Punta makinesi için farklı boyuttaki trafoların bağlantısı

Bence bakırdan vazgeç sen. Puntalamayı piller için kullanmayacak mısın? Bunun için de nikel gerekir, bakır değil. 0.3 mm bakırı puntalamak da zor, yüksek akım ister.
Sadece pil için değil hocam. Levha da puntalamak istiyorum. Mesela çelik bir nesneye ince de olsa bir levhayı puntalamak istiyorum.
Bakır yapamayacağım sanırım ama çok ince de olsa bir şansımı denemek istiyorum. Olmazsa başka iletkenlere bakacağım dediğiniz gibi.

O zaman yukarıdaki 5 trafoyu paralel bağlama yöntemini dene. Ama o mettota manyetik alanda kazanım varken, tel uzunluğundan dolayı dirençte kaybın var. Normalde kullanacağından çok daha kalın tel kullanman lazım. Mesela yukarıdaki resimdeki gibi 25 mm2 kaynak torcu kablosu ile üç tur sarmayı dene, bakalım ne olacak.

Akımı ölçmen de zor olacak. Binlerce amperlik şöntler pahalı, ayrıca akım anlık olacak, osiloskop da lazım. Yani herşey deneme yanılma olacak.

O zaman yukarıdaki 5 trafoyu paralel bağlama yöntemini dene. Ama o mettota manyetik alanda kazanım varken, tel uzunluğundan dolayı dirençte kaybın var. Normalde kullanacağından çok daha kalın tel kullanman lazım. Mesela yukarıdaki resimdeki gibi 25 mm2 kaynak torcu kablosu ile üç tur sarmayı dene, bakalım ne olacak.

Akımı ölçmen de zor olacak. Binlerce amperlik şöntler pahalı, ayrıca akım anlık olacak, osiloskop da lazım. Yani herşey deneme yanılma olacak.
Çok çok teşekkür ederim hocam tavsiyeniz için. Kalın kablo buldum onunla dediğiniz gibi bir deneyeceğim. Peki trafo yönü ile ilgili bir husus var mı? Şu an tek soru işareti bu var kafamda. Bir önemi yoksa deniyorum bu şekilde

Trafo yonu de önemli.

Daha doğrusu primer ve sekonder sargilarin giriş ve çıkış yönleri aynı olmali. Biri ters biri düz olursa olmaz. Çıkış alamazsınız. Trafolar sarginiz aşırı ısınır.

29254 eklentisine bak
BU görselde olduğu gibi bağlarsın , fakat 220v girişlerin yönlerini değiştirmen gerekebilir , yoksa voltaj toplam değil çıkarma işlemi olur çok kalın kablo kullanman lazım yoksa kablo erir.

Ayrıca yer kalırsa ark kaynağı yapmak için de ikinci bir sarım yapabilirsin

Basit watt hesabı , misal , tek trafodan 5 sarımla 7 volt 100amp alabiliyorsan , 5 tafo ile 7 volt 500amp alırsın örnek amacıyla kısa devre durumunda çok daha fazla amp verir.

Doğrulma konusunda evet haklısın , ac voltaj erimiş metali dağıtır iter yani sönümlemerde var bunun için kondansatör kullanmak gerekecek, bunlra para harcamayıp smps yapsaydın keske daha kolay olurdu.

Şu mesajdaki bağlantı yöntemini öneririm. Sigdirabildiginiz en kalın kablo ile sarım yapın.

Bende tek mikrodalga trafosuna 25mm² kablo ile yanlış hatırlamıyorsam 3 tur yaptım. Siz daha kalın kablo ile 2 tur yaparsanız düşük voltaj yüksek akim alırsınız. Bu kadar trafo ile ciddi guc alırsınız.

İs bununla da bitmeyecek. Bu trafolari anahtarlamak ta sizin ikinci sorununuz olacak.

Bu noktada bence 0.15 0.20 mm Nikel serit puntalayacaksaniz bu trafolarin sadece birini bu is için uyarlayin. Size yetecektir. Bu kadar trafoyu bir şekilde bağlayıp ince Nikel serit puntalamak isterseniz muhtemelen şeritleri yanacaktır. Çünkü punta akımı nikel serit icin aşırı yüksek gelecek.

Diger trafolari isterseniz daha kalın malzeme puntalamak için yukarıdaki arkadaşımızın önerdiği gibi bağlayarak denemeler yapın.

Şu mesajdaki bağlantı yöntemini öneririm. Sigdirabildiginiz en kalın kablo ile sarım yapın.

Bende tek mikrodalga trafosuna 25mm² kablo ile yanlış hatırlamıyorsam 3 tur yaptım. Siz daha kalın kablo ile 2 tur yaparsanız düşük voltaj yüksek akim alırsınız. Bu kadar trafo ile ciddi guc alırsınız.

İs bununla da bitmeyecek. Bu trafolari anahtarlamak ta sizin ikinci sorununuz olacak.

Bu noktada bence 0.15 0.20 mm Nikel serit puntalayacaksaniz bu trafolarin sadece birini bu is için uyarlayin. Size yetecektir. Bu kadar trafoyu bir şekilde bağlayıp ince Nikel serit puntalamak isterseniz muhtemelen şeritleri yanacaktır. Çünkü punta akımı nikel serit icin aşırı yüksek gelecek.

Diger trafolari isterseniz daha kalın malzeme puntalamak için yukarıdaki arkadaşımızın önerdiği gibi bağlayarak denemeler yapın.
Çok teşekkür ediyorum hocam verdiğiniz bilgiler için. Akımı primer tarafından kontrol edeceğim için maks 15 amper kontrol etmem gerekir sanırım. Zaten evin sigortası 16 amper. Kontrol kartı var elimde bu primer girişi kontrol etmek için 100amperlik. Pil puntası için almıştım zamanında. O nedenle akım kontrolü değil ama şu trafo yönü konusu beni çok engelliyor.

Trafo yonu de önemli.

Daha doğrusu primer ve sekonder sargilarin giriş ve çıkış yönleri aynı olmali. Biri ters biri düz olursa olmaz. Çıkış alamazsınız. Trafolar sarginiz aşırı ısınır.
Yön tespiti konusunda ne yapabilirim hocam? Nasıl bir tavsiyeniz olur? Sekonder yönünü ayarlayabilirim ama primer sargı yönünü nasıl bulacağım? Bunu çözemedim maalesef

Trafolarin üzerindeki primer sargilarini önüne al.

Sargida içten dışa doğru sarılıyor. İçten başlangıç yönü üstten bak mesela saat yönünde ise tüm trafolarin sarım yönüne bak ve aynı yönde saat yönünde olmasına dikkat et.

Yada sarım yönüne dıştan içe doğru bak. Daha kolay olur. Sarım en dışta bakir iletken hangi yöne devam ediyor saat yönüne mi tersinemi bunu belirle ve tüm sargilarin aynı yönde olmasını sagla.

Amaç trafolardaki manyetik akı yönünün hepsinde aynı yönde olmasını sağlamak. Öbür türlü bir trafonun ürettiği akımı diğeri sonumleyecek.

Bu kadar.

Yalnız oradaki manyetik kazancın 5 trafo için 5 katına çıkacağını sanmıyorum. İki katına bile çıkmayabilir. Manyetik alan, devresini büyük ölçüde E saçlarının içinde tamamlıyor. Dışarı sızan manyetik alan çok fazla değildir.

Trafolarin üzerindeki primer sargilarini önüne al.

Sargida içten dışa doğru sarılıyor. İçten başlangıç yönü üstten bak mesela saat yönünde ise tüm trafolarin sarım yönüne bak ve aynı yönde saat yönünde olmasına dikkat et.

Yada sarım yönüne dıştan içe doğru bak. Daha kolay olur. Sarım en dışta bakir iletken hangi yöne devam ediyor saat yönüne mi tersinemi bunu belirle ve tüm sargilarin aynı yönde olmasını sagla.

Amaç trafolardaki manyetik akı yönünün hepsinde aynı yönde olmasını sağlamak. Öbür türlü bir trafonun ürettiği akımı diğeri sonumleyecek.

Bu kadar.
Çok teşekkür ederim hocam. Hemen bakıyorum yönlerine

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back