Simulasyon icindemiyiz?

Status
Yeni mesajlara kapalıdır.
Olay kelebek etkisi gibi.

Sinegin boka konup 1 km otedeki elma agacindaki bir elmaya konmasi o elmanin pazara gelmesi benim o elmayi alip yemem benim hayatimi degistiriyor.

Adi gecen sinegin yedigi boyu yapan hayvanin daha once yedigi bir les de bir avci tarafindan vurulmus oluyor. O avci da o gun karisiyla tartistigi icin evde oturmak yerine ava gitmis oluyor.

Bunlar hep birbirine bagli minik minik olaylar..

Sonuc ben hasta oluyorum.

Simdi akil vermis denebilir ki elmayi yikayip yeseydin.

Tamam oyle yapiyorum. o hastalik barindiran elmayi muslukta yikamak uzereyken elma elimden dusuyor mikroplar msaya bulasiyor. Elmayi yikiyorum ve yiyorum. Kardesim elini masaya suruyor eline mikrop bulasiyor. .....

Cok yuzeysel anlattigim olaylar zincciri. Asli cok daha akrmasik. Ama Cin'de tarlada ucan kelebegin kanatindan cikan ruzgar Amerikada Borsayi etkiliyor.

Ne oldu da ben kaderimi kandiracagim aklima geleni degil baska bir rakami soyleyecegim dusuncesine saplandim?
Bu senin (kişinin) karakterin ve motivasyonunla alakalı. Aynı durumda farklı veya aynı davranışı gösterecek kişilerin motivasyonları farklı olabilirdi. Az çok tanıyorsam senin motivasyonun deneyin başarısını test etmek olurdu. Aynı davranışı gösterecek başka biri, deneyi yapanın başarısız olduğunu görmek istiyor olabilirdi.

Deney tüm şartlardan izole değil aslında, deney konusu sensen, geçmişin, değer yargıların, düşünce biçimin kendiliğinden oluşmadı. Sen 5 yerine herhangi bir sebepten 6 yazacak kişi misin? Yoksa uslu uslu deneyin sonuçlarını görmek isteyen kişi misin?

Bu deneyi yapamam. Sadece zamani geri aldik ayni sartlarda ayni deneye baslarsam farkli bir tepki verebilirmiyim sorusunu sormak istedim.

Yani beynimizde random fonksiyonu yoksa bu deneyi yapmak mumkun olsa her defasinda 5 rakamini soylerim diye dusunuyorum.

Kaldi ki varsa o random duzenegim de random degildir. Deneyi yeniden yapmak uzere zamani geriye alirsam muhtemelen random jenaratoru de gene ayni degeri atacaktir.,

Bu deneyi yapamam. Sadece zamani geri aldik ayni sartlarda ayni deneye baslarsam farkli bir tepki verebilirmiyim sorusunu sormak istedim.
Ben aldığım kararları bir fonksiyona benzetiyorum. Geçmişe bakıp da pişman oldğum, kızdığım, utandığım, gurur duyduğum karar/davranışlarım var. İçinde bulunduğum şartlar, o dönemdeki ruh halim, bilgimle beraber değerlendirdiğimde kaçınılmaz görünüyor, ama pek çoğunu bugünkü halim olsa farklı yapardım.

@Haze 'in dediği gibi, fonksiyona karın ağrısı da giriyor, uykusuzluk da giriyor, sabah gördüğün sana el sallayan gülümseyen çocuk da giriyor, forum'da atıp tutarken canını sıkan densiz de giriyor :). Sonra sen bir karar alıyorsun, ya da almıyorsun.

Ben aldığım kararları bir fonksiyona benzetiyorum. Geçmişe bakıp da pişman oldğum, kızdığım, utandığım, gurur duyduğum karar/davranışlarım var. İçinde bulunduğum şartlar, o dönemdeki ruh halim, bilgimle beraber değerlendirdiğimde kaçınılmaz görünüyor, ama pek çoğunu bugünkü halim olsa farklı yapardım.

@Haze 'in dediği gibi, fonksiyona karın ağrısı da giriyor, uykusuzluk da giriyor, sabah gördüğün sana el sallayan gülümseyen çocuk da giriyor, forum'da atıp tutarken canını sıkan densiz de giriyor :). Sonra sen bir karar alıyorsun, ya da almıyorsun.
Koşullar var, Bir de parametreler var. Koşullar hepimiz için aynı, ama bu koşulları isabet eden parametrelerimiz farklı, hepimiz aynı şiddette öfkelenmiyoruz, acıya aynı oranda dayanıklı değiliz, bazılarınız için bazı parametreler sıfır, mesela psikopatların empati duyamamaları gibi...

Atış serbest nasılsa atıp duruyor tutuyorum :)

Aynen.

Bir sistemin cikisi, sadece o anki girisin degeriyle alakali degil. Gecmisteki degerlerine de bagli.

Eger gecmise donup herhangi bir andan itibaren yeniden olaylari yasamaya baslasaydik degisen hic bir sey olmaz di.
Ha teyibi geri sarip izlemissin ha bire bir canlandirmissin.

Gecmise giderken vucudundaki degisimler de geri cozunecek, yoksa ben su anki bilgi birikimimle (beyin noron yapimla) cocukluk donemime gitsem tabi ki her sey degisime ugrar.

simülasyon terosinin daha vahimi de var. ya dünya bizden binlerce yıl ileri bir medeniyetin bir deneyi ise ? ilk insanın izlerinin ortaya çıkışı 350-400 bin yıl önce. bu aralar dünyaya gelip genetik kodları vs. ilk insan türlerini çeşitli noktalara bırakarak bu deneyi başlattılarsa.

bu hala yaratıcı ve simulasyon teorisini cevaplamıyor ama imkansız da değil.

simülasyon terosinin daha vahimi de var. ya dünya bizden binlerce yıl ileri bir medeniyetin bir deneyi ise ? ilk insanın izlerinin ortaya çıkışı 350-400 bin yıl önce. bu aralar dünyaya gelip genetik kodları vs. ilk insan türlerini çeşitli noktalara bırakarak bu deneyi başlattılarsa.

bu hala yaratıcı ve simulasyon teorisini cevaplamıyor ama imkansız da değil.
Bence bu pek olası değil. Dünyayı niye insanlara bıraksın bu kadar gelişmiş bir medeniyet. İklimi ve atmosferi mükemmel(oksijeni saymazsak inert) Radyasyon yok. Zaten insanlardan da bir halt olmayacağını daha erken anlarlardı :) .

Bu fikri sahiplenmek için fazla taze değil mi?Adam hayatta, 62 yaşındaymış daha. Bu fikrin bayatlamış olması lazım.

başka bi tezi de:

sorumluluk varsa kader yoktur, kader varsa sorumluluk yoktur.
hem sorumluluk hem kader varsa, o takdirde akıl ve mantık yoktur.

adamın argümanları sağlam. akıl ön plandaysa inancın allah bilir, vardır bi hikmeti, biz onu bilemeyiz gibi cevapları hiç bi şey ifade etmiyor. dediğin gibi bu yolda tanrıyı kaybetmeyi göze alacaksın. sonrasında bulursun veya bulamazsın o başka mevzu.

sonuçta bayatlamış fikir çürür. şahsen ben mesajdaki üçlemeyi çürütemedim.

Bence bu pek olası değil. Dünyayı niye insanlara bıraksın bu kadar gelişmiş bir medeniyet. İklimi ve atmosferi mükemmel(oksijeni saymazsak inert) Radyasyon yok. Zaten insanlardan da bir halt olmayacağını daha erken anlarlardı :) .
bizim için evrenin bir noktasına ulaşmak imkansız. o gelişmiş medeniyet için listesinde dünya benzeri özelliklerde 200 tane daha gezegen olabilir. birine karbon bazlı bırakalım, buna silikon bazlı bi yaşam bırakalım büyüyünce savaştırır eğleniriz demiş olabilirler.

Dunya bizler icin mukemmel sartlara sahiptir ama onlar icin degildir. Belki adamlarin iliklerin isinmasi icin 500 derece lazim. Yada -100

başka bi tezi de:

sorumluluk varsa kader yoktur, kader varsa sorumluluk yoktur.
hem sorumluluk hem kader varsa, o takdirde akıl ve mantık yoktur.

adamın argümanları sağlam. akıl ön plandaysa inancın allah bilir, vardır bi hikmeti, biz onu bilemeyiz gibi cevapları hiç bi şey ifade etmiyor. dediğin gibi bu yolda tanrıyı kaybetmeyi göze alacaksın. sonrasında bulursun veya bulamazsın o başka mevzu.

sonuçta bayatlamış fikir çürür. şahsen ben mesajdaki üçlemeyi çürütemedim.
Benim Dücane'den senin mesajınla haberim oldu. Ama burada belirttiğin sorumluluk ve kader arasındaki ilişkiye mantıklı buluyorum. Simülasyon konusunda kader, özgür irade ve ilahi adaletle alakalı ifade etmeye çalıştığım şeyin rafine hali. Adam profesyonel yazar tabii :) . Hepsi bir arada olunca birbiriyle çelişiyor, kusursuz (yani tam olarak istediği gibi, amaçladığının dışında bir şey olmayacak, hatasız şekilde) yaratma kabiliyeti, geçmiş ve geleceğin tüm bilgisine sahip olma, özgür irade, hesap günü ödül/ceza.

Her halükarda insanın aklı da gücü de kaderine razı olmaktan ibaret...

Dunya bizler icin mukemmel sartlara sahiptir ama onlar icin degildir. Belki adamlarin iliklerin isinmasi icin 500 derece lazim. Yada -100
Dünyadaki iklim sadece bizim için iyi değil ki. Metallerin gevreklikle mukavemet arasındaki makul sıcaklık aralığında. Radyasyon da sadece canlılık için sıkıntı değil, molekülleri bozuyor. Rüzgarlar hafif. Aerodinamik uçuş için atmosfer yoğunluğu, yer çekimi dengesi iyi. Kocaman bir uydumuz var Ay. Gezegene inip çıkmak bizim bile yapabildiğimiz bir şey.

Yani ben uzaylı olsam bize yar etmezdim burayı :) . Kendi haline bırakmazdım, arada bir avlanmaya falan gelirdim en azından :) . Sen bırakır mıydın?

@czorgormez abi bak bu işin sonu kertenkele uzaylılara doğru gider. Toplumumuz(!) buna(!) hazır değil(!) :p

Tamam işte kaderi tam olarak doğru anlamışız, bu tanımın kaçınılmaz bir sonucu var ama sen bundan kaçınıyorsun. Eğer her şeyi bilen bunu kaleme alıyorsa hesaplıyorsa ve geleceğini görüyorsa bir Özgür iradenin, bu o özgür iradenin öngörülenin dışında eylemlerinin olamayacağı anlamına geliyor. @Dede sen özgür iradenle Allah'ın öngördüğünün dışında davranışta bulunabilir misin? Eğer bulunamayacağını söylüyorsam senin davranışların Özgür iradenden kaynaklanmıyor tabiatından kaynaklanıyor demektir.

Bunun gibi konularda inançlı insanın her zaman bir ön kabulü oluyor, olmak zorunda. Burada gerçekten mantıklı şekilde irdelemeye çalışıyor olursak eşyanın tabiatını, aklımızın çıkarımlarının inancımızla çelişmesi durumunda kendi inancımızı sorgulayabilmemiz gerekir. Ama bu inançlı insanı dinden çıkarıyor, bunu göze almadan böyle tartışmalara girmek bence anlamsız. Çünkü nasıl bir argümanla karşılaşırsan karşılaş, aklın seni nereye götürürse götürsün hem fikirlerin hem çıkarımların bir filtreden geçiyor. İnsan baktığı her şeyde tasdikleyici bir şeyler arıyor, mantıkla çelişen durumlarda da kendi mantığının kusurlu olduğuna inanıyor.

Her şeyi bilenin öngördüğü şekilde davranmaktan başka bir seçeneğin yoksa, eğer buna inanıyorsan, Özgür iradenin bir yanılsama olduğunu da kabul etmek gerekir. Bu Özgür iradenin, sonuçlarının başka sebeplere bağlı olduğu anlamına gelir.
Öngörü dediğinde de yaratıcıya zaman atfetmiş oluyorsun değilmi.? Onun için zaman sadece sen ben gibi kainat gibi bir yaratık. Birincisi bu.
İkincisi onun herşeyi bilmesi öngörü değil çünkü sınırsız-sonsuz en bilgi ve haberdar olma sahibi.
dilediği zaman ve mekana zaaten sahip kendisi zamana ve mekana bağlı değil onların yaratanı.
Bilmiyor olsa yaratmasıda kusurlu olur. Madde big bankla başladığında bizim için zamanda başladı.
Ama yaratıcı her zaman heryerde hazır ve nazırın alnalamı zaten zamansızlıktır.

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اسْتَج۪يبُوا لِلّٰهِ وَلِلرَّسُولِ اِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْي۪يكُمْۚ وَاعْلَمُٓوا اَنَّ اللّٰهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِه۪ وَاَنَّهُٓ اِلَيْهِ تُحْشَرُونَ
Ey iman edenler! Size hayat verecek şeylere sizi çağırdığı zaman, Allah’ın ve Resûlü’nün çağrısına uyun ve bilin ki Allah, kişi ile kalbi arasına girer. Yine bilin ki, O’nun huzurunda toplanacaksınız.
enfal 24
Demekki dışarıdan müdahale gerektiğindede müdahale ediliyor.

Sadaka belayı savar.
Sadaka ömrü uzatır.
Hadislerinide ekleyin.

Aslınhda hayatınızı diğer hayatlarla yeryüzünde iç içe yaşarken de bir kaos karmaşa görürsünüz.
Lakin tamamı bir karmaşık kaos formülü ile yürür.
En fazla bu kaosu analiz edebilen formül ve uğraş istatistiktir.
Formülün aslını bilmiş olsanız istatistik 4 işlem gibi kalır.
Bunu ispat edemem ancak hissettiğim için anlatırım.

Maddeyi sınırlayan 2 faktör war.
Bu sınırları aştığınızda simulasyon olup olmadığınızı..!
Bu sınırları aştığınızda şu an göremediğininiz bilemediğiniz çok şeyi daha göreceğinizi bileceğinizi.!
Allaha ait izlerin orada dahada kuvvetli olmasına karşın Allahı halen orada da net göremeyeceğinizi.!
Bu dünyada ismi verilipte cismi warlığından sadece sözle bahsedilenlerin orada vücut bulduğunu rahatça görebilirsiniz.
1. faktör mutlak sıfırın altındaki bir evrene mutlak sıfır suınırını aşarak ulaşabilirsiniz.
2. faktör ışık hızının üzerindeki bir sisteme ışık hızını aşarak ulaşabilirsiniz.

Bu ikisini gerçekleştirdiğinizde fizik kurallarının ve enerjinin korunumu vs yasalarının tamamen berhava olduğunu göreceksiniz.

Buyrun simulasyona.

Öngörü dediğinde de yaratıcıya zaman atfetmiş oluyorsun değilmi.? Onun için zaman sadece sen ben gibi kainat gibi bir yaratık. Birincisi bu.
İkincisi onun herşeyi bilmesi öngörü değil çünkü sınırsız-sonsuz en bilgi ve haberdar olma sahibi.
dilediği zaman ve mekana zaaten sahip kendisi zamana ve mekana bağlı değil onların yaratanı.
Bilmiyor olsa yaratmasıda kusurlu olur. Madde big bankla başladığında bizim için zamanda başladı.
Ama yaratıcı her zaman heryerde hazır ve nazırın alnalamı zaten zamansızlıktır.
Zaman affetmiş olmuyorum. Bu sadece bizim için gerçekleşmemiş olan şeylerin bilinmesi ile ilgili bir ifade. Evreni, uzayı ve zamanı yaratmış varlık için zamanın herhangi bir noktasının bilgisine erişmesi, bizim scop'ta yakalanmış bir sinyali büyütüp küçültüp ileriye geriye sarıp incelememiz kadar basit olmalı.

Onun için zamanın başının ve sonunun olması olmaması da aslında anlaşılmaz değil. Zaman ona tabi olan evrendeki varlıklar için tek yönde hareket ediyor. Biz uzay zamana kısıtlanmış varlıklarız. Uzay zamanın ve ötesindeki boyutlara hakim varlık için evrenin herhangi bir noktasını ve anını gözlemlemek bizim kağıtta 2 boyuta indirgenmiş bir labirenti üstten bakmamız gibi, tabii insanın becerisi yine aklıyla kısıtlı.

Evrenin yaratıcı için ileriye geriye sarılabilir olması durumu evreni en ince ayrıntısına kadar anlık durumları kaydedilmiş ve sonuçlanmış bir simülasyon gibi yapmıyor mu?

Bu durumda evrendeki olaylar mekanik bir kol saati gibi ileriye geriye sarılabilir oluyorlar. Tüm olayların ayar koluna göre durumları her iki yönde de kaçınılmaz olmuş oluyor. akrep ve yelkovanın arasındaki ilişki sabit olması gibi.

Hocam zamanla ilgili bu tarifin Özgür iradenin bir yanılsama olduğu anlamına geliyor. Ettiğimiz bütün lafların, yaptığımız bütün davranışların kaçınılmaz olduğu anlamına geliyor bunları yapmaktan başka hiçbir çaremiz olmadığı seçeneğimiz olmadığı anlamına geliyor.

Kader, Allah katında bir sırdır ve Allahüteala 99 ilminden bir tanesini yeryüzüne indirmiş, bununla ölçü ve tartılara girmek doğru değil.
Kaderi tartışan Alimlerden çoğu istikametten ve doğru yoldan ayrıldı bidat fırkaları oluştu. Kaderiye,Cebriyye,Dehriyye, gibi.
Resululullah kader konusunda tartışmayı yasaklamıştır.

Status
Yeni mesajlara kapalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back