raspberry pi pico kodları şifreleme, cihaz kimlik bilgilerini gizleme

asicocuk34

Aktif Üye
raspberry pi pico kodları şifreleme, cihaz kimlik bilgilerini gizleme nasıl yapılır. yani takılan bilgisayar rasberry pi değilde bir klavye takılmış gibi görecek. içindeki kodları görmeyecek?

Himm, bana biraz illegal bir ismis gibi geldi. ;)

Klavye gibi nasil gosterilir bilmiyorum ama programini korumak istiyorsan python kodu olarak degil de mesela derlenmis halde atabilirsin. Hangi Raspberry'de calisacaksa derlemeden once onun mac adresi vb gibi bilgileri kontrol etmek icin fonksiyonlari da eklersin. Baska yerde calismaz. Tersine muhendislikle kirilmaz diye bir sey yok ama amatorler basaramaz en azindan.

Zaten içindeki kodlar bilgisayara takınca direk gozukmez diye biliyorum (ama mikrophyton tarafını bilmiyorum denemedim)

Aradıgınız sey usb hid human interface device

Kodu korumak istiyoranız pico ile o iş yaş dahili flashı yok butun kod harici flaşta kopyaya açık

USB arabiriminde neyin okunacağı, neyin okunamayacağı tamamen USB descriptor'daki tanımlamaya ve o tanıma uygun bir şekilde yazılmış olan koda bağlı. Mesela USB descriptor ile RPI yi klavye olarak tanıttın. Bir tane interrupt endpoint tanımladın. Bir de kodu yazdın, endpoint üzerinden klavye tuş bilgisi gönderiyor. Bu durumda RPI eğer PC ye takılırsa, PC nin USB üzerinden RPI kodlarına erişmesi imkansızdır. USB den fiziki olarak gelmesi mümkün olan TEK VERİ klavye tuş verisidir. Ama eğer kodu yazarken bir bug varsa ve kod, endpoint üzerinden tüm RPI flash içeriğini okuyup gönderiyorsa, PC de bunun böyle olduğunu biliyorsa, o zaman tabi PC herşeyi okuyabilir.

çözümü şöyle buldum: picoyu direk klavye olarak kullanmak yerine klavye kartına tetik aldırmak daha mantıklı geldi.

Ekstra yazdığın kodu şifrelesek,

çözümleme tarafıda yapmak lazım, en basitinde bu geldi aklıma veri alışveriş gibi

olabilir bilmiyorum işe yararmı.

çözümü şöyle buldum: picoyu direk klavye olarak kullanmak yerine klavye kartına tetik aldırmak daha mantıklı geldi.
Tek tus için ise olabilir de cok tuş için zor multiplexer demultiplexer lojik devre felan yapman gerekir matrix için

Mümkün ama gerek yok pico ile hid zor geldiyse attiny13a attiny85 arduino leonardo vs de bu özelliğe sahip

• Haha
Reactions: nt
Arala biraz daha teknik terimler katarmisin :katil1:

örneği; kodun veri çıkış kısmına basit bir kod eklesek gönderdiklerini bu artık ne formatıysa o format. Aynı biçimde kalıcak ama anlamsız olucak biz bakıma

anahtarı olan kapıyı açar gibi ben daha stm leri bilgisayar’a bağlıyamıyorum ama olsun =)

arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim lakin her konuda bilgi sahibi değilim. o yüzden hiç birşey bilmeyen birine anlatır gibi anlatmanızı rica ediyorum. en iyisini bilebilirsiniz ama anlattıklarınız karşıdakinin anlayabildiği kadar.

picoyu bir klavye anakartına bağladım. yazılımda tetik aldırabiliyorum fakat klavyeye elektrik verdiğimde klavyeye tetik almıyor. pico ile klavye arasına bir mosfet, röle veya motor sürücü entgresi gibi birşey mi eklemem gerekiyor. yoksa mikrokontrolcü mosfet gibi kendisi anahtarlama yapabilir mi? internette genelde pinlere volta verildiğinde veya voltaj kesildiği durumlarda başka bir pinin low veya high olup olmayacağına karar verilen videolar var işine yaramıyor

arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim lakin her konuda bilgi sahibi değilim. o yüzden hiç birşey bilmeyen birine anlatır gibi anlatmanızı rica ediyorum. en iyisini bilebilirsiniz ama anlattıklarınız karşıdakinin anlayabildiği kadar.

picoyu bir klavye anakartına bağladım. yazılımda tetik aldırabiliyorum fakat klavyeye elektrik verdiğimde klavyeye tetik almıyor. pico ile klavye arasına bir mosfet, röle veya motor sürücü entgresi gibi birşey mi eklemem gerekiyor. yoksa mikrokontrolcü mosfet gibi kendisi anahtarlama yapabilir mi? internette genelde pinlere volta verildiğinde veya voltaj kesildiği durumlarda başka bir pinin low veya high olup olmayacağına karar verilen videolar var işine yaramıyor
Klavye anakartını cok bilmiyorum ama matrix yapıda olması gerek yani high low ile değil de bir bini hangi diğer pinebağladıgına göre anlıyor hangi iki hattın kesişimindeli harfe basıldıgını

oyun için makro amaçlımı kullanıcaksınız ne için daha net anlatırmısın

Klavye anakartını cok bilmiyorum ama matrix yapıda olması gerek yani high low ile değil de bir bini hangi diğer pinebağladıgına göre anlıyor hangi iki hattın kesişimindeli harfe basıldıgını
evet matrix yapıda iki hattın kesişiminden harfe basıyır
oyun için makro amaçlımı kullanıcaksınız ne için daha net anlatırmısın
işyerinde işlerimi kolaylaştırmak için lazım. sürekli aynı sayıları girmek çok can sıkıcı olabiliyor.

evet matrix yapıda iki hattın kesişiminden harfe basıyır

işyerinde işlerimi kolaylaştırmak için lazım. sürekli aynı sayıları girmek çok can sıkıcı olabiliyor.
o zaman 2 seçenek sunayım c# da sendkeys fonsiyonu deneyebilirsinşiz tamamen yazılımsal olarak donanımsız guzel grafikj arayuz felan da tasarlayabilirsiniz yada donanım olsun derseniz digistump kartı kullanabilirsiniz attiny85 denetleyicili ve arduino ideden programlanabiliyor hem de boyutu çok ufak pratik bir kart

• Beğen
Reactions: nt
bana daha çok bir ara eleman lazım. picodan voltaj verdiğimde klavyedeki iki hattı birleştirerek anahtarlama yapacak. içinde en az 8 anahtarla yapacak mosfet veya transistör bulunan bir smd kompanent lazım.

internette şunu buldum.

ULN2803A NPN 8 Adet Darlington Transistör Sürücü Entegre Modülü B​

aradığım buna benzer ama bu tek kontrol pinine sahip. ben her transistörüde tek tek konrol edebilmek istiyorum.

bana daha çok bir ara eleman lazım. picodan voltaj verdiğimde klavyedeki iki hattı birleştirerek anahtarlama yapacak. içinde en az 8 mosfet bulunan bir smd kompanent lazım.
multiplexer ve de multiplexerlar var binary olarak yapılan anahtarlama ile bir noktadan cok noktaya veya cok noktadan bir noktaya birleştirme yapan öörengin 8 bit multilexer 8 tane girişi 1 çıkışa 3 pinlik binary kontrol sinyaline göre yonlendirir 8 bit demultilexer ise tam tersi 1 girişi 8 çıkışa yönlendirir

ama bu bana kulağı ters taraftan tutmak gibi geliyor biraz

internette şunu buldum.

ULN2803A NPN 8 Adet Darlington Transistör Sürücü Entegre Modülü B​

bu işimi görür mü sizce?
bu sadece darlıngton yapıda bağlı 8 tane transistor dizisi kazancı yani betayı arttırmak için kullanılır ihtiyacınız olacagını sanmıyorum

o zaman bana 8 tane smd role lazım
pahalı olur röle ile tek kanal mosfet neden kullanmıyorsunuz veya dediğim gibi multiplexer kullanıp windowsta f1 f2 f3 ..... f8 tuslarına (bunlar muhtemelen matrixde de aynı satırdadır diye )kayıt defteri duzenleyicisi ile farklı seyler atayabilirsiniz (tabi bu noktada dikkatli olmak yedek almak felan gerekebilir kayıt defteri düzenleyicisi ile bişeyleri bozabilirsiniz)
tabi bir daha o tusları kullanamazssınız

halen anlayabilmiş değilim neden bu kadar dolaylı yoldan gitmek istiyorsunuz

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,958
Üyeler
2,508
Son üye
NEPENTHE

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back