Unit UT18B Max nasıldır?

onurerer

Üye
Herkese merhaba,

Yakın zamanda bir multimetre alacağım. Başlıkta belirttiğim ürünü biraz araştırdım birçok özelliğinin yanı sıra kutu içeriğinden ince uçlu proplarının çıkması da benim için önemli bir avantaj. Peki bu ürünü deneyimleyen alan var mı? Tevsiye eder misiniz? Çoğunluk olarak laptop anakartları ve pc anakartlarıyla çalışıyorum. Temelde 4-5 farklı kademe kullanıyorum, Unit 195DS gibi biraz daha gelişmiş bir seçenek var böyle bir şey mi alsam daha iyi olur ya da 10 bine kadar daha kaliteli farklı bir seçenek olabilir mi? Fluke lara baktım uygun ve düzgün bir seçenek bulamadım siz değerli üstadlarıma danışmak istedim. İyi günler dilerim.

Tamir işinde birkaç tane önemli multimetre özelliği var büyük kolaylık sağlayan.

* Uzun pil ömrü
* Süreklilik testinde çok hızlı tepki
* Minimal prob öz direnci, bu da altın kaplama prob demek.
* Genel olarak hızlı ölçüm sonucu elde etme

Eğer bunlara katılıyorsan, Brymen 869s sana çok iyi hizmet edecektir. Fluke'lar elektronik işleri için fiyat/performansı çok kötü. Elektronik işlerde kullanım açısından Brymen 869s kadar iyi bir Fluke almak istersen, ancak 44 bin TL fiyatı olan 287 modeline yönelmen lazım.

Tamir işinde birkaç tane önemli multimetre özelliği var büyük kolaylık sağlayan.

* Uzun pil ömrü
* Süreklilik testinde çok hızlı tepki
* Minimal prob öz direnci, bu da altın kaplama prob demek.
* Genel olarak hızlı ölçüm sonucu elde etme

Eğer bunlara katılıyorsan, Brymen 869s sana çok iyi hizmet edecektir. Fluke'lar elektronik işleri için fiyat/performansı çok kötü. Elektronik işlerde kullanım açısından Brymen 869s kadar iyi bir Fluke almak istersen, ancak 44 bin TL fiyatı olan 287 modeline yönelmen lazım.
Değerli yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim. Forumda eski konularda bu ürünle ilgili yorumlarınızı okumuştum ve araştırma yapmıştım, Netes firmasında 8840TL'lik bir fiyatı var, Bu ürün gerçekten de bunu hak ediyor mu bundan emin olamadım, bu fiyata çıkınca en iyi seçeneğimiz bu mudur dersiniz?

İhtiyacını iyi belirlemen lazım. Brymen 869s ileri seviye bir multimetre. Ölçüm kapasitesi çok geniş, toleransı çok düşük. 10 bin TL bütçeni görünce, seni kesinlikle pişman etmeyecek bu modeli önerdim. Ama eğer ben sadece tamir işleri ile uğraşacağım diyorsan bu multimetre biraz abartılı olur.

Ben kendi açımdan düşünürsem, tamir için minimal prob direnci çok önemli. Kartta bir yerde kısa devre varsa, kısa devre olan alanı daraltmak için çok faydalı bir özellik. Diyeceksin ki termal kamera var, veya bazılarının kullandığı "CİK" var kısa devre bulmak için. Tamam, onlar da olsun, ama minimal prob direnci olan bir multimetre çoğu zaman bunlara gerek kalmadan kısa devre olan yeri iyice daraltabilir.

Süreklilikte hızlı tepki de bence tamir için çok önemli. Çoğu zaman devre şeması olmayacak elinde ve bağlantıları bulmak için kart üzerinde prob ucu ile "süpürme" yapacaksın. anlık bir teması bile yakalayabilmesi lazım multimetrenin.

Minimum bütçe ile bu özellikleri istiyorsan UT61E+ yı düşünebilirsin. Ama bunun altın kaplaması ile Brymen'in altın kaplaması arasında kalınlık farkı olacaktır ve aşındırmamaya dikkat etmen gerekecek.

İhtiyacını iyi belirlemen lazım. Brymen 869s ileri seviye bir multimetre. Ölçüm kapasitesi çok geniş, toleransı çok düşük. 10 bin TL bütçeni görünce, seni kesinlikle pişman etmeyecek bu modeli önerdim. Ama eğer ben sadece tamir işleri ile uğraşacağım diyorsan bu multimetre biraz abartılı olur.

Ben kendi açımdan düşünürsem, tamir için minimal prob direnci çok önemli. Kartta bir yerde kısa devre varsa, kısa devre olan alanı daraltmak için çok faydalı bir özellik. Diyeceksin ki termal kamera var, veya bazılarının kullandığı "CİK" var kısa devre bulmak için. Tamam, onlar da olsun, ama minimal prob direnci olan bir multimetre çoğu zaman bunlara gerek kalmadan kısa devre olan yeri iyice daraltabilir.

Süreklilikte hızlı tepki de bence tamir için çok önemli. Çoğu zaman devre şeması olmayacak elinde ve bağlantıları bulmak için kart üzerinde prob ucu ile "süpürme" yapacaksın. anlık bir teması bile yakalayabilmesi lazım multimetrenin.

Minimum bütçe ile bu özellikleri istiyorsan UT61E+ yı düşünebilirsin. Ama bunun altın kaplaması ile Brymen'in altın kaplaması arasında kalınlık farkı olacaktır ve aşındırmamaya dikkat etmen gerekecek.
Uni-t modellerinin de 4-5 bin bandına yakın olduğunu düşününce bahsettiğiniz avantajlarıyla brymen 869s daha iyi bir seçenek gibi duruyor. Aslında minimum bütçe ile daha iyi bir seçenek bulsam daha iyi olurdu ama aralarındaki fiyat farkı gözüme fazla gelmiyor ki zaten kısa sürede bu bütçeyi yaptığım birkaç işle tamamlarım diye düşünüyorum. Çok teşekkür ederim verdiğiniz değerli bilgiler için.

Fiyat daha uygun bir şey isterseniz BM867s modelini de incelemenizi tavsiye ederim.
Bildiğim kadarıyla kayıplarınız:
*Sıcaklık ölçemiyor,
*Hassasiyeti çok az daha kötü ama muhtemelen umurunuzda bile olmayacak kadar,
*TRUE RMS ölçüm bant genişliği daha az ama bu da muhtemelen işlerinizi engellemez.

Fiyat farkı 2600 TL civarı ama bir kere para verdim daha iyisini alayım da derseniz o da olabilir tabi.
Aşağıya kitapçığını bırakıyorum satır satır iki ürünü kıyaslıyor.

Fiyat daha uygun bir şey isterseniz BM867s modelini de incelemenizi tavsiye ederim.
Bildiğim kadarıyla kayıplarınız:
*Sıcaklık ölçemiyor,
*Hassasiyeti çok az daha kötü ama muhtemelen umurunuzda bile olmayacak kadar,
*TRUE RMS ölçüm bant genişliği daha az ama bu da muhtemelen işlerinizi engellemez.

Fiyat farkı 2600 TL civarı ama bir kere para verdim daha iyisini alayım da derseniz o da olabilir tabi.
Aşağıya kitapçığını bırakıyorum satır satır iki ürünü kıyaslıyor.

Çok teşekkür ederim hocam, dediğiniz gibi beni çok zorlayacak farklar değil karşılaştırmayı bir inceleyeyim.

Ben aktif olarak tavsiye edilen ürünlerin ikisini de kullanıyorum. Öncesinde UT61E modelini kullanıyordum, sonradan UT61E+ modelini aldım. Fakat açıkçası en son Brymen BM869s aldıktan sonra Uni-T UT61E+ modelini neredeyse sadece PC'de veri biriktirmek için kullanmaya başladım.

Brymen, problar konusunda da çok kaliteli. Bu problarla birlikte iğne uçlu proba ihtiyaç duyacağını sanmam. Hatta UT61E+'ın uçları da yeterli gelecektir. İğne uç, hassas davranılması gereken bir prob demektir. Sürekli tamir yapılan bir ortamda o kadar özenle kullanabilir misin, emin değilim.

Aşağıda sırasıyla kaliteli sayılabilecek iğne uç, Brymen ve Uni-T’in problarını görebilirsin.

20241021_191912.jpg
20241021_192718.jpg

Ben aktif olarak tavsiye edilen ürünlerin ikisini de kullanıyorum. Öncesinde UT61E modelini kullanıyordum, sonradan UT61E+ modelini aldım. Fakat açıkçası en son Brymen BM869s aldıktan sonra Uni-T UT61E+ modelini neredeyse sadece PC'de veri biriktirmek için kullanmaya başladım.

Brymen, problar konusunda da çok kaliteli. Bu problarla birlikte iğne uçlu proba ihtiyaç duyacağını sanmam. Hatta UT61E+'ın uçları da yeterli gelecektir. İğne uç, hassas davranılması gereken bir prob demektir. Sürekli tamir yapılan bir ortamda o kadar özenle kullanabilir misin, emin değilim.

Aşağıda sırasıyla kaliteli sayılabilecek iğne uç, Brymen ve Uni-T’in problarını görebilirsin.

37236 eklentisine bak37237 eklentisine bak
Uç karşılaştırması da iyi oldu, iğne uç konusunda haklısınız aslında biraz zor oluyor fazlaca dikkat etmek gerekiyor brymen de işimi görür önemli olan cihazın kendisi iyi olsun, değerli tecrübe ve bilgilerinize dayanarak tercihimi brymenden yana kullanacağım gibi görünüyor.

fluke 287 veya 289 tavsiye etmiyorum. evet mal çok sağlam, kaliteli, ölçüm doğruluğu da iyi ama pil canavarı 6 adet AA pil ile belki 30 saat kadar gidiyor ve yavaş, menü sistemi gereksiz karışık ekranın kontrastı düşük ve okuması zor. yanında gelen probelar da orta ayar böyle bir multimetrenin yanında çok daha iyi bir prob seti gelmeliydi. bence parasını hak etmiyor.

fluke 287 veya 289 tavsiye etmiyorum. evet mal çok sağlam, kaliteli, ölçüm doğruluğu da iyi ama pil canavarı 6 adet AA pil ile belki 30 saat kadar gidiyor ve yavaş, menü sistemi gereksiz karışık ekranın kontrastı düşük ve okuması zor. yanında gelen probelar da orta ayar böyle bir multimetrenin yanında çok daha iyi bir prob seti gelmeliydi. bence parasını hak etmiyor.
zaten benim için bütçesi ve kendisi biraz fazla, hatta çoğu modelinin bütçesi fazla bir tek 17b+ modelinin bütçesi fena değil ama onun da true rms detayı yok, acaba bu özellik çok fazla ihtiyacım olur mu kestiremediğimden bu modeli es geçtim.

Forum istatistikleri

Konular
6,759
Üyeler
2,761
Son üye
ekin

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back