İlk sıcaklık ölçümünde TDA7293 ün sıcaklığı 100 °C ve köprü diyot da 130 °C çıktı :oops: Hemen fanı doğrudan soğutucunun yanına aldım. Böyle biraz bekleyelim değerler otursun bakalım.

Sıcaklık değerleri çok yüksek. Sıcaklık ölçümünde bir hata olmasın?
130 santigrat bir yarıiletken için çok yüksek bir değer diye biliyorum.

Sıcaklık değerleri çok yüksek. Sıcaklık ölçümünde bir hata olmasın?
130 santigrat bir yarıiletken için çok yüksek bir değer diye biliyorum.

Belli bir tolerans vardır tabiki K tipi prob ile ilgili. Ama eğer iyi temas yoksa sıcaklık değerleri daha da düşük çıkacaktır, yani hata aşağı doğru olur, yukarı doğru değil. Çok uzun süre 130 °C de kalmadı köprü. Belki bir dakikadan az. Ama burada kullanılan köprü diyot için termal sınır nedir bilmiyorum.

Cikis alternatif oldugu icin guc hesabinda cos f ye yer verilmeli mi?

DC tarafındaki gücü hesaplıyoruz o yüzden cos φ ile işimiz yok. Eğer AC ile besliyorken trafodan çekilen gücü hesaplasaydık, orada reel güç, reaktif güç, görünür güç kavramları olurdu.

Belli bir tolerans vardır tabiki K tipi prob ile ilgili. Ama eğer iyi temas yoksa sıcaklık değerleri daha da düşük çıkacaktır, yani hata aşağı doğru olur, yukarı doğru değil. Çok uzun süre 130 °C de kalmadı köprü. Belki bir dakikadan az. Ama burada kullanılan köprü diyot için termal sınır nedir bilmiyorum.

Yani K prob ucu iyi değmemişse sıcaklık belki de 150 santigrat.
Benim bildiğim bu sıcaklığa hiçbir diyot dayanamaz.
Belki de K prob ucunu termal macuna bandırıp tekrar ölçebilirsin.

Yani K prob ucu iyi değmemişse sıcaklık belki de 150 santigrat.
Benim bildiğim bu sıcaklığa hiçbir diyot dayanamaz.
Belki de K prob ucunu termal macuna bandırıp tekrar ölçebilirsin.

Evet termal macun ile tekrar ölçmeyi deneyebilirim. Ama bu K tipi probun iyi temas halinde doğru ölçtüğünü biliyorum. Benim havya setinde 190 °C ayarlayıp havya ucuna da bol lehim uygulayıp K tipi probu değdirince ısı teması neredeyse ideal oluyor (prob ucu lehimin içine dalmış oluyor) ve bu şartlarda tam doğru sıcaklık ölçümü yapıyor.

BGA makinasının da K probu var, ama bunun kontaktları banana değil bıçak gibi. Onunla da bir şekilde tekrar deneyebilirim.

Şimdi şu aşağıdaki 3 şeyle ortam sıcaklığını ölçtüm ve hepsi de 24 - 25 °C arası değerler verdi. Yani ölçüm cihazlarında sorun yok, ama temas kalitesi belirsiz tabi. Termal macun ile kesin tekrar denemek lazım.

1) UT-139C multimetre (kendi K tipi sensörü var)
2) BGA makinası (kendi K tipi sensörü var)
3) Keysight U1282A multimetre (kendi dahili sensörü ile ölçüyor)

Hesaplamalar nasıl yapılmış bilinmiyor ama çok yanlış olduğu gerçek.
8ohm load için.
Po=Vo*I
Vo 20.5V RMS olduğuna göre
Kaynak akımı ile yük akımı eşdeğer kabul edildiğine göre...
Po=20.5*1.2=24.6W
4ohm load ile...

Vo=18.84V RMS
Io=2.14A
Po=18.84*2.14=40.3W RMS

OVER LOAD

Vo=20.02
Io=2.27A
Po=20.02*2.27=45.4W

@taydin Ben merak ettim konuyu, önceki mesajları okudum ama anlayamadım sen gücü nasıl tespit ettin?

@taydin Ben merak ettim konuyu, önceki mesajları okudum ama anlayamadım sen gücü nasıl tespit ettin?

Çıkış gücünü diyorsun herhalde. Amfide çıkış gücünü en kolay voltaj ve yük direncinden hesaplarsın:

[math] P_{o} = \frac{V_{o}^2} {R_L} [/math]Mesela 100 W çıkış aldığımız duruma bakalım:

Vo = 20.02 Vrms
RL = 4 Ω

Buradan da Po = 100 Wrms olarak buluruz.

Bu arada bu amfinin günahına girdiğimi de itiraf edeyim. Şöyle demiştim

Ama o amfi kesinlikle 100 W vermez. O daha çok 10 W verecek bir amfiye benziyor. Öncelikle Çin 100 W ını gerçek güce dönüştürmen gerekiyor :katil2:

Deneyince sadece %0.12 THD+N ile 4 Ω yüke 88.7 W verebildiğini gördüm. Yani bu amfi Çin güç kuramına tabi değilmiş :)

Ama bu sıcaklık işi kafama takıldı. Sanki sıcaklıkları fazla yüksek ölçtüm, ama nasıl bilmiyorum. 130 °C gibi sıcaklıklarda artık yanan plastik kokusu gelmesi lazım, ama öyle bir koku aldığımı hatırlamıyorum. Bunu daha ayrıntılı incelemem lazım.

Varyak ile tekrar test yapacak olursan linkteki sayfa 21 deki şekilde I rms yi de ölçebilirmisin?

Link

Konu çok derine benziyor çünkü Class D amfilerle ilgili. TDA7293 lineer bir amfi, hesaplamalar çok daha basit.

Çıkış gücünü IRMS den de hesaplayabiliriz tabi, ama o zaman onu önce bir ölçmek lazım. Yani yükü ayırıp araya ampermetreyi sokacaksın. Ampermetre de 1 kHz bant genişliğe sahip olacak falan filan. Voltajı bildiğimize göre yükü ayırmakla uğraşmaya gerek yok.

Ampermetreye gerek yok 0.1R uzerinden osilaskop ile yaklasik bir sey soylersen tamamen tatmin olacam:)

Testi omik direnc ile yapiyoruz ancak hoparlor omik degil kafami karistiran bu sadece..

Bu arada bu amfinin günahına girdiğimi de itiraf edeyim. Şöyle demiştim

Deneyince sadece %0.12 THD+N ile 4 Ω yüke 88.7 W verebildiğini gördüm. Yani bu amfi Çin güç kuramına tabi değilmiş :)

Ama bu sıcaklık işi kafama takıldı. Sanki sıcaklıkları fazla yüksek ölçtüm, ama nasıl bilmiyorum. 130 °C gibi sıcaklıklarda artık yanan plastik kokusu gelmesi lazım, ama öyle bir koku aldığımı hatırlamıyorum. Bunu daha ayrıntılı incelemem lazım.

İtiraf : Beni sasirtti sonuclar. Stk yi multiwatt a sigdirmislar iste :katil1:

Ampermetreye gerek yok 0.1R uzerinden osilaskop ile yaklasik bir sey soylersen tamamen tatmin olacam:)

[math] P = V \times I = V \times \left(\frac{V} {R} \right) = \frac{V^2}{R} [/math][math] P = V \times I = (I \times R) \times I = I^2 \times R [/math]Yani tam olarak aynı şey. O şöntü koymana hiç gerek yok :)

Testi omik direnc ile yapiyoruz ancak hoparlor omik degil kafami karistiran bu sadece..

Evet bu doğru. Hoparlör kompleks bir empedans ve karakteristiği dinamik. O yüzden bazan seri olarak 22 µH bobin bağlıyorlar biraz daha hoparlöre yakın olması için. Ama saf omik dirençle genek amaçlı hesap için yeterince yakın sonuç alınıyor.

Sont ile olcsen olur.

Sonuc barizde. Yinede guzel olur bence olcmen.

Edit. Yanlis okumusun. İstedigin gibi olcebilirsin.

Evet bu sogutucu uzerinde 20 watt bir enerji atip sogutucu sicakliginin cikacagi maksimum sicakligi heaaplayabiliriz ama kitaplari kariatirmam lazim.

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back