Sıfırdan Ayarlı Güç Kaynağı Tasarım Projesi

Osiloskop için kaç VA izolasyon trafosuna ihtiyaç var?

İzolasyon trafosunun nüvesi özel falan değil yav :) Girişi 230 V, çıkışı da 230 V olan trafodur izolasyon trafosu, o kadar. Artık istediğin güce göre seçersin.

Osiloskop için kaç VA izolasyon trafosuna ihtiyaç var?

İzolasyon trafosu osiloskop için değil, devre için. Gücünü devreye göre seçmen lazım. Mesela 3 kVA UPS üzerinde osiloskop ile ölçüm yapacaksan ve UPS'i de tam yükleyerek yapılacaksa bu test, o zaman 3 kVA izolasyon trafosu alıyorsun, UPS'i bunun sekonderine bağlıyorsun.

Osiloskop HER ZAMAN şebekeye nizami bir şekilde bağlanır. Yani topraklı fişi, topraklı bir prize takarak.

İzolasyon trafosu osiloskop için değil, devre için. Gücünü devreye göre seçmen lazım. Mesela 3 kVA UPS üzerinde osiloskop ile ölçüm yapacaksan ve UPS'i de tam yükleyerek yapılacaksa bu test, o zaman 3 kVA izolasyon trafosu alıyorsun, UPS'i bunun sekonderine bağlıyorsun.

Osiloskop HER ZAMAN şebekeye nizami bir şekilde bağlanır. Yani topraklı fişi, topraklı bir prize takarak.
Abi her devreye göre ayrı izolasyon trafosu mu almak gerek yoksa yüksek güçlü (atıyorum 3kVA) trafo alıp daha düşük devrelerde de kullanabiliyor muyuz?

İzolasyon trafosunun nüvesi özel falan değil yav :) Girişi 230 V, çıkışı da 230 V olan trafodur izolasyon trafosu, o kadar. Artık istediğin güce göre seçersin.
Anladım . Yani projektorlerde kullanılan balans trafosu ile aynı mantığa sahip. Ben izole trafo ile karıştırdım galiba. Bizim cihazlardaki izole trafolar el büyüklüğünde ve U şeklinde 2 adet manyetik nuveden oluşuyor . Sağ taraf 220 sol taraf 24*24 şeklinde. ABD üretimi cihazlar. Bir ara sardiralim dedik. Bu nuveden yok dedilerdi. Eski nuveye sardirdik. Olmadı yurt dışı sipariş etmiştik . Her katmanda fberglas tarzı yalıtımı vardı.

Abi her devreye göre ayrı izolasyon trafosu mu almak gerek yoksa yüksek güçlü (atıyorum 3kVA) trafo alıp daha düşük devrelerde de kullanabiliyor muyuz?

Maksimum güce göre alıp onun altındaki her güçte kullanırsın. Ben biraz abartırım böyle şeyleri, 4.5 kVA ve iki tane 220 V sekonderi olan trafo sardırmıştım :facepalm1:

IMG_20230315_173457.jpg

Başka bir trafo daha. 380 wat nuveye sahip. 12 volt yük sonrası düşüş. Yani bizim motordan bozma nüve ile sonuçlar aynı. Gibi. Bu sefer 4 lamba bağlı .... Şu kondansatör 80 lerden kalma. Onu bi degistireyim
IMG_20230315_193008.jpg

Herkese Selam Yeni üye eski elektronikçiyim bu ilk mesajım.

Elektor dergisinin 1982 yılında yayınladığı precision power supply makalesindeki devreyi yapıyorum.
30v / 3A lik bir devre ama istenirse 50v kadar sadece kondansator değerleri değiştirilerek çıkabiliyor. Voltaj ve Akım ayarlı
ibreli göstergeler pahalı olduğundan digital kullanacağım. Aslında ibre çok güzel görünüyor.

Ben tekrardan Kicad de çizip ufak tefek değişiklikler yapacağım eğer ihtiyaç duyarsanız paylaşırım.

Teşekkürler...

ElektorPowerSupply.jpg

gwaFt.jpg

Test için devre kurdum. Devre 324 lu ve akım ayarlı. 3 ampere ve 24 volta göre tasarlandı. Sont direnci 0.1 r yaparak akımı arttırmaya çalıştım ama 4 amperi zar zor geçiyor. Kare trafo ile ufak bir test yaptım. Neden yaptım. :) Buradaki voltajı tiroid ile kıyaslamak ve aşağı yukarı verimi kontrol için.
Test..
IMG_20230315_203854.jpg
IMG_20230315_203858.jpg
IMG_20230315_205024.jpg

@Kazasker herkes gibi bende özellikle trafo işçiliğını bende hayranıkla takip ediyorum. İzalasyon trafosunu aktif olarak kullanıyorum. Mutlaka gerekiyor, bence bu azim ile o trafoyu da rahtlıkla sarabilirsin. Fikir vermesi açısından, aşağıdaki konuda görüleceği üzere ben variak ile birlikte ahşap bir kutuya yerleştirdim. Bu şekilde çok kullanışlı oldu.

Bu arada ilgilenirsen aşağıdaki konuda bahsi geçen osiloskop bana fazla, zaten satmayı düşünüyordum ama bir türlü ilan açamadım. İlgilenirsen özelden konuşabiliriz. Bu olmak zorunda değil ama mutlaka bir tane osiloskop edinmenin çok katkısı olur.

bir sorum olacak. elimde 2 adet test için yaptığım psu devresi vardı. ikisi de 24 volt. bu devrelere trafoların simetrik ucundan sadece 12 volt verdiğimde 2 amperi geçtiğinde doğrultulmuş 16 volt 12 veya 11.5 volta düşmekte. fakat 24 volt verdiğimde 5 mpere kadar 24-23.9 voltta kalıyor yani çökme yapmıyor. ( devreler max 5a için tasarlanmış kısa devrede bile max 8 amper görmekte. .)akşam denediğim EI trafoda devrede sınırları zorlayarak 8.3 amperi gördüm. çıkıştaki voltajım 24 volttan 23.2 ye düşmüştü . bu durumda bir şekilde kademeli sistem yaparsam devre tasarımını da değiştirmem gerekecek. çünkü ilk 12 v sekonderde baya düşüş alıyorum. 2. 12v sekondere geçtiğimde tam güç alıyorum. 24v da benim için problem yok. şimdi en baştaki toroide bir 12 v daha saracağım. bakalım bunda sonuç ne olur :)

Herkese Selam Yeni üye eski elektronikçiyim bu ilk mesajım.

Elektor dergisinin 1982 yılında yayınladığı precision power supply makalesindeki devreyi yapıyorum.
30v / 3A lik bir devre ama istenirse 50v kadar sadece kondansator değerleri değiştirilerek çıkabiliyor. Voltaj ve Akım ayarlı
ibreli göstergeler pahalı olduğundan digital kullanacağım. Aslında ibre çok güzel görünüyor.

Ben tekrardan Kicad de çizip ufak tefek değişiklikler yapacağım eğer ihtiyaç duyarsanız paylaşırım.

Teşekkürler...

22868 eklentisine bak

22869 eklentisine bak

slm @Tolga. çizimi bitirdin mi. payşaırsan sevinirim.

slm @Tolga. çizimi bitirdin mi. payşaırsan sevinirim.

Kazasker hocam selam. Henüz şematik kısmı bitmek üzere analog ibreler yerine arduino ile akım ve gerilim ölçmeyi planladım ve biraz çizdim.
Henüz pcb ye başlamadım, şematik bitsin öyle. Buradaki üstadlar da eksik gedik bir şey varsa ekleyelim yada çıkaralım.

Teşekkürler.

Ekler

• LM723 Lab Power Supply.rar
    411.3 KB · Görüntüleme: 60
İzolasyon trafosunu biliyorum. Ama nüve yok tr de ona göre. Aynı smps dekiler gibi manyetik nüve kullanılıyor. Her iki sargı ayrı sarılıyor . Dün attığım videodaki örnek mesela. Nüve bulursan sarmak kolay :)
SMPS olmayan, eski tip 50 Hz trafolu UPS'lerde var 600-700W ~1000VA'lik trafolar. Bunlarin arizalilari da cok ucuz. Hatta ben bunlardan yaptim Guc kaynagini. Hatta bir tane de fazla var, buna saracaktim izolasyon trafosu. Ama yuzlerce tur sarmak zor geldi bana. Iki tane 2. el SMPS LED trafosunun cikisina sinus inverter baglayip hallettim o isi.

Trafo sarımı bitti. Ölçümlerde sonuç tatmin edici. Nüve hesabına göre trafo 250 wat fakat oluklu uçlardan oluşan kayıp nedeniyle 160 wat yükten sonra voltaj düşüyor yavaş yavaş. Bu güç bana yetiyor.
IMG_20230325_032353.jpg
IMG_20230325_032346.jpg
IMG_20230325_032539.jpg

Bu lambalar 24 volt 70 wat . Testi bunlar ile yapıyorum. 24 volt verdiğimde her biri 1. 9 amper çekiyor. Yani yaklaşık 2 amper. Bunların tamamını yaktigimda 24 volt için tasarlanmış devrede 21.60 volta düşüyor. 30 volt Luk başka bir devrede ise 24.4 volta düşüyor. Benim için sonuçlar iyi. Isınma yok. Sıra uygun bir devre tasarımında. ;)
IMG_20230405_214321.jpg

Trafo sarımı bitti. Ölçümlerde sonuç tatmin edici. Nüve hesabına göre trafo 250 wat fakat oluklu uçlardan oluşan kayıp nedeniyle 160 wat yükten sonra voltaj düşüyor yavaş yavaş. Bu güç bana yetiyor.
23351 eklentisine bak23352 eklentisine bak23353 eklentisine bak

Bu lambalar 24 volt 70 wat . Testi bunlar ile yapıyorum. 24 volt verdiğimde her biri 1. 9 amper çekiyor. Yani yaklaşık 2 amper. Bunların tamamını yaktigimda 24 volt için tasarlanmış devrede 21.60 volta düşüyor. 30 volt Luk başka bir devrede ise 24.4 volta düşüyor. Benim için sonuçlar iyi. Isınma yok. Sıra uygun bir devre tasarımında. ;)
23354 eklentisine bak
24V'ta 1.9A cekiyorsa 45,6W harcar. 70W dayanimdir belki ama harcadigi 45W.

Forum istatistikleri

Konular
5,922
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back