RF cehennemi

Mikro Step

Kıdemli Üye
Basligi fikir cimlastigi yapmak icin actim.

Pals lazerler cok gucludur. Fakat ortalama gucleri cok dusuktur fakat anlik 1 mega watt hatta 1 Tera watt gucundeki pals lazerin bir kac darbesinin carptigi nesnede cok yikici etkileri olabilir. Halbuki lazerin ortalama gucune bakarsaniz atiyorum 10..100w i gecmez. (Lazerin bir atim suresi 1 femto saniye gibi. 1 sn nin katrilyonda biri)

Cok dusuk guclu transistorlerle surekli RF yayacagimiza pals lazerde oldugu gibi megawatt guclerde pals salan RF yapsak diye hayal ettim.

Aslinda bu calismayi yanlis hatirlamiyorsam Tesla yada Marconi yapmisti. Ustelik elektronik komponentlerin olmadigi zamanda.

Kisaca su sekilde;

1716321073189.png

Bir tane dusuk frekansli yuksek voltaj kaynagi T1 uzerinden C1 kapasitorunu sarj ediyor. Kapasitor voltaji S1 yariginin dayanim degerini astiginda yariktan voltaj atlarken hava iyonize oluyor ve C1 de birikmis yukler T2 transformatorunun primerine pals uygulamis oluyor. T2 voltaj yukseltici ve sekonderindeki benzer devre ye yuksek frekansli yuksek voltajli sinyal aktariyor. (Yuksek voltajli cunku transformator gerilim yukseltici, yuksek frekans cunku C1, T2 primeri yuksek frekansa akortlu)

Sonucta cihaza dusuk frekansli mesela 50Hz gerilim giriyor antene Mhz duzeyinde sinyal atariliyor.
(Yukaridaki duzenekte sisteme dinamodan DC giriyor vibratorle dusuk frekansli (atiyorum 50..400Hz) AC uretiliyor sonrasinda MHz palsler cikiyor)

Bu kisa aciklamadan sonra bu isi daha modern tekniklerle yari iletkenlerle yapabiliriz.

Belki 7Mhz de 1000v da calisan yariiletken vardir ama amator calisma icin fiyati uygun olmayacak hatta satin alinmasi da izinlere tabii olacaktir.

Fakat pals mantigi kullanmak icin nispeten cok daha ucuza 1Mhz de anahtalarma yapacak 1000v'a dayanabilecek bir MOS bulabiliriz.

Bir LC devresine 300v genlikte bir darbe uygulayalim. Boylece bu tank devresini L ve C yi ayarlayarak istedigimiz frekansda salindirabiliriz. Genligi yuksek tuttum ki gucumuz yuksek olsun.

Darbenin suresi a olsun. Bu darbe kendisini b olarak tekrarlasin.

Bizim akilli bidiktan Fourier acilimi yapmasini istedim.

Bana asagidaki cevabi verdi.

Dikdörtgen Palsin Tanımı

Dikdörtgen pals, genellikle bir dizi periyodik dikdörtgen darbe olarak tanımlanır. Bu palsin genliği 11, genişliği a, ve periyodu b olsun. Pals fonksiyonu ()p(t), şu şekilde tanımlanabilir:

1 & 0 \leq t < a \\0 & a \leq t < b\end{cases} \]Bu sinyal periyodik olarak tekrar eder.### Fourier Serisi ile TemsiliPeriyodik bir sinyalin Fourier serisi, sonsuz sayıda sinüzoidal fonksiyonun toplamı olarak ifade edilir. Bu serinin katsayıları sinyalin frekans bileşenlerini temsil eder.Dikdörtgen palsin Fourier serisi şu şekilde yazılabilir:[math]p(t) = \sum_{n=-\infty}^{\infty} c_n e^{j 2 \pi n f_0 t}[/math]Burada [imath]f_0 = \frac{1}{b}[/imath] temel frekanstır ve [imath]c_n[/imath] Fourier katsayılarıdır. Fourier katsayıları [imath]c_n[/imath] şu şekilde hesaplanır:[math]c_n = \frac{1}{b} \int_0^b p(t) e^{-j 2 \pi n f_0 t} \, dt[/math]Dikdörtgen pals için bu integral:[math]c_n = \frac{1}{b} \int_0^a e^{-j 2 \pi n f_0 t} \, dt[/math]Bu integrali hesaplayalım:[math]c_n = \frac{1}{b} \left[ \frac{e^{-j 2 \pi n f_0 t}}{-j 2 \pi n f_0} \right]_0^a[/math][math]c_n = \frac{1}{b} \left( \frac{e^{-j 2 \pi n f_0 a} - 1}{-j 2 \pi n f_0} \right)[/math][math]c_n = \frac{1}{b} \left( \frac{e^{-j 2 \pi n \frac{a}{b}} - 1}{-j 2 \pi n \frac{1}{b}} \right)[/math][math]c_n = \frac{1}{b} \left( \frac{e^{-j 2 \pi n \frac{a}{b}} - 1}{-j 2 \pi n} b \right)[/math][math]c_n = \frac{e^{-j 2 \pi n \frac{a}{b}} - 1}{-j 2 \pi n}[/math]Bu katsayıyı sadeleştirirsek:[math]c_n = \frac{1}{j 2 \pi n} \left(1 - e^{-j 2 \pi n \frac{a}{b}}\right)[/math][math]c_n = \frac{1}{j 2 \pi n} \left(1 - (\cos(2 \pi n \frac{a}{b}) - j \sin(2 \pi n \frac{a}{b}))\right)[/math][math]c_n = \frac{1}{j 2 \pi n} \left(1 - \cos(2 \pi n \frac{a}{b}) + j \sin(2 \pi n \frac{a}{b})\right)[/math][math]c_n = \frac{1}{j 2 \pi n} + \frac{\cos(2 \pi n \frac{a}{b})}{j 2 \pi n} - \frac{j \sin(2 \pi n \frac{a}{b})}{j 2 \pi n}[/math][math]c_n = \frac{1}{j 2 \pi n} (1 - \cos(2 \pi n \frac{a}{b})) - \frac{\sin(2 \pi n \frac{a}{b})}{2 \pi n}[/math][math]c_n = \frac{1 - \cos(2 \pi n \frac{a}{b})}{j 2 \pi n} - \frac{\sin(2 \pi n \frac{a}{b})}{2 \pi n}[/math]Bu, dikdörtgen palsin Fourier katsayılarının genel formudur. Fourier serisi, bu katsayılarla ifade edilen sinüzoidal bileşenlerin toplamıdır.

Simdi katsayilarin paydasina bakinca 1/2npi goruyoruz.

Akilli bidigin dogru acilim yaptigini varsayarsak

n'inci harmonik icin genlik 1/(2pi*n) frekans n*a/b dir.

7 Mhz frekansimizda 7=n*a/b olacak.

a ve b uS

a=1us b=10us olsun. (attim)

Bu durumda n=70 olacaktir.

70'inci harmonigin genligi ise 1/(140pi)

Attim dedigim kisma takilmayin sonra onu degistiririz.

Simdi de soyle bir kabul yapalim.

Verdigimiz palsin gucune P dersek

P=V^2/R olduguna gore aslinda P=fonk(V^2) diyebiliriz. Yani P gerilimin karesiyle orantili anlaminda.

Palsimizin de sonsuza kadar degil de atiyorum 100 harmonige yayildigini varsayalim.

O halde 100 harmonigin her birisinin gucunun toplami P olmalidir.

Peki bizim 70'inci harmonigimizin gucu nedir? P/(140 pi)^2 kadardir.

Neyse bir takim varsayimlarla bu satira kadar geldik.

Hata yapmis olabilirim fakat dusuncelerimi ifade ettigimi saniyorum.

7Mhz lik harmonikle 7Mhz RF ortamini cehenneme cevirmek icin a ne olmali, b ne olmali, P ne yapilabilir diye sormak istedim. (Ruslar bir bandi tariyorsa biz de bir frekansi bombalayabiliriz)

Sonucta pals atimlari ile durtulen LC devresi su sekilde sinyaller uretecek.

1716327419903.png

Diger harmonikleri bir sekilde bastiracagiz tabiki. Uzaya yaymayacagiz. Aksi halde 1 saate kalmaz polis kapimizi zorlar.

Son düzenleme:
EMP bombasindaki mantik;

Zamaninda okumustum ama galiba sonradan kaldirildi.

Aklimda kaldigi kadariyla;

Adamlar celik patlamaya dayanikli kocaman bir tupun icine sogutulmus bir bobin sarmislar. Bir kereligine yuzbinlerce belki de milyonlarca amper akim gecirmisler. Bu akim bobinin icinde hapsolmus donup duruyor. Bu kocaman celik tupun icinde bir de dinamit belki de atom bombasi var.

Bobinin bir ozelligi var.

Dinamit yada atom bombasi patladiginda bobin aniden parcalanmiyor. Zamanin kucuk bir kesrinde sirayla sargilari kisa devre ola ola imha oluyor.

Sonucta bobinde 1/2Li^2 enerjisi ortama aniden saliniveriyor.

Yapmak isteyen buyursun yapsin.

Ikinci mesajimi sohbet olsun diye yazdim onu bosverin.
Marconi/Teslanin vericisinin yapisindan bahsetmistim.

Asagidaki videoya bakarsaniz primeri 3 tur, sekonderi de 6 tur vs olan bir transformator var.
Primerine C uzerinden 40KV uygulaniyor. C bu voltaja dolmaya basliyor. Atlama yariginin delindigi voltaj degerinde C artik kac volta sarj olmussa birden primerin 3 sarimi ile paralel hale geliyor.

L ve C cok kucuk oldugu icin f=1/(2pi KKok LC) den dolayi Mhz duzeyinde. Transformator gerilim yukseltici yapisinda.

Sekonder tel 100 A akim akitacak kapasitede. Kaynak baslangicinde bu 6 tur onbinlerce volt Mhz duzeyinde bir pals ile havadan ark baslatiyor. Ark basladiginda artik hava delinmis oldugundan 50v luk kaynak voltaji kendiliginden arki devam ettiriyor.

Duzenegi ilginc kilan konu su;

Atiyorum sekonderi 20kv olan yuksek voltaj transformatoru saracaksiniz fakat bu transformatorun sekonderinden ayni zamanda 100A akim da gecirebileceksiniz.

Basligi fikir cimlastigi yapmak icin actim.

Pals lazerler cok gucludur. Fakat ortalama gucleri cok dusuktur fakat anlik 1 mega watt hatta 1 Tera watt gucundeki pals lazerin bir kac darbesinin carptigi nesnede cok yikici etkileri olabilir. Halbuki lazerin ortalama gucune bakarsaniz atiyorum 10..100w i gecmez. (Lazerin bir atim suresi 1 femto saniye gibi. 1 sn nin katrilyonda biri)

Cok dusuk guclu transistorlerle surekli RF yayacagimiza pals lazerde oldugu gibi megawatt guclerde pals salan RF yapsak diye hayal ettim.

Aslinda bu calismayi yanlis hatirlamiyorsam Tesla yada Marconi yapmisti. Ustelik elektronik komponentlerin olmadigi zamanda.

Kisaca su sekilde;

33867 eklentisine bak

Bir tane dusuk frekansli yuksek voltaj kaynagi T1 uzerinden C1 kapasitorunu sarj ediyor. Kapasitor voltaji S1 yariginin dayanim degerini astiginda yariktan voltaj atlarken hava iyonize oluyor ve C1 de birikmis yukler T2 transformatorunun primerine pals uygulamis oluyor. T2 voltaj yukseltici ve sekonderindeki benzer devre ye yuksek frekansli yuksek voltajli sinyal aktariyor. (Yuksek voltajli cunku transformator gerilim yukseltici, yuksek frekans cunku C1, T2 primeri yuksek frekansa akortlu)

Sonucta cihaza dusuk frekansli mesela 50Hz gerilim giriyor antene Mhz duzeyinde sinyal atariliyor.
(Yukaridaki duzenekte sisteme dinamodan DC giriyor vibratorle dusuk frekansli (atiyorum 50..400Hz) AC uretiliyor sonrasinda MHz palsler cikiyor)

Bu kisa aciklamadan sonra bu isi daha modern tekniklerle yari iletkenlerle yapabiliriz.

Belki 7Mhz de 1000v da calisan yariiletken vardir ama amator calisma icin fiyati uygun olmayacak hatta satin alinmasi da izinlere tabii olacaktir.

Fakat pals mantigi kullanmak icin nispeten cok daha ucuza 1Mhz de anahtalarma yapacak 1000v'a dayanabilecek bir MOS bulabiliriz.

Bir LC devresine 300v genlikte bir darbe uygulayalim. Boylece bu tank devresini L ve C yi ayarlayarak istedigimiz frekansda salindirabiliriz. Genligi yuksek tuttum ki gucumuz yuksek olsun.

Darbenin suresi a olsun. Bu darbe kendisini b olarak tekrarlasin.

Bizim akilli bidiktan Fourier acilimi yapmasini istedim.

Bana asagidaki cevabi verdi.

Dikdörtgen Palsin Tanımı

Dikdörtgen pals, genellikle bir dizi periyodik dikdörtgen darbe olarak tanımlanır. Bu palsin genliği 11, genişliği a, ve periyodu b olsun. Pals fonksiyonu ()p(t), şu şekilde tanımlanabilir:

1 & 0 \leq t < a \\0 & a \leq t < b\end{cases} \]Bu sinyal periyodik olarak tekrar eder.### Fourier Serisi ile TemsiliPeriyodik bir sinyalin Fourier serisi, sonsuz sayıda sinüzoidal fonksiyonun toplamı olarak ifade edilir. Bu serinin katsayıları sinyalin frekans bileşenlerini temsil eder.Dikdörtgen palsin Fourier serisi şu şekilde yazılabilir:[math]p(t) = \sum_{n=-\infty}^{\infty} c_n e^{j 2 \pi n f_0 t}[/math]Burada [imath]f_0 = \frac{1}{b}[/imath] temel frekanstır ve [imath]c_n[/imath] Fourier katsayılarıdır. Fourier katsayıları [imath]c_n[/imath] şu şekilde hesaplanır:[math]c_n = \frac{1}{b} \int_0^b p(t) e^{-j 2 \pi n f_0 t} \, dt[/math]Dikdörtgen pals için bu integral:[math]c_n = \frac{1}{b} \int_0^a e^{-j 2 \pi n f_0 t} \, dt[/math]Bu integrali hesaplayalım:[math]c_n = \frac{1}{b} \left[ \frac{e^{-j 2 \pi n f_0 t}}{-j 2 \pi n f_0} \right]_0^a[/math][math]c_n = \frac{1}{b} \left( \frac{e^{-j 2 \pi n f_0 a} - 1}{-j 2 \pi n f_0} \right)[/math][math]c_n = \frac{1}{b} \left( \frac{e^{-j 2 \pi n \frac{a}{b}} - 1}{-j 2 \pi n \frac{1}{b}} \right)[/math][math]c_n = \frac{1}{b} \left( \frac{e^{-j 2 \pi n \frac{a}{b}} - 1}{-j 2 \pi n} b \right)[/math][math]c_n = \frac{e^{-j 2 \pi n \frac{a}{b}} - 1}{-j 2 \pi n}[/math]Bu katsayıyı sadeleştirirsek:[math]c_n = \frac{1}{j 2 \pi n} \left(1 - e^{-j 2 \pi n \frac{a}{b}}\right)[/math][math]c_n = \frac{1}{j 2 \pi n} \left(1 - (\cos(2 \pi n \frac{a}{b}) - j \sin(2 \pi n \frac{a}{b}))\right)[/math][math]c_n = \frac{1}{j 2 \pi n} \left(1 - \cos(2 \pi n \frac{a}{b}) + j \sin(2 \pi n \frac{a}{b})\right)[/math][math]c_n = \frac{1}{j 2 \pi n} + \frac{\cos(2 \pi n \frac{a}{b})}{j 2 \pi n} - \frac{j \sin(2 \pi n \frac{a}{b})}{j 2 \pi n}[/math][math]c_n = \frac{1}{j 2 \pi n} (1 - \cos(2 \pi n \frac{a}{b})) - \frac{\sin(2 \pi n \frac{a}{b})}{2 \pi n}[/math][math]c_n = \frac{1 - \cos(2 \pi n \frac{a}{b})}{j 2 \pi n} - \frac{\sin(2 \pi n \frac{a}{b})}{2 \pi n}[/math]Bu, dikdörtgen palsin Fourier katsayılarının genel formudur. Fourier serisi, bu katsayılarla ifade edilen sinüzoidal bileşenlerin toplamıdır.

Simdi katsayilarin paydasina bakinca 1/2npi goruyoruz.

Akilli bidigin dogru acilim yaptigini varsayarsak

n'inci harmonik icin genlik 1/(2pi*n) frekans n*a/b dir.

7 Mhz frekansimizda 7=n*a/b olacak.

a ve b uS

a=1us b=10us olsun. (attim)

Bu durumda n=70 olacaktir.

70'inci harmonigin genligi ise 1/(140pi)

Attim dedigim kisma takilmayin sonra onu degistiririz.

Simdi de soyle bir kabul yapalim.

Verdigimiz palsin gucune P dersek

P=V^2/R olduguna gore aslinda P=fonk(V^2) diyebiliriz. Yani P gerilimin karesiyle orantili anlaminda.

Palsimizin de sonsuza kadar degil de atiyorum 100 harmonige yayildigini varsayalim.

O halde 100 harmonigin her birisinin gucunun toplami P olmalidir.

Peki bizim 70'inci harmonigimizin gucu nedir? P/(140 pi)^2 kadardir.

Neyse bir takim varsayimlarla bu satira kadar geldik.

Hata yapmis olabilirim fakat dusuncelerimi ifade ettigimi saniyorum.

7Mhz lik harmonikle 7Mhz RF ortamini cehenneme cevirmek icin a ne olmali, b ne olmali, P ne yapilabilir diye sormak istedim. (Ruslar bir bandi tariyorsa biz de bir frekansi bombalayabiliriz)

Sonucta pals atimlari ile durtulen LC devresi su sekilde sinyaller uretecek.

33872 eklentisine bak

Diger harmonikleri bir sekilde bastiracagiz tabiki. Uzaya yaymayacagiz. Aksi halde 1 saate kalmaz polis kapimizi zorlar.
yüksek yoltajlarda yüksek frekans anahtarlama için güncel yarı iletkenler olsa da özellikle yüksek güçlerde vakum tüpleri hâlâ geçerli bir alternatiftir

O zaman bir fikir cimlastigi daha.

Mikro dalga firini 2.45 Ghz de yayin yapmak uzere cok yuksek guclu verici haline getiremezmiyiz?

Mikro dalga firini 2.45 Ghz de yayin yapmak uzere cok yuksek guclu verici haline getiremezmiyiz?
Kapağını açık bırakırsak neden olmasın. Yakın bir zamanda acaba frekansını kaydırabilir miyiz yada modulasyon ekleyebilir miyiz diye düşünmüştüm. Belki genlik modulasyonu eklenebilir diye düşünüyorum

yüzlerce kw gücünde radarlar mikrodalga enerjiyi magnetron ile üretiyor. içinde hiçbir elektronik parça yok sadece dışarıdan yüksek voltajlı dc veriliyor.

hatta evrende odaklanmış mikrodalga enerjisi üreten yıldızlar var. muhtemelen toplam enerjisi aklımınzın almayacağı bir seviyededir.

Farklı frekanslarda osilasyon yapan magnetron üretilemez mi?

Ya da bir magnetronun başka frekansta osilasyon yapma şansı yok mu?

magnetronun frekansını belirleyen kavitenin fiziksel yapısı, 300 ghz kadar yapılabiliyormuş. ama herhalde pratikte boşluklar çok ufak olur. o kadar ufak alan içinden de yüksek güçler üretilirse bu defa soğutma problemleri başlar.

yüzlerce kw gücünde radarlar mikrodalga enerjiyi magnetron ile üretiyor. içinde hiçbir elektronik parça yok sadece dışarıdan yüksek voltajlı dc veriliyor.

hatta evrende odaklanmış mikrodalga enerjisi üreten yıldızlar var. muhtemelen toplam enerjisi aklımınzın almayacağı bir seviyededir.

Bu magnetronun çıkışını videoda neden hatalı göstermişler?
Aşağıdaki resimde çıkış anod dlilimleri arasındaki boşlukta yer alıyor. Videoda anoda bağlamışlar.
Magnetron_PhotoCredit_PhilipJudkin_1920x1080.jpg
aşağıdaki resimde gene yalıtkan var.Anoda bağlı değil.

MAGNETRON.png

Bu magnetronun çıkışını videoda neden hatalı göstermişler?
Aşağıdaki resimde çıkış anod dlilimleri arasındaki boşlukta yer alıyor. Videoda anoda bağlamışlar.
Magnetron_PhotoCredit_PhilipJudkin_1920x1080.jpg
aşağıdaki resimde gene yalıtkan var.Anoda bağlı değil.

MAGNETRON.png

mikrodalganın polarizasyonuyla ilgili. muhtemelen fırın magnetronunda polarizasyon çok mühim değil ve bir anten + dalga kılavuzu ile enerji kabine aktarılıyor.

radar vs sistemlerde polariszayon önemli, attığın resimdeki sistem de circular polarizasyon antenine benziyor.

Farklı frekanslarda osilasyon yapan magnetron üretilemez mi?

Ya da bir magnetronun başka frekansta osilasyon yapma şansı yok mu?
Aslında üretiliyormuş hocamız demişti.
Sadece tek bir numara var artık piyasadakiler kaç watt bilmiyorum mikroalga makinesi için uygun frekansta ise örneğin 60 USD.
Yok sen başka bir frekansta istiyorsan Cengiz abinin dediği gibi radar vb iş için başka frekanslarda da üretiyorlar aynı güçte olsun bu sefer 4000 USD gibi. Dünyada mikrodalgada kullanmak için inanılmaz bir talep olduğu için o frekanstaki ürünler diğerlerine kıyasla çok ucuz. Haricindekiler de zaten RF komponenti watt desen yüksek frekans da bu yüzden aşırı pahalı.

Tersi için konuşayım, 2.45Ghz de 100 watt çıkış yapan antene çok yaklaştığınız (<1m) zaman vücudunuzun, özellikle kafanızın ısındığını çok rahat hissediyorsunuz.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,157
Üyeler
2,560
Son üye
sezear07

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back