Sıfırdan Ayarlı Güç Kaynağı Tasarım Projesi

Kazasker

Aktif Üye
Herkese slm. epeydir lineer güç kaynağı yapayım diyordum. sonunda tam kararımı verdim. ilk önce trafodan başlayacağım. elimde elektrikli motordan söktüğüm motor sacı vardı. baya büyüktü. biraz temizlikten sonra ikiye bölüp projeye siftah yaptım.
WhatsApp Image 2023-03-14 at 00.58.44.jpeg

bakır kabloların girdiği yerleri trafo reçinesi ile doldurum. röntgen filmi ile içini ve dışını kapladım presbant ile yalıtım yaptım. sonuç böyle oldu.
WhatsApp Image 2023-03-14 at 00.58.50.jpeg

WhatsApp Image 2023-03-14 at 00.58.49 (1).jpeg

bundan sonra hesap yapıp spir sayısını bulamam gerekiyordu. piyasada bir sürü program var ama hepsi ayrı ölçüm yapıyordu. daha önce bir çok kare trafo sardım. en iyi sonucu güneydoğu asya hesaplamaları vermekteydi. hatta kare trafoda yüzde 100 doğru sonuç alıyorum bu hesapla.

D1: dış çap
D2: iç ÇAp
Yükseklik
formul D1-D2XYükseklik/2
12-6.9: 5.1 5.1x5.2: 26.52 26.52/2: 13.26 çekirdek hacmi

burada işler karışıyor genelde sabit 42 sayısına bölüm yapılıyor ama ben şebeke elektriği frekansı olan 50Hz sabit alacağım. çünkü kare trafolarda bu ölçüm ile yüzde yüz sonuç aldım.

50/13.26: 3.770 1 volt için spir sayısı
%5 hata payı için ilave yapalım. 3. 95 spir eşittir 1 volt.

223x3.95: 890 tur
12x3.95: 47.4 tur

bakalım hesaplar toroid trafo için uyacak mı. bu arada ilk defa toroid trafo sarıyorum.

Primer 0.75mm
sekonder 2.1mm olacak
WhatsApp Image 2023-03-14 at 00.58.501.jpg

880 spir sardım. fakat seri lamba testinde cılız da olsa ışık yandı. 4 spir tel sardım sekondere 1.15 volt aldım. biraz daha sardım lamba tam sönene kadar devam ettim. ve 980 spirde primer sargım bitti. yine 4 spir sekonder sardığımda 1.07 volt aldım. muhtemelen bu sorun sacın gaus değerinden kaynaklandı. sonra vernikledim.
WhatsApp Image 2023-03-14 at 00.58.46.jpeg
WhatsApp Image 2023-03-14 at 00.58.46 (2).jpeg
WhatsApp Image 2023-03-14 at 00.58.43.jpeg

buraya kadar primer sargı bitti. şimdi asıl sorun sekonder sargı. hangi devreyi kullanacağımı henüz belirlemedim. ama 2x12 sarmak niyetindeyim. aslında 2x15 te olur ama voltaj yüksek gelirmi devreye. bilemiyorum. artık bundan sonra devreyi belirleyeceğiz :) çarşamba devam ederiz.

Hesapta tam belli olmuyor ama çekirdek kesitini hesaplarken, motor sargılarının girdiği olukları hesabın dışında tutman lazım. Manyetik akıya bir katkısı yok oluk uçlarının.

Hesapta tam belli olmuyor ama çekirdek kesitini hesaplarken, motor sargılarının girdiği olukları hesabın dışında tutman lazım. Manyetik akıya bir katkısı yok oluk uçlarının.
Olugun uç kısmından almıştım. Dip kısmından alırsam hesap doğru çıkıyor sanki. Bu da 0.8 mm kayıp oluyor nüve de

Sarımı çok muntazam yapmışsın ama. Benim hazır satın aldığım toroidler de bunun gibi görünüyor :tamam2:

Sarımı çok muntazam yapmışsın ama. Benim hazır satın aldığım toroidler de bunun gibi görünüyor :tamam2:
Abi kare trafonun gözünü seveyim. Bu baya mekik dokumak gibi bir şey. Bir de 10 lu seri sardım. Etraftan biri soru sorunca kafa karışıyor . Elimden geldigince düzgün sarmak istedim. Beğenmene sevindim

Evet ya trafo çok iyi sarılmış. Kıskandım valla :) . Keşke bende böyle sarabilsem.

Teşekkür ederim. Sizde sarabilirsiniz sadece Zaman alıyor
Büyük bir trafonun (350W civarı) sargılarını değiştirmeye kalkmıştım da hakkatten sabır işi, sadece sekonderi saracak olmama rağmen yarım bıraktım, parmaklar perişan :). Sizin işçilik sabrın ötesinde, çok düzgün görünüyor.

Büyük bir trafonun (350W civarı) sargılarını değiştirmeye kalkmıştım da hakkatten sabır işi, sadece sekonderi saracak olmama rağmen yarım bıraktım, parmaklar perişan :). Sizin işçilik sabrın ötesinde, çok düzgün görünüyor.
Teşekkürler
Bazen videolarda denk geliyor. Bir kaç yıl önce idi ...Kolombiyalı bir bey 110 volt sarmıştı. Aynı ebatta trafo yaptım şehir şebeke voltaj farkından dolayı o 360 ben 720 tur sarmıştım. Baya imrenmistim keşke biz de 110 v kullansak diye.

Yarın sekonder kısmını saracağım. Şimdi kafamda soru işaretleri var. Genelde 24 volt tercih ediliyor. Elimde bir kaç opampli lineer devre şemaları var. Bazıları 24 bazıları 30 volt ac istiyor. 2*15 sararsam 30 voltta opamlar sorun eder mi. Aslında ben istediğim voltu 2*x volt şeklinde simetrik sarmak istiyorum. 2mm tel kullanacağım. Bu konuda sizin tavsiyeleriniz neler. 2. Sekonder sarmama gerek var mı? Uzun soluklu kullanım için yapıyorum bu projeyi. İleri de keşke şöyle yapsaydım diye düşünmek istemiyorum.

Trafoyu uç çıkararak kademeli yaparsan kullanacağın transistörlerin daha az ısınacağını biliyorsun. Bendeki gibi 12-26-32 volt sargı uçları çıkarabilirsin. Hatta kendin saracağın için 5v bile çıkarabilirsin. Ama benim gibi b*kunu çıkarıp çok modüler bir şey tasarlama. Yoksa yarı yolda kalırsın :)

Trafoyu uç çıkararak kademeli yaparsan kullanacağın transistörlerin daha az ısınacağını biliyorsun. Bendeki gibi 12-26-32 volt sargı uçları çıkarabilirsin. Hatta kendin saracağın için 5v bile çıkarabilirsin. Ama benim gibi b*kunu çıkarıp çok modüler bir şey tasarlama. Yoksa yarı yolda kalırsın :)
slm . nasılsın . bir kaç yıl önce ben de senin gibi 7 cıkışlı vir trafo yapmıştım. :) herhangi bir amacı yoktu. sırf merakımdan yapmıştım. kasada bir yerlerde duruyordur. 7-14-24 yapsam role ile seçici yapabilirmiyim bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,926
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back