Sıfırdan Ayarlı Güç Kaynağı Tasarım Projesi

slm . nasılsın . bir kaç yıl önce ben de senin gibi 7 cıkışlı vir trafo yapmıştım. :) herhangi bir amacı yoktu. sırf merakımdan yapmıştım. kasada bir yerlerde duruyordur. 7-14-24 yapsam role ile seçici yapabilirmiyim bilmiyorum.
İyi çok şükür. İş değiştirdim yoğun çalışıyorum. Bir gözüm burada olsa da proje yapmaya fırsat bulamıyorum.
Rölenin yapışma ihtimali var ama triyak ve opto ile yapabilirsin. Bende şeması filan vardı. Eve geçince bir bakayım.

Kademe devresi bu şekilde.
Sol taraftaki AC-IN kısımdan seconder sargıları giriyorsun.
Alt taraftaki Bridge AC kısımlar köprü diyota bağlanıyor. Birine direk sekonder Nötr'ü bağlıyorsun, Diğerine hangi kademeyi aktif ettiysen o voltaj gidiyor.
Sağdaki 12-26-32_KDM ler ise hangi sargıyı aktif edeceğini gösteriyor.
Ben arduinodan bu KDM lere komut göndererek hangi sargının aktif olacağını belirliyordum ama sen arduinoya bulaşmayacağın için o komutları hardware olarak göndereceksin.

Kademe devresi.png

Kademe devresi bu şekilde.
Sol taraftaki AC-IN kısımdan seconder sargıları giriyorsun.
Alt taraftaki Bridge AC kısımlar köprü diyota bağlanıyor. Birine direk sekonder Nötr'ü bağlıyorsun, Diğerine hangi kademeyi aktif ettiysen o voltaj gidiyor.
Sağdaki 12-26-32_KDM ler ise hangi sargıyı aktif edeceğini gösteriyor.
Ben arduinodan bu KDM lere komut göndererek hangi sargının aktif olacağını belirliyordum ama sen arduinoya bulaşmayacağın için o komutları hardware olarak göndereceksin.

22836 eklentisine bak
karşılaştırıcı ile yapılır.

Bu çok analog. Beni aşar :katil2:

Herkese slm. epeydir lineer güç kaynağı yapayım diyordum. sonunda tam kararımı verdim. ilk önce trafodan başlayacağım. elimde elektrikli motordan söktüğüm motor sacı vardı. baya büyüktü. biraz temizlikten sonra ikiye bölüp projeye siftah yaptım. 22816 eklentisine bak

bakır kabloların girdiği yerleri trafo reçinesi ile doldurum. röntgen filmi ile içini ve dışını kapladım presbant ile yalıtım yaptım. sonuç böyle oldu.
22817 eklentisine bak
22818 eklentisine bak

Merhabalar.

Bu ilk mesajdaki ilk resimdeki nuveyi ikiye kestikten sonra sadece uc uca getirip paket haline mi getirdiniz? Bu verim kaybına neden olmayacak mı yada ben birseyleri mi kaçırıyorum?

K7200 devresi beğendiğim bir devre. Bence güzel bir sonuç verecektir. Orjinal devresini de kullanabilirsiniz. Bu linkteki biraz modifiye bir devre.

Merhabalar.

Bu ilk mesajdaki ilk resimdeki nuveyi ikiye kestikten sonra sadece uc uca getirip paket haline mi getirdiniz? Bu verim kaybına neden olmayacak mı yada ben birseyleri mi kaçırıyorum?

K7200 devresi beğendiğim bir devre. Bence güzel bir sonuç verecektir. Orjinal devresini de kullanabilirsiniz. Bu linkteki biraz modifiye bir devre.
Merhaba hocam . nuve silindir şeklinde tek parça motor iç kısmı sargıları sökerken nuvenin bir kısmı hasar gördü. onları çıkarıp atmıştım. fotoğraf çekmeyi unuttuğumdan attğiğim bozuk nüveyi fotoğrafladım. aslında orjinali resimdeki gibi K7200 ü gevvy modifiye etmiş sanırım. o da bunu önermişti. orjinal devre için sanırım 2. sekondere ihtiyaç var. 2*12 gibi. hazır tororid nüve satan yer bulamadım. bulsam iyi olurdu. bu gün EI96 sac almaya gittim. 15000 gausu sadece sakarya da bir yer üretiyormuş. ellerindeki tüm çekirdekler 12000 gaus. elimdeki motordan söktüğüm yamuk sacı gösterdim 20000 gaus dedi. şaşırdım. neye göre dedi veya anladı sormadım. hobi işi gerçekten çok zor. aradığını bulamıyorsun. satan da sattığı ürünü tanımıyor entersan bir ülkeyiz.
new_nuveimal.jpg

Son düzenleme:
@Kazasker ekteki devrede cok guzel, elektorda yayimlanmis vakti zamaninda, bunun benzerini kullaniyorum kademeli trafo ile, mosfetler ile kademe gecisi yapiyorum, 1 tane komutator ile kademe seciyorum ve istedigim kademenin mosfetini aktif hale getiriyorum, kutuya fan takacak yerim yoktu cok sukur ihtiyac da duymuyor, devre asiri isinmiyor. istersen lm723 e de gerek yok onun yerine tl431 gibi ucuz bir cozumde bulunabilir, opamplar tl082 kullanilabilir.

Ekler

• limearpsu.jpg
    limearpsu.jpg
    288.6 KB · Görüntüleme: 61
@Kazasker ekteki devrede cok guzel, elektorda yayimlanmis vakti zamaninda, bunun benzerini kullaniyorum kademeli trafo ile, mosfetler ile kademe gecisi yapiyorum, 1 tane komutator ile kademe seciyorum ve istedigim kademenin mosfetini aktif hale getiriyorum, kutuya fan takacak yerim yoktu cok sukur ihtiyac da duymuyor, devre asiri isinmiyor. istersen lm723 e de gerek yok onun yerine tl431 gibi ucuz bir cozumde bulunabilir, opamplar tl082 kullanilabilir.
her kademe için 1 karşılaştırıcı olarak çalışacak op-amp ile yapılır otomatik kademe devresi.

bu devrede kademe geçişini sonradan ilave ettiniz. peki bunu voltaja göre kendi geçiş yapan şekilde yapabilirmiyiz.

Ben yaparım bu kısmı ama ben yaparsam biraz karmaşık olur.
biraz karalayayım düzenlemeyi istediğiniz gibi yaparsınız.

bu devrede kademe geçişini sonradan ilave ettiniz. peki bunu voltaja göre kendi geçiş yapan şekilde yapabilirmiyiz.
@Ahmet in dediği gibi olur. Ama ahmet yaparsa optolar ntc ler ptc ler havada uçuşur. O yapmasın. Örnek göstersin :katil2:

@Ahmet in dediği gibi olur. Ama ahmet yaparsa optolar ntc ler ptc ler havada uçuşur. O yapmasın. Örnek göstersin :katil2:
Gökhan abi doğru söylüyor ben yaparsam 1 poşet eleman ile yaparım karalayayım siz ekleme çıkarma yaparsınız.

Şimdi kafamda oluşturdum yapı cmos not ve and ile çizeyim bir.

İlk kez sacları bu şekilde yerleştirilmiş bir trafo görüyorum. Tek parça veya parçalı sac bile olsa Toroidleri hep makara gibi sarıyorlar.

onu bende dusundum lakin ben daha cok guc elektronigi ile ugrasiyorum ve haliyle cikista gurultu cok fazla oluyor, gurultu yuzunden opamp aktif edecegi kademeyi dogru secemez ise carsi karisir, elbet onlem alinabilir ama yinede yakin kademeler arasi gecis cok olur, bu seferde otomatik kademe atlamalari yuzunden linear guc kaynagi cikistaki calkantilari kendisi uretmeye baslar, otomatik gecis icin iyi dusunulmus bir tasarima ihtiyac var bence, bilemiyorum bana boylesi sade ucuz ve guvenilir geliyor, otokontrol az olunca bas agrisida az oluyor, zaten devrede akim ve gerilim kontrolu icin carpisan 2 opamp varken fazlasinida eklemek istemedim.

Forum istatistikleri

Konular
6,178
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back