Rigol MSO5074 Dijital Osiloskop İncelemesi

Hayırlı olsun ve ağzınıza sağlık. Çok popüler bir cihaz. Umarım memnun kalırsınız.

Yakın zamanda ben de Siglent SDS2104X Plus ile Rigol MSO5074 arasında kalmıştım. Ben düşük gürültülü front-end ve 50 Ohm input gibi nedenlerle Siglent'i seçtim ama tek kanal için de olsa 8GSa/sec de aklımda kalmadı değil :)

@DrFreeman emeğinize sağlık. Güzel bir inceleme olmuş.

@taydin , @ozkarah ve @DrFreeman ölçüm kabiliyetlerinize, cihazlarınıza ve elektronik bilginize hayranım.
Piyango bileti almıyorum ama sanırım bu cihazlara (dmm, electronic load ve dijital güç kaynağı da dahil) sahip olmamız için piyango çıkması lazım.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

@taydin, @ozkarah ve @DrFreeman yaptığınız işleri daha doğrusu elektroniğin hangi alanı ile uğraştığınızı merak ediyorum.
@taydin'in elektronik yanında kaynak ve metal atelyesi olduğunu biliyorum.
Foruma yeni katıldığım için yeni yeni tanışıyoruz.

Hayırlı olsun ve ağzınıza sağlık. Çok popüler bir cihaz. Umarım memnun kalırsınız.

Yakın zamanda ben de Siglent SDS2104X Plus ile Rigol MSO5074 arasında kalmıştım. Ben düşük gürültülü front-end ve 50 Ohm input gibi nedenlerle Siglent'i seçtim ama tek kanal için de olsa 8GSa/sec de aklımda kalmadı değil :)
Teşekkür ederim:)
Cihazı alalı bir yılı geçti ama iş güç derken cihazı incelemeye anca vakit bulabildim:)
BUNDLE opsiyonu cihazı seçmemde çok etkili oldu.

Bende iki model arasında çok kalmıştım.Uzun vadeli kullanımda edindiğim bilgileri yine sizlerle paylaşımda bulunucam :)

@taydin , @ozkarah ve @DrFreeman ölçüm kabiliyetlerinize, cihazlarınıza ve elektronik bilginize hayranım.
Piyango bileti almıyorum ama sanırım bu cihazlara (dmm, electronic load ve dijital güç kaynağı da dahil) sahip olmamız için piyango çıkması lazım.

Teşekkür ederim:)

Şu günlerde maalesef atölyeye cihaz eklemek çok zor.Ben bu atölyeyi bir-iki sene önce kurmuş olmama rağmen incelemesini yapmaya anca vakit bulabildim.Gerçi öğrencilik yıllarımda da atölyem vardı ama bu kadar detaylı değildi.

@taydin, @ozkarah ve @DrFreeman yaptığınız işleri daha doğrusu elektroniğin hangi alanı ile uğraştığınızı merak ediyorum.

Ben elektroniğin her alanı ile uğraşıyorum.İlk olarak SMPSler üzerine uğraşmıştım.TL494 entegresine oldukça hakimim o yüzden.Herşey kendime bir ayarlı güç kaynağı yapmak istemem ile başlamışken konu buralara geldi.
Vakit buldukça aklımda olan şeyleri geliştirmeye çalışıyorum.

Sizinle daha önce iletişim kurduğumuzu hatırlıyorum.Ama siz beni çıkarabilirdiniz mi onu bilemedim

YouTube kanalınızdaki isimden çıkardım. Daha önce iletişim kurmuştuk. Telefonda kayıtlısınız.

Aslında aklımda daha önce birkaç versiyon olarak yaptığım bir proje var.
0-3A arası ayarlı ve MCU kontrollü lamba/projektör yada ismini ne koyarsanız.
Masada çalışırken bazen düşük seviyede aydınlatma bazen de güçlü ışık gerekiyor. LED kısmı ve besleme bir şekilde çözülür ama özellikle MCU /esp32/pi pico vb internet bağlantılı bir sistem ile kontrol edebileceğim bir lamba yapmak istiyorum. Bluetooth da eklenebilir.
Siz TL494 yazınca aklıma geldi.
MSO5074 hayırlı olsun bu arada. Darısı @fmy, @Gokrtl ve benim başıma.

YouTube kanalınızdaki isimden çıkardım. Daha önce iletişim kurmuştuk. Telefonda kayıtlısınız.

Aslında aklımda daha önce birkaç versiyon olarak yaptığım bir proje var.
0-3A arası ayarlı ve MCU kontrollü lamba/projektör yada ismini ne koyarsanız.
Masada çalışırken bazen düşük seviyede aydınlatma bazen de güçlü ışık gerekiyor. LED kısmı ve besleme bir şekilde çözülür ama özellikle MCU /esp32/pi pico vb internet bağlantılı bir sistem ile kontrol edebileceğim bir lamba yapmak istiyorum. Bluetooth da eklenebilir.
Siz TL494 yazınca aklıma geldi.
MSO5074 hayırlı olsun bu arada. Darısı @fmy, @Gokrtl ve benim başıma.
pico ile @Gokrtl ve @taydin abi yaptığımız çalışmaların ayrı ayrı konusu var.
Hatta benşm paylaştığım pico+esp01(8266) ile blynk bağlantısı'da var bunu kullanarak blynk üzerinden sürgülü pot ile ayar yapabilirsiniz

Ben elektronik mühendisiyim, ama bütün kariyerim boyunca firmware yazılımı geliştirmekle uğraştım. Şu anda elektroniği hobi olarak yapıyorum desem yeridir :) Hem ağaç işleme hem de metal işleme imkanı veren kapsamlı bir atölyem var, ama malesef gitmeye vaktim hiç yok ... Artık inşallah emekli olunca birşeyler yapacağım.

@taydin abi evlat edinmek istersen beni evlat edinebilirsin. Genç değilim ama sana çırak da olabilirim. Bilginden istifade etmek isterim.

Ben kaçıyorum, bana eyvallah :cheeky5::katil2:

Eğer ağaç veya metal işiniz varsa ve sanayideki ustaların kaprisini çekmek istemiyorsanız, haberleşelim o işi atölyede beraber yaparım. Hem birimiz fotoğraf/video çekimi yapar foruma da güzel bir kaynak olur.

@fide senle ben birbirimize yakınız. Bu civarlarda bir taydin bulalım kendimize :katil2:

Estağfurullah. Çok naziksiniz ama ben konuya biraz yeniyim aslında. Hatta, diğer üstatların yanında bayağı bayağı çömezim de diyebiliriz. Sadece, son bir yıldır daha fazla vakit ayırma imkanı buldum. Yerli ve yabancı kaynaklardan bolca okuyup araştırıp öğrenmeye çaılışıyorum.

Çok haklısınız, döviz kurları ve ülkenin durumu da dikkate alınınca kaynak ayırabilmek ciddi bir lüks.

Ben uzun yıllar ERP yazılımları üreten global bir yazılım şirketinde CTO olarak çalıştım. Elektronik evde çok az zaman ayırabildiğim bir hobiydi hep. O yüzden iyi bir eğitimim ve tecrübem olan bir konu değil. Asıl mesleğim yazılım mühendisliği ve yöneticilik.

Ancak, IoT ve gömülü yazılımlar konusuna bulaşınca çok sevdim. O konuda kendimi biraz geliştirdim. Yakın zamanda IoT donanımları, gömülü yazılım projeleri ve yapay zeka ile uğraşan bir şirket kurdum. Bir taraftan da oraya zaman ayırmaya çalışıyorum.

Bir de boş zaman kalırsa Boğaziçi Üniversitesi'nde IoT, robotik, mobil programlama gibi dersler veriyorum.

@fide sen Burdur'da değil miydin? Ben askerliği orada yapmıştım :facepalm1:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back