Osiloskop seçimi

Para sizin. Gereksiz bir harcama diye dusunuyorum.

Ticari açıdan bakarsan öyle. Bunu aldım diye birden daha fazla para kazanmaya başlamayacağım. Ama öğrenme açısından bakarsan bana çok faydası olacak ve öğrendiğim bilgileri belki ileride paraya dönüştürebileceğim.

Bu konuyu bir baska baslikta konusalim.
Basligi ben acarim.

Abi bu cihazin kutu acilimini yaptiktan sonra odadan hava cekip bir tupe koysan , onuda bizlere dagitsan olmaz mi? :saril:

Gule gule kullanin

Güle güle kullan abi.

Canavar gibi skopmuş hayırlı olsun.

(Ben olsam 1 GHz skopu tutar, iyi bir eski HP spektrum analizörü alırdım. RF için daha iyi bir seçenek.)

Siglent SDS7304A nin siparişini verdim :) Kampanya ile yazılım opsiyonlarının hepsi açık geliyor.

Özellikle USB 2.0 decode opsiyonunu kullanmak için sabırsızlanıyorum. Daha önce bozulan Keysight'ı satın aldığımda bu opsiyonu alma şansım yoktu. Hem 1 GHz bant genişliği yetersiz idi, bir üst seviye olan 2.5 GHz e geçmem gerekiyordu, hem yazılım opsiyonunun fiyatı birkaç bin dolardı, hem de bu protokolü çözümlemek için gereken diferansiyel RF problar 5000 doların üzerinde idi. İçimde kalmıştı. Ama şimdi bu cihaz ile USB 2.0 physical layer hardware sinyallerini gözlemleyip protokol çözümlemesini yapabileceğim. Tabi gene diferansiyel RF prob gerekecek, ama Siglent'in fiyatları çok daha erişilebilir ve F/P çok daha iyi. Pratik anlamda USB 2.0 physical link gözlemlemek çok yararı olmasa da, protokolün ayrıntılarını öğrenme anlamında bulunmaz bir nimet.
Eyvah Eyvah timur farkı her zamanki gibi BMW diyo :) timur güzel günlerde keyifle kullanırsın inşallah.
@hakan8470 bu cıhazın linkini sana geçen hafta yollamışdım bak ne derler abdala malum olurmuş.

Eyvah Eyvah timur farkı her zamanki gibi BMW diyo :) timur güzel günlerde keyifle kullanırsın inşallah.
@hakan8470 bu cıhazın linkini sana geçen hafta yollamışdım bak ne derler abdala malum olurmuş.
Ya abi bosver bunu daha iyileri varmis , taydin dandigini almis. Suarada ne yaziyor bir bak. :gulus2:

20 gs sample rate. bundan 10-15 sene önce bu örnekleme hızını ancak sampling scopelarda hayal edebilirdik.

20 gs ile aslında bir pulse jeneratörüyle tdr ve empedans ölçümleri de yapılabilir. bunun yanına bir de leo bodnar PG yakışır.

Bir yıl önce aldım o pulse generator'u. Sağolsun gümrüğe de öpülmedim :)

Cihaz geldi. İlk olarak arka plan gürültüsü ölçümü yaptım. Olabilecek en olumsuz şartları yapılandırdım. 50 Ω giriş empedansı, full bant genişliği (3 GHz) ve 20 GSa/s örnekleme hızı. Bu şartlar altında 220 μVrms arka plan gürültüsü.

Ölçüm yaparken yatay kademe 1 ms/div ve girişe de 50 Ω terminatör bağlı.

1713379556673.png

Audio uygulamaları için bant genişliğini 25 MHz ile sınırlandırıp örnekleme hızını da 1 GSa/s yaparsak, arka plan gürültüsü 50 μV seviyesine iniyor.

1713380024586.png

Cihazın fotosunu paylaşır mısın abi?

Cihaz konulabilecek bir nokta bırakmamış.

Yalnız o problar o cihaza "güccük" kalmış abi. Cihaz güzelini isterim benim özelliğim var diye bağırıyor.

Güle güle kullan bu arada.

Hack ne zaman? :yerlereyat1:

Prob BNC'si yanındaki 6 pin sanırım standart. Rohde schwarz ve Tektronix'te de 6 pin var. 1-2 pin aktif prob besleme dersek diğer pinlerin görevini merak ettim.

Kendi problarını kullanmıyorum. Daha önceki osiloskobun problarını kullanıyorum. Yanında gelen problar Siglent'in 500 MHz probları. Onları bir kenara koydum. Keysight'ın problarının iyi olduğunu biliyorum o yüzden işi şansa bırakmak istemedim. Çalışan birşeyi değiştirmemek lazım.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back