Ampli giriş direncinizi 50k veya 100K yaparak test alınız.
Sonuç müspet olmazsa yük direncinizi (hoparlör) daha yüksek emedanslı (8-16 ohm) yapınız.

Kaynak empedansı çok düşük o yüzden sorun yüklemeden kaynaklanmıyor. Giriş direncinin artması o yüzden bir sonuç vermez.

8 Ω ile de denedim sonuç aynı. Diğer modülü takacağım bakalım. Belki de aşırı ısıdan dolayı bu modüle birşeyler oldu.

KÖTEK :kotek1:
Ampli çıkış gücünüzü max 1W olacak şekilde referans frekansı ile set ediniz. 1kHz
Bu güçte frekans responsu ölçümünü yeniden yapınız.

Frekans cevabı 1W da yapılacak diye bir kural yok abi. Ben 10 W ta yapmış oldum. Arada da kayda değer bir fark olmaz zaten.

Ne diyem bilmiyorum.
Önce ölçüp te sonra beni kötekleseniz olmaz mı acaba?

Ölçtüm zaten. Grafikler neredeyse birebir aynı :) Yani kazanç aynı, RMS level aynı. Çıkış gücü farklı tabi 8 Ω olduğu için.

Zaten bu kart bazan değişik değişik davranışlara giriyor. bağlantılarda temasın çok iyi olduğunu biliyorum ama temassızlık gibi davranışlar görüyorum. Bazan de çıkış sinyalinin genliği dalgalanıyor. O yüzden şüpheleniyorum acaba 100 küsür sıcaklık bunu haşladı mı diye :)

Bu çok basit opamp evirmeyen yükselteç neticesinde. Frekans tepkisinin neredeyse TAM DÜZ çizgi olması lazım. Sadece en alt frekanslarda biraz dip yapabilir, o da girişteki DC kuplaj kondansatöründen bir de feedback hattındaki kondansatör yüzünden.

Birkaç test daha var yapacağım. Arka plan gürültüsü durumuna bakacağız. Modülü değiştirip diğerini de takıp şu frekans tepkisi olayı düzelecek mi onu göreceğiz.

Ama elindeki kartta 680 Ω un altındaki kondansatörü kontrol et. Sende de ters bağlı olabilir. Onun ters olması tamamen şans eseri herhangi bir soruna sebep olmuyor. Tek olumsuzluk, DC de de yüksek kazancın olmasına sebep oluyor, ama bu olumsuzluk da bir sorun çıkarmıyor çünkü girişte kuplaj kapasitörü var :) Ama gene de kontrol edip tersse düzeltmek lazım.

Birkaç test daha var yapacağım. Arka plan gürültüsü durumuna bakacağız. Modülü değiştirip diğerini de takıp şu frekans tepkisi olayı düzelecek mi onu göreceğiz.

Ama elindeki kartta 680 Ω un altındaki kondansatörü kontrol et. Sende de ters bağlı olabilir. Onun ters olması tamamen şans eseri herhangi bir soruna sebep olmuyor. Tek olumsuzluk, DC de de yüksek kazancın olmasına sebep oluyor, ama bu olumsuzluk da bir sorun çıkarmıyor çünkü girişte kuplaj kapasitörü var :) Ama gene de kontrol edip tersse düzeltmek lazım.
Hocam ben 6 adet aldım 6 adette uçtu sanırım entegreler patates çıktı 2 adetine voltaj verir vermez entegreler patlatı diğer 4 adette yarım saat çalıştı fanda koymama ramen 4dude bozuldular verdiğim ac voltaj 2x33 volt yani DC 2x45 volta dayanamadılar devrede bir tanesinde hata buldum onuda duzeltmiştim sanırım entegre patates çıktı tekrar entegre alim dedim vaz geçtim korkum onlarda patates çıkar 35 tl entegreler 6x35=210 tl değmez dedim

Modülü değiştirdim ve onunla deneyince frekans tepkisi düzgün çıkıyor. Diğerini herhalde haşladık sıcakta. Neyse faydalı bir dava yolunda nalları dikti en azından :katil2:

@Mr_YAMYAM abiden kötek yememek için mecbur 1 W çıkış ile test ettim. Zerre kadar farketmedi eğrinin şekli ama neyse :)

1590436528786.png

Sonuç çok iyi! 20 Hz'de sadece 1 dB iniyor, onun dışında neredeyse düz çizgi şeklinde bir frekans cevabı var. Hatta 48 kHz'e kadar denedim, üst frekanslarda tamamen dümdüz.

Amfinin kazancı da tüm frekans bölgesinde neredeyse sabit ve 30.3 dB gibi. Sadece en alt frekans sınırında 1 dB gibi bir düşme var.

1590436697494.png

100 mVrms giriş sinyal ve A weighting ile sinyal gürültü oranı (SNR) 94.2 dB. Bu da son derece iyi bir performans.

Giriş kısa devre iken ortalama arka plan gürültüsü (A weighting) -120 dBV civarında. Bu da son derece iyi bir sonuç.

1590439258090.png

Sonuç çok iyi! 20 Hz'de sadece 1 dB iniyor, onun dışında neredeyse düz çizgi şeklinde bir frekans cevabı var. Hatta 48 kHz'e kadar denedim, üst frekanslarda tamamen dümdüz.

Uğraşmaya değer mi bilmiyorum ama diğer modülün entegresini buna takıp entegre mi bozulmuş yoksa başka bir komponent mi anlayabiliriz.

Neticede eğer iyi bir soğutma çözümü bulunabilirse, çok düşük distorsiyon ile çok yüksek güç elde etmek mümkün.

Bu arada %1 THD+N (distorsiyon) hedefi ile alınabilecek güçleri hesapladım. 4 Ω için 47 W alabiliyoruz, 8 Ω için de 55 W alabiliyoruz.

Uğraşmaya değer mi bilmiyorum ama diğer modülün entegresini buna takıp entegre mi bozulmuş yoksa başka bir komponent mi anlayabiliriz.

O çok uğraştırır. Modülün fiyatı yeterince uygun, herhalde uğraşmayacağım ve bir tane daha alacağım.

Hocam ben 6 adet aldım 6 adette uçtu sanırım entegreler patates çıktı 2 adetine voltaj verir vermez entegreler patlatı diğer 4 adette yarım saat çalıştı fanda koymama ramen 4dude bozuldular verdiğim ac voltaj 2x33 volt yani DC 2x45 volta dayanamadılar devrede bir tanesinde hata buldum onuda duzeltmiştim sanırım entegre patates çıktı tekrar entegre alim dedim vaz geçtim korkum onlarda patates çıkar 35 tl entegreler 6x35=210 tl değmez dedim

Hmm ilginç hakkaten. Bir ara fırsat bulursam varyak ile deneyeceğim 2x33V vermeyi. ± 47 V yapıyor. Tabi burada şuna dikkat etmek lazım: köprü diyottan sonraki 2200 µF lık filtre kondansatörleri 50 V luk. Sınıra çok yaklaşmış oluyorsun. Sendeki problem farklı, kondansatörden değil biliyorum ama o diğer sorun çözüldükten sonra gene de bu voltaja dikkat etmek lazım. 2x33 VAC yi geçmemen lazım.

Tam olarak nasıl test ettin anlat istersen belki birinin dikkatini çeker ve problemi görür.

Hmm ilginç hakkaten. Bir ara fırsat bulursam varyak ile deneyeceğim 2x33V vermeyi. ± 47 V yapıyor. Tabi burada şuna dikkat etmek lazım: köprü diyottan sonraki 2200 µF lık filtre kondansatörleri 50 V luk. Sınıra çok yaklaşmış oluyorsun. Sendeki problem farklı, kondansatörden değil biliyorum ama o diğer sorun çözüldükten sonra gene de bu voltaja dikkat etmek lazım. 2x33 VAC yi geçmemen lazım.

Tam olarak nasıl test ettin anlat istersen belki birinin dikkatini çeker ve problemi görür.
Hocam unutum yazmayı kondastörleri 4700mf 63 volt yaptım Devreyi iyice inceledikten sonra kondastörleri değiştirdikten sonra iyice sorun varmı yokmu inceledikten sonra 2x18 ac volt verdim çalışan 4 adete sorunsuz çalıştı lakin 2x33 ac voltu verdim yarım saat sora ataya :katil2: :katil2: :katil2: gitti ler

Hocam unutum yazmayı kondastörleri 4700mf 63 volt yaptım Devreyi iyice inceledikten sonra kondastörleri değiştirdikten sonra iyice sorun varmı yokmu inceledikten sonra 2x18 ac volt verdim çalışan 4 adete sorunsuz çalıştı lakin 2x33 ac voltu verdim yarım saat sora ataya :katil2: :katil2: :katil2: gitti ler

Muhtemelen yeterince soğutamıyorsun o voltajda. Bir de 4 Ω yük kullandıysan hepten haşlamışındır garibanı :D

Datasheet'te maksimum güçler için zaten şu voltajlar kullanılmış:

4 Ω yüke 100 W için ±29 V
8 Ω yüke 100 W için ±40 V

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back