UPS için 12 V 25 Ah akü, hangisini almalı?

taydin

Timur Aydın
Staff member
6 akünün tamamından 25 A çektim, hepsi bu yük ile ortalama 11.75 V değerini muhafaza ediyor. Gerçi uzun süre akım çekmedim, 30 saniye falan çektim, ama aküler kötü olsaydı voltajların hızla düşmesi lazımdı öyle değil mi?

IMG_20210126_220617.jpg

taydin

Timur Aydın
Staff member
Ben buradan şu sonucu çıkarıyorum: Benim ses kesmek için bağladığım 1 A akım çeken dirençler, aküyü sürekli olarak deşarj ediyordu. Şarj devresi de en fazla 1 A verebildiği için aküleri şarj eden yok ortalıkta ve aküler neredeyse boş duruyordu hep. Son 1 hafta boyunca 1 A akım çeken dirençleri devre dışı bıraktım, sürekli cırıltı dinledim, ama demekki bu sürede aküler adamakıllı şarj oldu ve normale döndü :)

Neyse, bu durumda akü almaya gerek kalmadı. Sadece cırıltıyı kesmem yeterli olacak.

Sercan

Yönetici
Staff member
Bu aküler cihazın içinde durmuyor değil mi, harici bir kutu mu var?

by lent

Kayıtlı Üye
@taydın Timur Bey aküleri çok zorlamayın uzun süre de şarjsız bırakmayın. Benim bildiğim araç veya 12v aküler için 11.8v altı ölüm çizgisidir.

taydin

Timur Aydın
Staff member
@taydın Timur Bey aküleri çok zorlamayın uzun süre de şarjsız bırakmayın. Benim bildiğim araç veya 12v aküler için 11.8v altı ölüm çizgisidir.

Zaten bu aküler de yeni değil, 2 - 3 yıl önce almıştım UPS'i ve akülerin de yaşı o.

Bir de şu var. Araba akülerinde ölüm çizgisi hangi akım çekildiğinde belirleniyor? Araba aküleri 45 A 60 A veya daha yüksek akımlı olabiliyor. Akü test eden cihazların bu kadar akım çektiğini zannetmiyorum. Ama ben 25 A, yani tam olarak akünün anma akımını çektim ve o şartlarda 11.7 V verdi. Bence bu çok iyi bir veri.

by lent

Kayıtlı Üye
Zaten bu aküler de yeni değil, 2 - 3 yıl önce almıştım UPS'i ve akülerin de yaşı o.

Bir de şu var. Araba akülerinde ölüm çizgisi hangi akım çekildiğinde belirleniyor? Araba aküleri 45 A 60 A veya daha yüksek akımlı olabiliyor. Akü test eden cihazların bu kadar akım çektiğini zannetmiyorum. Ama ben 25 A, yani tam olarak akünün anma akımını çektim ve o şartlarda 11.7 V verdi. Bence bu çok iyi bir veri.
Kapasitye göre malüm alıcılar tüketiciler de artmakta, üretici buna göre optimum aküyü koymuyor mu :).

taydin

Timur Aydın
Staff member