Sorunlu jumper kablolar

taydin

Timur Aydın
Staff member
Ne zaman, nereden aldığımı hatırlamadığım jumper kablolar ile sürekli arduino devre kuruyordum. Bugün de program yazarken kablo ile bir türlü input kontrolü sağlayamıyorum. Programda sorun arayıp duruyordum, kabloyu kontrol ettim, kopuk çıktı. Aynı kablodan bir tane daha aldım çekmeceden, o da kopuk! Tüm bu tip kabloları test ettim, 6 tanesi kopuk çıktı! Hepsini atacağım, başka kablo alacağım.

IMG_20221026_215001.jpg

IMG_20221026_215009.jpg

bunların bikraç bin tanesini camdan attım en son artık delirme noktasına geldim böyle alıyorum birde bunların kare kafalı olanları var daha ucuz onlarıda alıyorum plastiklerini çekip atıp kablosunu lehimleyip makaron geçirip kullanıyorum artık birkaç gün bir proje üstünde hata aradığımı biliyorum kopuk jumper yüzünden

Bende telekomcuların sokaklardaki telefon kutularında bağlantılar için kullandığı tek damar kablolar var.Satan elektrikçiyede aynen bu şekilde tarif ettim.1 metre satın almıştım .Toplamda 1 metrelik 36 tek damar kablo (Dörderli 9 grup var) .Bakırın çapını ölçtüm 0,4 mm
Protoboarda deliklere tam oturuyor. Başka bir iyi yanı da hemen her 4 lü grupta kırmızı ve siyah kablo var. Yani en çok kullanılan renkler .
Delikli perninaxla yada Pcb ile numune falan yaparken lehimledede kullanılabiliyor.(Havyanın sıcaklığından 2 cm eriyen dandik izolasyon yok yani)
Protoboardda kesip kesip kullanılır.

Telekom teknisyenlerinin kullandığı tek damar kablo breadboard yuvası için ideal.
Çok miktarda çeşitli ölçülerde kesip hazırladım.
Gerektiğinde bunları kullanıyorum.

O kabloları biliyorum ben. Yıllar önce memlekette televizyon tamircisinin yanında çırak olarak çalışıyordum hep o kablolarla iş yapıyordu. Bu kablolar hala piyasada bulunabiliyor mu?

O kabloları biliyorum ben. Yıllar önce memlekette televizyon tamircisinin yanında çırak olarak çalışıyordum hep o kablolarla iş yapıyordu. Bu kablolar hala piyasada bulunabiliyor mu?
Ben bu kabloları sadece breadboard da kullanmak için almıştım.
İnternette satan firma varmı diye baktım ama bulamadım.Bu kablolar yaklaşık 2 cm çapında olduğundan pek kesmeye yanaşmıyorlardı sadece bir firma kesip verdi.Kablonun içinde de yaklaşık 7 mm lik susta görevi gören sert plastikde vardı .Daha sonra firmayla telefona görüştüğümde içinde plastik olmayan aynı özellikte kabloda varmış.

Bir dönem bu dandik kablolardan kurtulmak için kendim yapayım dedim ve altın kaplama pin ve sıkma pensesi aldım. Fakat bu renkli sıralı kabloların istediğim kalitede olanına denk gelmedim. Çoğunun içinde bakır olduğu şüpheli, kararmış 6-7 damar tel var.

Bir dönem bu dandik kablolardan kurtulmak için kendim yapayım dedim ve altın kaplama pin ve sıkma pensesi aldım. Fakat bu renkli sıralı kabloların istediğim kalitede olanına denk gelmedim. Çoğunun içinde bakır olduğu şüpheli, kararmış 6-7 damar tel var.

Hmm bu da mantıklı. Pinleri nereden almıştın?

Yani şöyle pin lazım. Fiyat uçuk değilse altın kaplama da olabilir.

IMG_20221027_131114.jpg

Türkiye'de satanı görmedim. Herhalde Çin'den gelmesi gerekecek. Veya şunlardan alacağım herhalde, bunlar biraz daha iyi gibi duruyor

19900 eklentisine bak
bunlar daha kötü durumda abi ben bunları alıp bozuyorum kendime yapıyorum.

en kaliteli şekli zil teli alıp onunla devreyi kurmak yada bu pinlerden alıp 10 metre DT6 alıp kendine lehimleyerek yapmak.
Yada paraya kıyıp bunları sıkan penseden alacağız

bunlar daha kötü durumda abi ben bunları alıp bozuyorum kendime yapıyorum.

en kaliteli şekli zil teli alıp onunla devreyi kurmak yada bu pinlerden alıp 10 metre DT6 alıp kendine lehimleyerek yapmak.
Yada paraya kıyıp bunları sıkan penseden alacağız
Kabloları ayrı kötü, kontak sıkmaları ayrı kötü. Ben de kahırdan kanser olmamak için erkek-erkek olanları sağlam kablolardan, header'lara lehimleyerek yaptım daralan makaron ile. 2 saatimi aldı ama sorunsuz çalışıyorlar. dişileri için bunları ya söküp lehimliyorum ya da kablosunu değiştiriyorum. Parasını ödeyip alamamak nedir ya :) ille işçiliğini yapacaksın. Türkiye'de usta aramak gibi :) .

Erkek pin bulabilsem, bende pensesi de var plastik muhafazası da var.

pense alsam ve pin de bulsam.
genel ihtiyacıma göre mesela kırmızı mavi 2 damar 2li plastikde besleme için kullanırım.

sarı yeşil iletişim için vs. hazır kablolar yaparım.

Hem pin yok hem pense yok hazır alıp bozup baştan yapmaya devam
@semih_s :))

Türkiye'de satanı görmedim. Herhalde Çin'den gelmesi gerekecek. Veya şunlardan alacağım herhalde, bunlar biraz daha iyi gibi duruyor

19900 eklentisine bak
Hatfon da Bu tarz şeyler çok var. JST, Molex, FN, Banana jack, Power jack vs. Bir sürü çeşit var.

https://www.hatfon.com/kategori/konnektor-pimleri Genel Kategori

Birde şu E-Komponent sitesi var. Dijikey'in distirübütörü sanırım. Yurt dışından getiriyor malzemeyi ve biraz tuzlu. Gerçi resimdeki kaliteye bakınca fiyatı eder gibi duruyor. Ben alamam ama seni en fazla gıdıklar abi :D

Bir de şu var: Piyasada satılan dandik jumper kablolarında 26 AWG kullanılıyor, yani 0.14 mm2

Bende yerli Öznur Kablo'dan zamanında aldığım çok damarlı 0.25 mm2 kablolar var. AWG olarak 24 AWG ye karşılık geliyor. Yani daha fazla damar, daha düşük kopma riski.

Forum istatistikleri

Konular
6,020
Üyeler
2,532
Son üye
Tayfun

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back