UPS için 12 V 25 Ah akü, hangisini almalı?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Tek sorun UPS'in cırıltısı. Bununla ilgili ayrı bir konu açıp tekrar ele alacağım, işin içinde çok ayrıntı var. Eski ve %100 sessizleştirdiğim Tunçmatik ile bir süre idare edip bunun da cırıltısını çözeyim, sonra da araba akülerini alacağım.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bu arada artık akülerin çektiği akım sıfıra inmiş. Bakalım fişi çekeyim ne kadar dayanacak. Bir süre benden haber alamazsanız bilin ki aküler kesmiştir ve ben bir yandan söverek tekrar ayağa kaldırmaya çalışıyorum :katil2:

DrFreeman

Kayıtlı Üye
Evet şarj uzun sürecek, ama hiç sorun değil. Elektrikler bir kere kesildikten sonra, araba aküsünü bile şarj edecek kadar süre geliyor. Tek potansiyel sorun, derin deşarj nedeniyle akünün yıpranması. Ama kapasiteyi neredeyse 3 katına çıkarmış oluyoruz. Benim de hedefim 2 saat çalışması. 2 saatte de kesinlikle %50 den yukarı çıkmaz deşarj.

Benim normal şartlarda kullanımım 500 W gibi. 600 W UPS şebekeden çekiyorsa, 600 W da akülerden çeksin. 9 A akım diyelim. 60 Ah lik bir akünün %100 deşarjı için 6.6 saat geçer. 2 saat sonra %30 deşarj olur bu da emniyet marjları içerisinde. Derin deşarj meydana gelemiyor yani.
Hesapta bir yanlışlik olduğunu düşünüyorum.Derin deşarj denilen şey düşünüldüğü gibi tehlikeli değil.Bir hücrenin kimyasal kimliğini koruması voltaj özelliğine bağlı.Asitli aküler hücrelerine göre voltaj sınırlari taşır.Full dolu bir akü 13.8 v kabul edilirken.Bos akü de 11.8 v kabul edilir.Yabi bir akü sürekli şarj ve deşarj olmalı.Akuleri bu yüzden öldürüyorsunuz.

Laptop bataryalarınin genelde öldüğünü görürsünüz sebebi ise biziz.Usengec olduğumuz için bilgisayarı hep şarjda bırakırız.Koruyucu devre olsa bile full akımda bile çok az miktar akim çekilir.bu da akünün daha fazla şarj olması ve ölmesi demektir.bir UPS zaman zaman komple boşalmali ve zaman zaman full şarj edilmeli.akuler genelde stok esnasında full değil yüzde yetmiş şarj ile saklanır.

Hesaba göre de şöyle 600 w alabilmek için aküden 50 amper çekmelisin.yani akü bir saat 12 dakikada bitecek demektir bu.ya aküyü paralel ya da seri baglamak koşulu ile kapasiteyi artirman gerekiyor.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Fiş çıkık olduğu halde hala buradayım :D Kesmedi. Akü akımı şu anda 6 A. Akü grubunun voltajı da 74.8 V

taydin

Timur Aydın
Staff member
Hesapta bir yanlışlik olduğunu düşünüyorum.Derin deşarj denilen şey düşünüldüğü gibi tehlikeli değil.Bir hücrenin kimyasal kimliğini koruması voltaj özelliğine bağlı.Asitli aküler hücrelerine göre voltaj sınırlari taşır.Full dolu bir akü 13.8 v kabul edilirken.Bos akü de 11.8 v kabul edilir.Yabi bir akü sürekli şarj ve deşarj olmalı.Akuleri bu yüzden öldürüyorsunuz.

Laptop bataryalarınin genelde öldüğünü görürsünüz sebebi ise biziz.Usengec olduğumuz için bilgisayarı hep şarjda bırakırız.Koruyucu devre olsa bile full akımda bile çok az miktar akim çekilir.bu da akünün daha fazla şarj olması ve ölmesi demektir.bir UPS zaman zaman komple boşalmali ve zaman zaman full şarj edilmeli.akuler genelde stok esnasında full değil yüzde yetmiş şarj ile saklanır.

Hesaba göre de şöyle 600 w alabilmek için aküden 50 amper çekmelisin.yani akü bir saat 12 dakikada bitecek demektir bu.ya aküyü paralel ya da seri baglamak koşulu ile kapasiteyi artirman gerekiyor.

Lityum pillerde durum farklı. Onların sürekli şarjda tutulması iyi değil. Ama kurşunlu aküler için en ideali sürekli olarak şarjda tutmak.

6 tane akü seri bağlı, her birisi 12V olduğu için anma gerilimi 72 V.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Evet biraz önce gene kesti aküler ve herşey kapandı :mad:

Akülerin resmini çektim

IMG_20210104_121715.jpg

taydin

Timur Aydın
Staff member

DrFreeman

Kayıtlı Üye
Sürekli şarjda tutunca kendi kendine deşarjı dengelemiş oluyorsun. Arabalarda de akü daima şarj dinamosuna bağlıdır ve araba hareket ederken sürekli şarjda tutulur.
Atladığın bir yer abi araba her zaman çalışmaz.ups ise 7/24 çalışır.Fark burda başlıyor.Surekli şarj olan akü ısınıyor içindeki su ve asit buharlaşiyor.Araba akusunu senede bir boşaltirim.Sonra tekrar şarj ediyorum.markanin ne olduğu önemsiz.aku canavar gibi 4 sene civarı gidiyor.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Kapak yok yav :) Herhalde jel tipi değil bunlar, AGM denen standart kuru tip kurşunlu akü. Bulabildikleri en ucuz aküyü koymuşlar işte.

IMG_20210104_135544.jpg

DrFreeman

Kayıtlı Üye
Kapak yok yav :) Herhalde jel tipi değil bunlar, AGM denen standart kuru tip kurşunlu akü. Bulabildikleri en ucuz aküyü koymuşlar işte.

7005 eklentisine bak
Var abi kapak deyince vidalı birşey düşünme
Orda çizgi gibi üstte ayrı duran düz plastik bir tabaka var onu falcata ile kenarından kaldır.Alttaki lastik kapakları goruceksin.
Plakanın üzerinde gd09 gibi bir yazı var.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Valla helal olsun. Ya sende şahin gözü var yada bende köstebek gözü :cheeky2: Sabahtan beri bakıyorum hiç farketmedim. Biraz tozu silince zor zar farkettim.

IMG_20210104_140642.jpg

DrFreeman

Kayıtlı Üye
Valla helal olsun. Ya sende şahin gözü var yada bende köstebek gözü :cheeky2: Sabahtan beri bakıyorum hiç farketmedim. Biraz tozu silince zor zar farkettim.

7008 eklentisine bak
O kapakları açıp her gözün içine 1 cc saf su koy abi tüm aküler icin yap bunu ve sonra upsyi şarja bırak.Bi bakalım nolacak
Göz doktoru sende şahin gözü var demişti şaka geçiyor sanmıştım Tıpı bitirince ne demek istediğini anladım.0.25 hipermetrop birisi uzağı daha keskin görebiliyor.Tipta buna şahin gözü deniyormus

taydin

Timur Aydın
Staff member
Tamam saf su alayım deneyeceğim :tamam2:

taydin

Timur Aydın
Staff member
Hakkaten dediğin gibi bunun araba aküsünden hiçbir farkı yok H2S riski açısından. Hatta bunun kapakları hem lastik hem de şimdi bakınca belli oluyor, biraz sıvı var etrafında. Sızdırmış bile. Zehirlenmediğime göre araba aküsü de birşey yapmaz.

IMG_20210104_141819.jpg

Gokrtl

Gökhan Kartal
Bu arada desülfatör işi ile uğraşan bir arkadaş bana saf su yerine asitli su koyuyorum demişti.
Nedir, ne değildir, ne işe yarar hiç bir fikrim yok. Ama size lazım olduğuna göre bir araştırıp saf sudan daha iyi ise bundan kullanabilirsiniz.