsin. Ben oyle kullaniyorum. Devrede kisa devre korumasi var, o yuzden kaynak yaparken devre disinda kaliyor zaten. Ama kondansatore bir tane paralel desarj direnci bagla, isin bitince bosaltsin. Yoksa uzun sure oyle sarjda kalir. Bu da kondansatorun omrunden yer. Zamanlama icin motosikletlerde kullanilan yuksek akimli ( 80A gibi ) roleleri zamanlayiciya baglayarak akim suresini de belirleyebilirsin.

Evde amator is icin kullanacaksan soyle yapabilirsin.

30W uzeri bir DC adaptor ayarla, voltaji onemlii degil. 19V'luk notebook adaptoru is gorur ornegin. Buna XL4016 buck converter ekle, cikisini 2.7V yapacaksin. Cikistan 8A ile 500F super kondansatore baglanti yap. Kondansatorlerin uclarina da kaynak problarini bagla. Ilk basta bir kac dakika beklersin sarji icin ama sonra sen kullandikca diger taraftan sarj olacak. Bu yuzden rahat rahat pil puntalayabilirsin. Ben oyle kullaniyorum. Devrede kisa devre korumasi var, o yuzden kaynak yaparken devre disinda kaliyor zaten. Ama kondansatore bir tane paralel desarj direnci bagla, isin bitince bosaltsin. Yoksa uzun sure oyle sarjda kalir. Bu da kondansatorun omrunden yer. Zamanlama icin motosikletlerde kullanilan yuksek akimli ( 80A gibi ) roleleri zamanlayiciya baglayarak akim suresini de belirleyebilirsin.
Hocam teşşekürler vakit ayırıp yazdığın için. Trafolarla başarılı olamazsam dediğin yönteme geçerim. Ama şimdilik bu daha güçlü projeyi tamamlamak istiyorum. Çünkü levha da puntalayabilmek istiyorum. Basit ucuz punta cihazlarına da baktım ama gücü yetmez diye düşündüm

1 trafo ile yapılırsa gücün yetmeyeceğini niçin düşündünüz? Niçin artırmak istiyorsunuz?
Kaynak yapılacak metal nasıldır? Daha önce deneme yaptınız mı? Sekonder sargısını değiştirerek daha yüksek akım verim elde edilebilir. Kablo kalın olusa direnci düşecek iş kolaylaşacaktır.
1 tane mikrodalga trafosu belki yeterlidir. Doğrultma devresine de ihtiyaç kalmayabilir. Bu akımlarda doğrultmak çok zahmetli olur.

Tüm trafolarla ayrı ayrı kaynak makinesi yapabilirsiniz. Kullanılmayan trafoları benzer proje yapacak arkadaşlara satabilirsiniz.

Yabanci bir kanalda hatirladigim mikrodalga trafosuyla yaptigi makineden bosta 5-6V, kaynak sirasinda da 90A kadar akim aliyordu. Pens ampermetre ile olcmustu. Siz 5 taneyi seri baglarsaniz 30V - 90A elde edersiniz. Ama cok agir ve kaba bir alet olmaz mi bu. Yani 1- 2 mm kalinliginda levha kaynatmayacaksaniz gerekmez bu kadar guc. 3KW'lik kaynak makinesine denk olur yaklasik.

1 trafo ile yapılırsa gücün yetmeyeceğini niçin düşündünüz? Niçin artırmak istiyorsunuz?
Kaynak yapılacak metal nasıldır? Daha önce deneme yaptınız mı? Sekonder sargısını değiştirerek daha yüksek akım verim elde edilebilir. Kablo kalın olusa direnci düşecek iş kolaylaşacaktır.
1 tane mikrodalga trafosu belki yeterlidir. Doğrultma devresine de ihtiyaç kalmayabilir. Bu akımlarda doğrultmak çok zahmetli olur.

Tüm trafolarla ayrı ayrı kaynak makinesi yapabilirsiniz. Kullanılmayan trafoları benzer proje yapacak arkadaşlara satabilirsiniz.
Hocam proje ucuz olsun diye ilk bir adet trafoyla başladı zaten. Denedim. Maalesef pil puntalarken bile 0.2mm nikel şeritte yeterli verimi alamadım. Ki o denediğim trafo da fotoğraftaki ikinci en büyük olan bakır sargılı trafoydu. En küçük olan ikiz trafolar alüminyum sargı. Güçleri de daha düşük diye tahmin ediyorum. Hem boyut küçük hem de alüminyum sargılılar.
Hepsinin sekonder sargısını söktüm. Kalın kablo da temin ettim ama 3mm lik ve ya daha kalın bakır plaka puntalayabilmek için hepsini kullanarak yüksek bir güç elde etmek istiyorum. Tabi elektrik ve elektronik bilgim yetersiz olduğu için sizlere danışmak istedim. Yani amaç sadece pil puntalamak değil.

Yabanci bir kanalda hatirladigim mikrodalga trafosuyla yaptigi makineden bosta 5-6V, kaynak sirasinda da 90A kadar akim aliyordu. Pens ampermetre ile olcmustu. Siz 5 taneyi seri baglarsaniz 30V - 90A elde edersiniz. Ama cok agir ve kaba bir alet olmaz mi bu. Yani 1- 2 mm kalinliginda levha kaynatmayacaksaniz gerekmez bu kadar guc. 3KW'lik kaynak makinesine denk olur yaklasik.
Hocam tam olarak dediğiniz gibi kalın levha plakaları da kaynatmasını umuyorum. 3 mm veya daha kalın bakır plaka puntalayabilmeyi düşünüyorum ama tek sorunum trafolar arası bağlantı. Seri bağlarsam dediğiniz gibi bir sonuç alacağım ama bu benim için fazla bir voltaj. Ben 5-6 volt ama olabildiği kadar yüksek amper almak istiyorum.
Alet taşınmayacak yani portatif değil sabitleyeceğim o nedenle ağır ve büyük olması hiç problem değil benim için.
Denedikten sonra sonucu buradan paylaşacağım. Olur da benim gibi eksik bilgi ile yapmak isteyenlere en azından bir fikir verir.

Bir dakka şimdi. 3 mm kalınlıkta iki tane BAKIR levhayı mı puntalamak istiyorsun? :dehset1:

Bırak bakırı, çelik için bunu yapabilecek makinanın en az 50 bin Amper verebiliyor olması lazım. Bakır için bu rakamı 3 ile, 4 ile çarpman lazım.

Hedeflerini tekrar gözden geçirmen gerekiyor. Bakır, puntalanması çok zor bir metaldir çünkü çok iyi bir iletkendir. Şimdilik hedeflerin 0.3 mm nikel olsun.

Bende Sunkko 737DH var. 4.3 kW makina (tabi bu Çin kW ı, normal kilowatt ile karıştırmamak lazım :katil2: ) ve 0.3 mm nikel puntalayabiliyor. Ama Zorlanarak. Ayarları sonlara yaklaştırmak gerekiyor. Yani Çinlilerin yaygın satılan punta makinalarının en güçlülerinden birisi olan makina 0.3 mm de zorlanıyorsa, senin başlangıç için daha muhafazakar bir hedef seçmen gerekir.

Çin malı ürünlerin güçlerini ifade etmek için yeni bir birim öneriyorum. Çin Watt'ı (çW), Çin kilowatt'ı (çkW), ve Çin megawatt'ı (çMW). Bunların özelliği, verilen rakamın ürüne göre 2 - 20 misline kadar abartılmış olabileceği. Yani 10 çkW lik bir otomobil inverteri aldıysan, o inverterin GERÇEK gücünün 0.5 kW olma ihtimali yüksektir.

Çin malı ürünlerin güçlerini ifade etmek için yeni bir birim öneriyorum. Çin Watt'ı (çW), Çin kilowatt'ı (çkW), ve Çin megawatt'ı (çMW). Bunların özelliği, verilen rakamın ürüne göre 2 - 20 misline kadar abartılmış olabileceği. Yani 10 çKW lik bir otomobil inverteri aldıysan, o inverterin GERÇEK gücünün 0.5 kW olma ihtimali yüksektir.
Demek ki 3mm bakır çok uçuk bir hedef. Bu hedef mümkün değil sanırım elimdeki imkanlarla dediğinize göre. O zaman başlangıç için 0.3mm bakır şerit hedefleyeyim. Peki bu trafoları hangi şekilde kaçlık kabloyla kaç tur ve seri mi paralel mi bağlamam lazım 5-6 volt civarında en yüksek akımı almak için? Ne tavsiye edersiniz hocam. Yani 5-6 tur sarsam her birini, paralel bağlantıda sorun olur mu ya da bir engel teşkil eder mi? Trafoların sargı sarım yönleri bile önemliymiş anladığım kadarıyla. Sadece sekonder mi yoksa hem primer hem sekonder sargı yönü de önemli mi? Yönlerini nasıl tespit edebilirim?

İki bakır levha arasına ufak bir nikel şerit konmuş olsa belki iş kolaylaşır. Belki önce bakırlara birer parça nikel tutturulur. Sonra bu noktalardan asıl kaynak yapılır. Bu sayede iki bakır levha kaynatılmış olur. Tamamen varsayım

Bence bakırdan vazgeç sen. Puntalamayı piller için kullanmayacak mısın? Bunun için de nikel gerekir, bakır değil. 0.3 mm bakırı puntalamak da zor, yüksek akım ister.

İki bakır levha arasına ufak bir nikel şerit konmuş olsa belki iş kolaylaşır. Belki önce bakırlara birer parça nikel tutturulur. Sonra bu noktalardan asıl kaynak yapılır. Bu sayede iki bakır levha kaynatılmış olur. Tamamen varsayım
Doğrudur hocam. Dediğiniz gibi de denemek isterim cihazı tamamlayınca. Çünkü normal iki bakırı birbirine puntalamak çok yüksek güç istiyor anladığım kadarıyla. Benim elimdeki imkanlarla da bu imkansız

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back