Siglent SDS2014X Plus osiloskop almak isteyenler buraya yazsın

ozkarah

Kıdemli Üye
Merhaba.

Bir süredir forumu takip edip üstatlardan öğrenmeye çalışıyorum. Uzun zamandır da MSO bir osiloskop almak için araştırma yapıyorum.

Daha çok hobi ve akademik amaçlı uğraştığım için 3-4 bin dolarlık cihazlar için bütçem uygun değil.

Bu yüzden seçenekleri iki popüler cihaza indirdim:
1- Rigol MSO5104
2- Siglent SDS 2104X Plus.

Teknik verilere, incelemelere ve yorumlara bakınca Siglent çok daha mantıklı görünüyor. Rigol'ün gürütü seviyesinden ve buglarından şikayet çok.

Sonuç olarak Siglent SDS2104X Plus'da karar kıldım. Stoklarda olan bir ürün değil. Distribitörler siparişle getiriyorlar. Kalabalık olursak uygun bir fiyat alabileceğimizi düşünüyorum.

Bu osiloskop ile ilgilenen ve almak isteyen varsa lütfen bana ulaşabilir ya da buraya yazabilir. Ona göre görüşeceğim distribitör ile.

İyi çalışmalar,
Hakan

Serial decode opsiyonunu da dahil etmeyi unutma. Dijitaj osiloskop olup da seri protokol çözümleme yapamamak çok büyük bir eksiklik olur.

osiloskop alacak olsam 12bit ve yüksek çözünürlüklü büyük ekranlısını tercih ederdim. 8 bit bana yetersiz geliyor.

Serial decode opsiyonunu da dahil etmeyi unutma. Dijitaj osiloskop olup da seri protokol çözümleme yapamamak çok büyük bir eksiklik olur.
Haklısınız hocam. Siglent ile UART, I2C, SPI ve CAN ücretsiz olarak geliyor. Diğer protokolleri gerektikçe almayı planlıyorum.

osiloskop alacak olsam 12bit ve yüksek çözünürlüklü büyük ekranlısını tercih ederdim. 8 bit bana yetersiz geliyor.

Gönül ister tabi. Ama bütçe meselesi.
Max 1500-2000 USD'ye kadar önereceğiniz 12 bit bir MSO model var mı acaba?

Son düzenleme:
Haklısınız hocam. Siglent ile UART, I2C, SPI ve CAN ücretsiz olarak geliyor. Diğer protokolleri gerektikçe almayı planlıyorum.

Bu modelde dahil değil görünüyor. Özel kampanya mı yapmışlar?

Rigol bu cihaza göre daha fazla fonksiyona sahip ki fiyat konusunda bile tam opsiyon olarak çok uyguna geliyor.Rigol donanım olarak çok güçlü lakin yazılımsal hatalar var.Onu da şu aralar opsiyonları bedava vererek bugları giderene kadar hem satış yapmış hem de cihazları test etmiş olacaklar.Muhtemel bir kaç yıl sonra Rigolü ya siglent fiyatına ya da daha pahalıya alabilecek durumda olacağız.

Rigol bu cihaza göre daha fazla fonksiyona sahip ki fiyat konusunda bile tam opsiyon olarak çok uyguna geliyor.Rigol donanım olarak çok güçlü lakin yazılımsal hatalar var.Onu da şu aralar opsiyonları bedava vererek bugları giderene kadar hem satış yapmış hem de cihazları test etmiş olacaklar.Muhtemel bir kaç yıl sonra Rigolü ya siglent fiyatına ya da daha pahalıya alabilecek durumda olacağız.

Rigol'da da satıldığı şekliyle hiç opsiyon yok. RS232/UART ve I2C/SPı için ayrı ayrı 299 dolarlık opsiyon almak gerekiyor. Zaten buradan 500 dolar gitti. Veya 700 dolar verip tüm seri opsiyonları ve birkaç tane daha opsiyon alabiliyorsun.

Valla bana öyle geliyor ki, sen ürün sayfasında listelenen bütün özelliklerin standart aksesuar olduğunu zannediyorsun. Ama işin aslı, HİÇ BİRİSİ standart değil. Hepsi için ayrı ayrı para ödüyorsun. Ama şu aralar özel kampanyaları varsa bilemem (gerçi öyle birşey olsa üreticinin sayfasında da bahsedilirdi o kampanyadan).

Rigol'da da satıldığı şekliyle hiç opsiyon yok. RS232/UART ve I2C/SPı için ayrı ayrı 299 dolarlık opsiyon almak gerekiyor. Zaten buradan 500 dolar gitti. Veya 700 dolar verip tüm seri opsiyonları ve birkaç tane daha opsiyon alabiliyorsun.

mso5000bndkampanya.png

Valla bana öyle geliyor ki, sen ürün sayfasında listelenen bütün özelliklerin standart aksesuar olduğunu zannediyorsun. Ama işin aslı, HİÇ BİRİSİ standart değil. Hepsi için ayrı ayrı para ödüyorsun. Ama şu aralar özel kampanyaları varsa bilemem (gerçi öyle birşey olsa üreticinin sayfasında da bahsedilirdi o kampanyadan).

Yok hocam araştırdım. Ürün ve markaya göre değişiyor tabi. Rigol'de kapalı geliyor ama Siglent'in bumodeli için standart. Şurada görebilirsiniz:

Ekler

• Untitled.png
    Untitled.png
    347 KB · Görüntüleme: 144
siglent, rigole gore neden pahali, 12bit 2gs rigol 1000$, can vs birkac protokol decode da ucretsiz, ayni ozellikte siglent sds2104x hd 12bit 2gs 3200$, tamam rigolde birkac bug var ama siglent te de cikabilir, arada buyuk fark var, ustelik rigolden siglentin tek farki 16bit digital girisi olmasi, acaba ben mi birseyleri gozden kaciriyorum.

siglent, rigole gore neden pahali, 12bit 2gs rigol 1000$, can vs birkac protokol decode da ucretsiz, ayni ozellikte siglent sds2104x hd 12bit 2gs 3200$, tamam rigolde birkac bug var ama siglent te de cikabilir, arada buyuk fark var, ustelik rigolden siglentin tek farki 16bit digital girisi olmasi, acaba ben mi birseyleri gozden kaciriyorum.

"12bit 2gs rigol"'den kastınız hangi model acaba?

HDO 1000 ile SDS2104x hd arasında ciddi farklar var. Öncelikle hedef kitlesi biraz farklı. HDO1000 giriş seviyesi modelin 12 bit ADC takılmış hali gibi daha çok. 12 bit ADC kulağa hoş geliyor ve kağıt üzerinde bazı değerler (gürültü) çok iyi duruyor, ama gerçek hayatta pek öyle değil gibi. Amerika fiyatlarını baz alarak yazıyorum:

1- 1000 USD, 2 kanallı olan modeli. HDO 1000 4 kanal 100 MHz 1399 USD. 200 MHz, 1699 USD. Siglent 200MHz yükseltmeyi şu anda ücretsiz hediye ettiği için bununla karşılaştırmak daha doğru olacaktır. Deep Memory eklemek 149 USD (sebebi madde 7'de).
2- Siglent SDS 2104X HD 100 MHz (200 MHz yükseltme ve decoder opsiyonlarıyla birlikte) 3280 USD.
3- HDO 1000 düşük gürültülü olarak lanse edildi ancak düşük gürültünün ve 12 bit ADC'nin asıl önemli olduğu sub-milivolt (milivolt altı) ölçümlerde bant genişliği çok düşüyor (20 MHz yanlış hatırlamıyorsam). Ya da yüksek gürültüyle kullanmanız gerekiyor.
4- HDO1000 ve HDO4000 gerçekte 1mv/div seviyesine iniyor. Ondan sonrası yazılımla yapılıyor. Siglent 500uV/div.
5- Siglent 4mV için tam ölçekleme yapabiliyor (4mV'u 12 bit olarak adresleyebiliyor). Bu 2uV seviyesinde hassasiyet demek.
6- HDO1000'de 50 Ohm giriş yok.
7- Siglent standart olarak 100 MP/2ch, 200MP/2ch de max hafıza imkanı sunuyor. Yani tüm kanllar aktifken kanal başına 100MP. Rigol standart olarak kanal başına 12.5, yükseltildiğinde 25 MP.
8- 2 GSa/s Rigol'de 4 kanala paylaştırılıyor. Siglent'de 2 tane 2GSa/s var. İkişer kanala paylaştırılıyor.
9- HDO1000'de lojik analizör yok.
10- Siglent'te 2 MP FFT var, Rigol'de 1MP.
11- Rigol'de AWG (sinyal jeneratörü) yok.
12- Rigol'de BODE yok. Siglent'deki çok iyi.
13- Siglent 500 MHz analog altyapıyla tasarlanmış. HDO1000 200. Dolayısıyla 500 MHz'e kadar yükseltilebiliyor.
14- Siglent için hack yoluyla yükseltme mevcut. Rigol henüz belli değil. 100 MHz olan versiyonu alıp 500 MHz (4 kanal aktifken 350 MHz), 12 bit, düşük gürültülü, AWG, tüm dekoder opsiyonları, 16 kanal lojik analizörü, iyi bir FFT analizörü ve BODE greafiği özelliklerine sahip tam donanımlı bir cihaz sahibi olabiliyoırsunuz. Ayrıca çok ucuza kendin yap lojik prob imkanı da var.
15- Siglent notmal modda max 100.000 waveform/s yakalayabilirken, Rigol 50.000 waveform/s.
16- Siglent otomatik prob tanıma özelliğine sahip. Rigol'de HDO4000 serisinde var.
17- HDO1000 kullanıcı arayüzü olarak bayağı maliyet azaltmaya uğramış. Enkoderlerin bişle çoğu düğmelerle değiştirilmiş.

Dolayısıyla, benim fikrim HDO serisi giriş seviyesi bir DSO (MSO değil) cihaza 12 bit bir motor takılmış bir ürün gibi şimdilik. Benzer ürünler Owon, Peaktech gibi markalarda da var. HDO4000'i bile SDS2000X HD serisiyle kıyaslandığında pek çok noktada geri kalıyor, çünkü genel olarak özellikleri çok benzer, hatta Dave'in incelemelerine göre içindeki anakart tasarımı bile neredeyse aynı.

Son düzenleme:
peki sen aldin mi 2104x plus, bu cihazda baya guzel, ucuza 1000 usd ye filan dusse bende alacagim, hd si cok guzel ama cokta pahali.

"HDO4000'i bile SDS2000X Plus serisiyle kıyaslandığında pek çok noktada geri kalıyor, çünkü genel olarak özellikleri çok benzer, hatta Dave'in incelemelerine göre içindeki anakart tasarımı bile neredeyse aynı."

Yukarıdaki cümlede yazım hatası yapmışım. "SDS2000X HD" olacaktı. Düzelttim.

Bende SDS2104X HD değil SDS2104X Plus var. Decoder opsiyonları, AWG ve jojik problarıyla birlikte almıştım. 500 MHz'e kendim yükselttim.

Bende SDS2104X HD değil SDS2104X Plus var. Decoder opsiyonları, AWG ve jojik problarıyla birlikte almıştım. 500 MHz'e kendim yükselttim.
üstat bu ürün nasıl sizce alınır mı 2 kanal olmasının dezavantajı hissedilir mi ?

üstat bu ürün nasıl sizce alınır mı 2 kanal olmasının dezavantajı hissedilir mi ?
100 MHz 4 kanal olan da yazılımsal hack ile 200MHz oluyor bilginize. Onun bence tek dezavantajı her kanal için aynı encoder kullanılıyor bu segmentte genel sorun bu. Gerçi artık dokunmatik ekran filan diye diye üst modellerde de tek encoder koymaya başladılar. Problar 100MHz e göre diyebilirsiniz onun da incelemesini yapmışlar band genişliği olarak 200 MHz ile çok benzer kapışıyor. Hem de 4 prob geliyor doğal olarak yanında, tek tek fiyatları da hiç az değil.
İşinize göre yetiyorsa ayar kolaylığı açısından bu daha konforlu ama sonra geri dönüşü yok tabi.

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back