Röle çekince Triyakın açılması.

m.yildizili

Aktif Üye
Merhaba,

Röle ve triyak kullandığım bir devrem var,
Röle açtığında anlık olarak triyak da tetikleniyor. Ama her zaman değil.

Snubber rölede var ama Triyak da yok. Sebebi bu mudur ?
Ve bu ise neden röle açılırken tetikleniyor ? Kapanırken olması gerekmez mi ?
Röle Devresi;

1670331982955.png

Triyak Devresi;
1670332010936.png

Merhaba,

Röle ve triyak kullandığım bir devrem var,
Röle açtığında anlık olarak triyak da tetikleniyor. Ama her zaman değil.

Snubber rölede var ama Triyak da yok. Sebebi bu mudur ?
Ve bu ise neden röle açılırken tetikleniyor ? Kapanırken olması gerekmez mi ?
Röle Devresi;

20645 eklentisine bak
Triyak Devresi;
20646 eklentisine bak
Sorunun cevabını bilmiyorum ancak ben şu aşağıdaki yapıyı kullanıyorum. Sorunsuz çalışıyor.
Burada üç tane blok var. Sen birtanesini örnek alıp kendi şemana uydurabilirsin.
röle.png

Teşekkür ederim. Direnclerin gücünü ne kullanıyorsunuz ? Veya hangi kılıf ? 0805 kafi mi ?

Teşekkür ederim. Direnclerin gücünü ne kullanıyorsunuz ? Veya hangi kılıf ? 0805 kafi mi ?
Ben hep 1206 kullanıyorum. Çeyrek watt. Moc'un datasheet'inde örnek şema vardı. Oradan dirençlerin gücünü öğrenebilirsin belki.

Röle kapanıyorken değil de açılırken olması düşündürücü. Sebebi belki röle değil ama röle sıkıntı çıkarmasa bile özellikle endüktif yükte Triyak zaten karsız çalışacaktı. Triyak devresine snubber koyup denemelisin.

Şu iki kaynak da faydalı olabilir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back