Saeyang Marathon SDE H37L1 35000 RPM Fırçalı Motor

Soketi söylediğin iyi oldu ben tipine göre araştırınca XLR sandım ve ona göre hareket ettim ancak çapını (13.35mm) ölçtüğümde DIN soket olduğunu anladım. XLR soketlerin çapı 24mm imiş. DIN ölçüleri:
611

Bendeki soket DIN 41524. Merak edenler için bir de Hosiden firmasının DIN Connectors diye bir dokümanı buldum. Bir çoğu için standart ölçüleri vermişler.

Ekler

• e_din2.pdf
    774.2 KB · Görüntüleme: 335
Bir süredir kenarda bekleyen projeme nihayet devam etme fırsat buldum. En son breadboard üzerinde sorunsuz çalıştırmıştım fakat kutulayıp bitmiş bir ürün haline getiremedim. Aslında bende piyasada da kolaylıkla bulunabilen standart kutulardan 20-30 tane mevcut (ilk sayfada görünen) fakat hiç birinin 1.25 mm genişliğinde alüminyum ön ve arka paneli yok. Arada başka bir ön panel çizdim ama alüminyum temin etmeye ve işlemeye üşendiğimden projeler ve kutular öylece kalıyordu. Velhasıl 3D yazıcının sağladığı kolaylıkla gürültü patırdı yapmadan ilerletme fırsatım oldu. Ön paneli Fusion 360 ile aşağıdaki gibi tekrardan çizip yazıcıya gönderdim. Umuyorum push buttonlar için yaptığım tutucu yuva uzun süre dayanabilir.

1589678572419.png

1589679430516.png

1589679250875.png

Son düzenleme:
Yazdırılan parça ile birlikte ön panel işi tamam. Ben Cura'da Süper Kalite ayarlarını özelleştirerek kullandığım için 4 saatte bitirdi. Push buttonların sıkılığı ve çıkıntı miktarı harika oldu, uzun süre idare edecek gibi duruyor. Şimdi sırada PCB (ya da delikli pertinaks) ve arka panel yapımı var. Bir de ön panele metin ve semboller için film kaplama yapmak istiyorum ama onu en sona bırakırsam daha doğru olur.

IMG_20200517_080459.jpg

IMG_20200517_075643.jpg

Son düzenleme:
Son düzenleme:
Proteus da simülasyon yapmak istediğimde bazı şeyler ters gitti. İşlemcinin 16/1 hızda çalıştığını gördüm. Aynı zamanda ilk sayfada görülen kullandığım terminalleri de beğenmedi ben de hepsini standart terminaller ile aşağıdaki şemada görüldüğü gibi güncelledim. Gene ilk şemada görüleceği üzere dış bir kristal (16Mhz) zaten kurulu. Ufak bir araştırma ile işlemcinin ayarları aşağıdaki gibi değiştirdiğimde hız normalleşti fakat butonlar çalışmıyor. Sorunum ne olabilir acaba AREF, AVCC ve reset kurulumunu hiç yapmadım bunlar simülasyonu etkiler mi? Bu arada kodun ya da devrenin çalışmasında bir sorun yok, simülasyon yapmak istediğimde oluşan sorunları aşmak istiyorum.

1589917637338.png

1589918056005.png

1589918957446.png

Son düzenleme:
Hocam 320volt uzerinden arduino library indirdim sorunsuz calisiyor.

Soyle bir tecrubem oldu. 328p kullanarak bir kart haziladim. Yazilimi arduino ide ile hazilayip 328 yukledim. Dedigin gibi yavas calisti. Sonra 328 e arduino bootlader yukledigimde sorun duzeldi. Sonra tekrar yazilimi bastan yukledim bootlader olamdan sorunsuz calismaya devam etti.

Demem o ki tam hakim olmadigim mcu nun fuse ayarlari default olarak arduino ile uyumlu degil sanirim. Bu nedenle dogrudan 328 simulasyonda duzgun calismiyor olabilir..

Sorun kesinlikle Proteus'un işlemci yapılandırmasından kaynaklanıyor. Aynı devreye The Engineering Projects kaynağındaki Ardunio kütüphanesini yükleyip, aynı hex dosyası ile sorunsuz çalıştırıyorum. Motor yönü/hızı hepsi çalışıyor. AREF, AVCC ve reset bağlantılarını da yapmış olmama rağmen asıl çalışması gereken şema çalışmadı...

Bu arada kodları yazarken yaptığım değişikliği şemaya uygulamayı unuttuğumu fark ettim. Tuş sayısını 4'e düşürüp pinlerde ufak bir değişiklik yapmıştım, onu da baskı devre çizmeden düzeltmiş oldum.

1589922801703.png

Hocam 320volt uzerinden arduino library indirdim sorunsuz calisiyor.

Soyle bir tecrubem oldu. 328p kullanarak bir kart haziladim. Yazilimi arduino ide ile hazilayip 328 yukledim. Dedigin gibi yavas calisti. Sonra 328 e arduino bootlader yukledigimde sorun duzeldi. Sonra tekrar yazilimi bastan yukledim bootlader olamdan sorunsuz calismaya devam etti.

Demem o ki tam hakim olmadigim mcu nun fuse ayarlari default olarak arduino ile uyumlu degil sanirim. Bu nedenle dogrudan 328 simulasyonda duzgun calismiyor olabilir..
Evet aynı sorun, acaba bunun doğru ayarları nasıldır. Bunda olmasa bile daha büyük projelerde baskı devreyi çizerken işlemcinin kendi bağlantılarını kullanmak büyük kolaylık olur.

Sorunu buldum! Bu makaledeki ayarlar ile bendeki arasında sadece CKSEL Fuses bölümünde benim ayar “(0000) Ext. Clock” makaledeki “(1111) Ext. Crystal 8.0-Mhz” farkı var. Emin değilim ama doğrusunun benim ayarlar olduğunu düşünüyorum sonuçta iki türlü de denedim, çalışıyor.

Fakat asıl sorun Proteus da değil bende imiş. Devre şemasını çizerken girdi için dijital pinleri kullanmama rağmen, koddaki tüm buttonlar analog (A0-A3) pinlere tanımlamışım. Araya zaman girdiği için bunu neden yaptığımı bilmiyorum ama kendi kendine sorun çıkartan adam olarak forum tarihindeki yerimi aldım sanırım. o_O :cool:

Şu an aşağıdaki şema ve kodlar ile simülasyon sorunsuz çalışıyor.

1589924504089.png

C:
/*

L293D ile LCD GÖSTERGELİ MOTOR SÜRÜCÜ
  Özellikler
    1 Saat yönü ya da tersine motor döndürme özelliği
    2 PWM ile ayarlanabilir hız özelliği
    3 Ayak pedalı ya da ön panel tuşu ile bekletme ve çalıştırma özelliği
    4 LCD ekran ile Yön, çalışma/bekleme PWM oranı ve olması gereken çıkış gerilimi.

LCD Bağlantıları
    LCD RS      -> D06  12
    LCD Enable  -> D05  11
    LCD D4      -> D03  5
    LCD D5      -> D02  4
    LCD D6      -> D01  3
    LCD D7      -> D00  2
    LCD R/W     -> GND
    LCD V0      -> GND
    +5V ve GND

KOMUTLAR
    HIZ ARTTIRMA                 -> A0   23
    HIZ AZALTMA                  -> A1   24
    MOTOR HAREKET YÖNÜ           -> A2   25
    MOTOR BEKLEME/ÇALIŞTIRMA     -> A3   26
    * Tüm butonlar dahili pull up modunda. Harici direnç kullanılmadı.

ÇIKIŞLAR
    GÜÇ KAYNAĞI AKİVASYON       -> D08  14
    L293D PWM (ENABLE)          -> D09  15
    L293D IN1 (SAAT YÖNÜ)       -> D10  16
    L293D IN2 (SAAT YÖNÜ TERSİ) -> D11  17

DİKKAT BU NOT SADECE BENDEKİ MEVCUT ENTEGRE İÇİN GEÇERLİDİR.
Uno üzerindeki 328'in D4 portu çalışmıyor

*/

#include <LiquidCrystal.h>
LiquidCrystal lcd(6, 5, 3, 2, 1, 0);

/********************************* BAŞLANGIÇ DEĞERLERİ *********************************/
int PWMOrani = 100;           // İlk çalıştırmada ne kadar hızlı başlacak 1-100
int PWMOraniAdim = 5;         // PWM oranının yüzde olarak değişim değeri 1-100
int GucKaynagi = 32;          // Uygulanan harici gerilim
int DonusYonu = 1;            // Dönüş yönü 1 ileri 2 geri
int BaslatDurdur = 1;         // 1 durdurur 2 başlatır
/******************************* BAŞLANGIÇ DEĞERLERİ SON *******************************/

/*************************************** AYARLAR ***************************************/
const int HariciPSU = 8;            // GÜÇ KAYNAĞI AKİVASYON        -> D08  14
const int En = 9;                   // L293D PWM (ENABLE)           -> D09  15
const int In1 = 10;                 // L293D IN1 (SAAT YÖNÜ)        -> D10  16
const int In2 = 11;                 // L293D IN2 (SAAT YÖNÜ TERSİ)  -> D11  17
const int HizYukariButton = A0;     // HIZ ARTTIRMA                 -> A0   23
const int HizAsagiButton = A1;      // HIZ AZALTMA                  -> A1   24
const int YonButton = A2;           // MOTOR HAREKET YÖNÜ           -> A2   25
const int BaslatDurdurButton = A3;  // MOTOR BEKLEME/ÇALIŞTIRMA     -> A3   26
const int Kontrast = A5;            // LCD PARLAKLIK AYARI          -> A5   28
int volt = GucKaynagi;
int PWM = PWMOrani * 255 / 100;
/************************************* AYARLAR SON *************************************/

/******************************* TÜRKÇE/ÖZEL KARAKTERLER *******************************/

byte buyuku[] = {B01010,B10001,B10001,B10001,B10001,B10001,B01110,B00000};  // Ü
byte kucuko[] = {B01010,B00000,B01110,B10001,B10001,B10001,B01110,B00000};  // ö
byte buyukc[] = {B01110,B10001,B10000,B10000,B10001,B01110,B00100,B00000};  // Ç
byte buyuks[] = {B01111,B10000,B10000,B01110,B00001,B11110,B00100,B00000};  // Ş

/******************************* TÜRKÇE/ÖZEL KARAKTERLER *******************************/

void selamlama() {
  lcd.setCursor(0,0);
  lcd.print("PWM HIZ KONTROLU");
  lcd.setCursor(15,0);
  lcd.write(byte(0));
  lcd.setCursor(0,1);
  lcd.print("<--   v1.0   -->");
  delay(3000);
  lcd.clear();
}

void ilkEkran() {
  lcd.setCursor(0,0);
  lcd.print("Y");
  lcd.setCursor(1, 0);
  lcd.write(byte(1));
  lcd.setCursor(2, 0);
  lcd.print("n");

lcd.setCursor(4,0);
  lcd.print("iLERi");
  lcd.setCursor(12,0);
  lcd.print("%");
  lcd.setCursor(13,0);
  lcd.print(PWMOrani);
  lcd.setCursor(0,1);
  lcd.print("BEKLEMEDE");
  lcd.setCursor(13,1);
  lcd.print(volt);
  lcd.setCursor(15,1);
  lcd.print("V");
}

void PWMOraniYazdir() {
  lcd.setCursor(12,0);
  lcd.print("    ");
  if (PWMOrani < 10) {
    lcd.setCursor(14,0);
    lcd.print("%");
    lcd.setCursor(15,0);
    lcd.print(PWMOrani);
  } else if (PWMOrani < 100) {
    lcd.setCursor(13,0);
    lcd.print("%");
    lcd.setCursor(14,0);
    lcd.print(PWMOrani);
  } else {
    lcd.setCursor(12,0);
    lcd.print("%");
    lcd.setCursor(13,0);
    lcd.print(PWMOrani);
  }
}

void VoltYazdir() {
  lcd.setCursor(13,1);
  lcd.print("  ");
  if (volt < 10) {
    lcd.setCursor(14,1);
    lcd.print(volt);
  } else {
    lcd.setCursor(13,1);
    lcd.print(volt);
  }
}

void HiziGuncelle() {
  if (BaslatDurdur == 2) {
    analogWrite(En, PWM);
    lcd.setCursor(0, 1);
    lcd.write(byte(2));
    lcd.setCursor(1, 1);
    lcd.print("ALI");
    lcd.setCursor(4, 1);
    lcd.write(byte(3));
    lcd.setCursor(5, 1);
    lcd.print("IYOR");
  }
  if (BaslatDurdur == 1) {
    analogWrite(En, LOW);
    lcd.setCursor(0, 1);
    lcd.print("BEKLEMEDE");
  }
}

void setup() {
  // özel karakter "Ü" oluştur
  lcd.createChar(0, buyuku);
  // özel karakter "ö" oluştur
  lcd.createChar(1, kucuko);
  // özel karakter "Ç" oluştur
  lcd.createChar(2, buyukc);
  // özel karakter "Ş" oluştur
  lcd.createChar(3, buyuks);

lcd.begin(16, 2);
  pinMode(Kontrast, 125);

pinMode(HizYukariButton, INPUT_PULLUP);
  pinMode(HizAsagiButton, INPUT_PULLUP);
  pinMode(YonButton, INPUT_PULLUP);
  pinMode(BaslatDurdurButton, INPUT_PULLUP);

pinMode(HariciPSU, OUTPUT);
  pinMode(En, OUTPUT);
  pinMode(In1, OUTPUT);
  pinMode(In2, OUTPUT);
  digitalWrite(HariciPSU, LOW);
  digitalWrite(En, LOW);
  digitalWrite(In1, HIGH);
  digitalWrite(In2, LOW);

lcd.clear();
  selamlama();
  ilkEkran();
}

void loop() {
  if (digitalRead(HizYukariButton) == 0) {
    if (PWMOrani < 100) {
      PWMOrani = PWMOrani + PWMOraniAdim;
      volt = PWMOrani * GucKaynagi / 100 ;
      PWM = PWMOrani * 255 / 100;
      PWMOraniYazdir();
      VoltYazdir();
      HiziGuncelle();
    }
    delay(300);
  }
  if (digitalRead(HizAsagiButton) == 0) {
    if (PWMOrani > 1) {
      PWMOrani = PWMOrani - PWMOraniAdim;
      volt = PWMOrani * GucKaynagi / 100 ;
      PWM = PWMOrani * 255 / 100;
      PWMOraniYazdir();
      VoltYazdir();
      HiziGuncelle();
    }
    delay(300);
  }
  if (digitalRead(YonButton) == 0) {
    switch (DonusYonu) {
      case 1:
        digitalWrite(In1, LOW);
        delay(1500);
        digitalWrite(In2, HIGH);
        DonusYonu = 2;
        lcd.setCursor(4, 0);
        lcd.print("GERi ");
        break;
      case 2:
        digitalWrite(In1, HIGH);
        delay(1500);
        digitalWrite(In2, LOW);
        DonusYonu = 1;
        lcd.setCursor(4, 0);
        lcd.print("iLERi");
        break;
    }
    delay(300);
  }
  if (digitalRead(BaslatDurdurButton) == 0) {
    switch (BaslatDurdur) {
      case 1:
        BaslatDurdur = 2;
        digitalWrite(HariciPSU, HIGH);
        delay(1000);
        HiziGuncelle();
        break;
      case 2:
        BaslatDurdur = 1;
        HiziGuncelle();
        digitalWrite(HariciPSU, LOW);
        break;
    }
    delay(300);
  }
}

Son düzenleme:
Bu motor ile pcb yi kazıyarak imal mi edeceksiniz(Numune hazırlamak için falan)PCB kazımak için yüksek devirlimi olması gerekir?
(Ayrıca şunu da sorayım bu kodu ARAKLAMAK :)için seçip kopyalasam notepad a yapıştırsam daha sonra arduino sorunsuz çalıştırırmı?)

Son düzenleme:
Bu motor ile pcb yi kazıyarak imal mi edeceksiniz(Numune hazırlamak için falan)PCB kazımak için yüksek devirlimi olması gerekir?
(Ayrıca şunu da sorayım bu kodu ARAKLAMAK :)için seçip kopyalasam notepad a yapıştırsam daha sonra arduino sorunsuz çalıştırırmı?)

Bu motoru kuyumcu, dişçi gibi hassas işler yapanlar kullanıyor. Atölyede PCB kazıma işi gibi mekanik işlerin yanında bir çok el işçiliği için gerekli olacağını düşünüyorum. Mesela 3D yazıcıdan çıktı alınan parçaların temizlenmesi vb. Uzun vadeli hedefim PCB prototipi üretmek. Bkn.Wegstr, The Good Life Lab

Kodu özellikle herkes kullansın diye burada paylaşıyorum. Kopyalayıp sorunsuzca derlenebilir. Üzerine geliştirme/iyileştirme yaparsan sende burada paylaş. Özne "araklamak" değil "geliştirmek" olursa daha güzel olur. Nihayetinde hepimizin elinde pişmiş çok tecrübeli bir kod oluşur.

Son düzenleme:
Özne "araklamak" değil "geliştirmek" olursa daha güzel olur. Nihayetinde hepimizin elinde pişmiş çok tecrübeli bir kod oluşur.

Bir zamanlar zatın birini suçluyorlar ve onu tanımayan insanlar ona taş atıyorlar ,bu zatın tanıdığı biride onlarla beraber gül atınca diyorki

"Ellerin attığı taş değil de dostun attığı gül yaraladı "
Zaten latife olsun diye büyük harfle yazmıştım.Demekki anlaşılmamış

Zaten latife olsun diye büyük harfle yazmıştım.Demekki anlaşılmamış
Koca koca harflerle yazılmış o vurguyu anlamamak mümkün mü? Cümlenin ilki sana, ikincisi senin nezdinde herkese yazıldı. ;)

Baskı devreyi çizdim fakat kullanmayacağım. 1. sebep entegrenin fiyatı ile Arduino Nano fiyatı neredeyse aynı bir de smd kristal filan varken uğraşmaya gerek yok. 2. sebebim ise baskı devre çok çirkin oldu. Bir de bu iş için laminasyon makinesi filan aldım ama evde kağıt ve kimyasal yeterli malzeme olmadığından süreç gözümde büyüyor.

Özdisan da ATMEGA328P-PU tek işlemci 20TL+KDV, SMD versiyonu 17TL+KDV. Arduino Nano ise 22TL+KDV. (daha ucuz bulunabilir ama fiyatı kıyas için tek firmadan baktım.)

Toplu mu almak gerekir acaba diyordum ama normali 14 adet üstü alımda 18TL+KDV, SMD olanı ise 250 adet alımda 15TL+KDV. Adetli Arduino Nano da alsam bu kadar pazarlık yapan yer bulurum. Tek işlemci neden bu kadar pahalı anlamadım.

Şu an Arduino Nano ve delikli pertinaks en hızlı ve ekonomik çözüm olacak.

1590077041356.png

Evet nano ile başlamak çok mantıklı. Doğrudan işlemci ile yapmak sadece maliyeti düşürmek amaçlı uygun olur. Bir de o devreyi çalışır hale getirmek de zaman alacak, belki de JTAG destekli pahalı programlama adaptörlerinden alman gerekecek.

Arduino programlayici olarak calisip 328 i programlayabiliyor. Ben icsp icin header yerlestirmistim kartima. En son bir ay kadar once 328p au 12 tl den aldim. Ama tum stogu aldim. :cheeky3:

Hocam atmega8 e bakabilisin. Tek fark hafiza az ancak Daha ucuz senin program sigabilir

Arduino programlayici olarak calisip 328 i programlayabiliyor. Ben icsp icin header yerlestirmistim kartima. En son bir ay kadar once 328p au 12 tl den aldim. Ama tum stogu aldim. :cheeky3:
Sanıyorum fiyatlar, son 1-2- aylık dolar dalgalanmasının yansıması ile için şu an yüksek. Aliexpress ya da banggood da filan fiyatlar 10TL altında fakat nanolar orada da bir o kadar ucuz... Yani biri 10TL iken diğeri 12TL gibi, yüksek fiyatlardan ziyade birbirlerine oranları çok yakın. Buna kristal filan da eklediğinde PCB ye koyduğunda neredeyse fiyat farkı kalmıyor.

Ben Arduino Uno'nun dip paketli versiyonunu aldım ki 328P'i programlayıp, işi test edip pcb'yi çizdiğimde doğrudan işlemciyi transfer ederek rahat ederim umuduyla ama fiyatlar saçma. Söylediğin gibi işlemci kullanmak için atmega8 daha mantıklı bir tercih.

Aslında en güzeli kurbana girer gibi forumda bir kaç kişi birleşip toptan alıp paylaşmak olur. 5'er 10'ar hatta 20'şer filan alsak hacim olur, pazarlık yaparız. Acaba almak isteyen olur mu?

Son düzenleme:
Yeterince aktif üyemiz olsa bu tip organizasyonları çok güzel yapabiliriz aslında :) Hatta bunun için bir forum alt başlığı bile oluşturabiliriz. Bir akvaryum forumuna üye idim yıllar önce. Yurt dışından az balık getirtmemiştik :D

Ben şu anda 10 tane alabilirim ileride temel projeler yapmak için.