soketin işlevi

yok o değil başka multimetre daha var onda da farad yok.
Direnç R yazan veya Ω işareti olan kademede ölçülür.
Gerilim 2tiptir DC ve AC

AC gerilim ölçen kısımda ≈ böyle dalga işareti bulunuyor.
DC'de ise Düz çizgi ve altında noktalar olan.
Amper ölçümümü A yazan kademede.

Direnç R yazan veya Ω işareti olan kademede ölçülür.
Gerilim 2tiptir DC ve AC

AC gerilim ölçen kısımda ≈ böyle dalga işareti bulunuyor.
DC'de ise Düz çizgi ve altında noktalar olan.
Amper ölçümümü A yazan kademede.
usta şimdi benimkinde malesef hfe ölçümü yok onun yerine ne yapabilirim

usta şimdi benimkinde malesef hfe ölçümü yok onun yerine ne yapabilirim

Elektronik devre tasarımı yapan bir elektronik mühendisi için hFE ölçümü neredeyse hiçbir zaman gerekli değildir. Tamir işiyle uğraşan birisi için de aynı şey geçerli. Neden hFE yi ölçmek istiyorsun?

Elektronik devre tasarımı yapan bir elektronik mühendisi için hFE ölçümü neredeyse hiçbir zaman gerekli değildir. Tamir işiyle uğraşan birisi için de aynı şey geçerli. Neden hFE yi ölçmek istiyorsun?
hocam şimdi kart üstünde mosfet vesaire oluyor bunlar değerini kaybederse başka parçalar bozar mı mesela elektrolit kondansatör.

hocam şimdi kart üstünde mosfet vesaire oluyor bunlar değerini kaybederse başka parçalar bozar mı mesela elektrolit kondansatör.

Power MOSFET'ler arızalanınca önce kısa devre oluyorlar, power transistörler de öyle. Eğer yüksek akım geçmeye devam ederse de patlayıp parçalanıyorlar. Kaybedilen bir değer olayı yok bunlarda.

Normal transistör de arızalanınca bunu neredeyse her zaman multimetre ile tespit edebiliyorsun. hFE ye gerek yok bunun için. hFE ölçümü çok sınırlı ve ileri seviye bazı uygulamalarda gerekli. Mesela iki transistör kullanarak bir fark yükselteci yapacaksın. İyi performans alabilmek için burada kullanılan transistörlerin hFE değerlerinin olabildiğince birbirine yakın olması istenir. Bu çok özel bir uygulama alanıdır ve ancak senin işini gören bir opamp bulamazsan uğraşılacak birşeydir.

Power MOSFET'ler arızalanınca önce kısa devre oluyorlar, power transistörler de öyle. Eğer yüksek akım geçmeye devam ederse de patlayıp parçalanıyorlar. Kaybedilen bir değer olayı yok bunlarda.

Normal transistör de arızalanınca bunu neredeyse her zaman multimetre ile tespit edebiliyorsun. hFE ye gerek yok bunun için. hFE ölçümü çok sınırlı ve ileri seviye bazı uygulamalarda gerekli. Mesela iki transistör kullanarak bir fark yükselteci yapacaksın. İyi performans alabilmek için burada kullanılan transistörlerin hFE değerlerinin olabildiğince birbirine yakın olması istenir. Bu çok özel bir uygulama alanıdır ve ancak senin işini gören bir opamp bulamazsan uğraşılacak birşeydir.
teşekkürler hocam forum çok güzel başka hiçbir yerde böyle destek alamadım

Keşke biraz araştırıp aklına yatanı alsaydın ben hala alamadim :)))

Araştırmaya devam

Keşke biraz araştırıp aklına yatanı alsaydın ben hala alamadim :)))

Araştırmaya devam
benim önerim 5xp-a Amprobe al.Bunun yanında lcr metre al ölçemeyeceğin hiçbirşey kalmaz.5xp_a da farad yok lcr metre biribirini tamamlıyor.Ben lcr almayacağım sırf bobin ölçmek için değmez

benim önerim 5xp-a Amprobe al.Bunun yanında lcr metre al ölçemeyeceğin hiçbirşey kalmaz.5xp_a da farad yok lcr metre biribirini tamamlıyor.Ben lcr almayacağım sırf bobin ölçmek için değmez
bobin ölçmek elzem bir olay değil.
ben yıllardır elektronik ile uğraşıyorum sadece 1-2 kez bobin ölçme ihtiyacı duydum.
genelde hazır alıyorum ve iş görüyor.

Forum istatistikleri

Konular
6,009
Üyeler
2,526
Son üye
rb26dett

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back