USB IZOLATOR YAPIYORUZ

Sağol !!! Evet kağıt üzerinde uygun fiyat/performans. Cihazı beğendim. Ama tuşlarına dokunduğum ilk osiloskop bu :) . Bir şeyle kıyaslayamıyorum.

Konu bölünmüş. Ben takip edemedim. Hayırlısı olsun. Bende hantek kullanıyorum. Bana yeterli geliyor. Güle güle kullan. Eee sende patlat artık bir güç kaynağı projesi... :)

Bir dakka, NMUSB202MC nin datasheet'ine bakınca bunu sadece low speed (1.5 Mbps) ve full speed (12 Mbps) desteklediğini görüyoruz. Kendini USB 2.0 olarak tanıtıyor ama USB 2.0 veri akış hızlarını desteklemiyor.

20502 eklentisine bak
Aliexpress'te 12 mbps / USB 2.0 olan hazir urunler 120 TL civarinda. Oyle olacaksa oradan getirtelim. Osiloskopta kulalnilamasa da en azindan diger islerde ise yarar.

Ben bu aralar çok yorgun oluyorum. Benim proje öyle askıda bekliyor. Halbuki tüm malzemeler. Tamam. Sadece bir ara çıkışa transistör yerine mosfet koyarak performans testlerini tekrar yapmak istiyorum. Lm317 ile mosfetler çok iyi çalışınca denemek istedim.

Aliexpress'te 12 mbps / USB 2.0 olan hazir urunler 120 TL civarinda. Oyle olacaksa oradan getirtelim. Osiloskopta kulalnilamasa da en azindan diger islerde ise yarar.

480 Mbps lazım değilse o zaman çok fazla ve çok ucuz çözümler var.

Burada amaç USB 2.0 veri akış hızları idi. Bana da o lazım olur aslında. Mesela benim 192/24 destekleyen RME ADI-2 Pro FS ses kartı ile kullanarak bir audio analizör gibi çalıştırabilirim. PC den gelen bütün gürültüleri pislikleri de izole etmiş olurum.

480 Mbps lazım değilse o zaman çok fazla ve çok ucuz çözümler var.

Burada amaç USB 2.0 veri akış hızları idi. Bana da o lazım olur aslında. Mesela benim 192/24 destekleyen RME ADI-2 Pro FS ile kullanarak bir audio analizör gibi çalıştırabilirim. PC den gelen bütün gürültüleri pislikleri de izole etmiş olurum.
Ben ozellikle osiloskop icin USB 2.0 istemistim. Ona 12 mbps yetmez sanirim.

Evet osiloskop için muhtemelen yetersiz olur. Osiloskop için de gerçek USB 2.0 olan izolatör çok işe yarar. Mesela bir SMPS devresinde istediğin noktada ölçüm yaparsın birşeyleri havaya uçurmadan.

Bir dakka, NMUSB202MC nin datasheet'ine bakınca bunu sadece low speed (1.5 Mbps) ve full speed (12 Mbps) desteklediğini görüyoruz. Kendini USB 2.0 olarak tanıtıyor ama USB 2.0 veri akış hızlarını desteklemiyor.

20502 eklentisine bak
Abi eğer 2 kanal lazım olacaksa bize.
Yani 2 ayrı usb portunu'da izole etsin dersek her türlü bu modül diyeyim artık modülden ucuza geliyor.

ISOUSB211
tanesi 14 dolardı.
28 dolara 2 ayrı HUB değil direkt usb connectorunden bağlanan 2 kanal izole hatta sahip olabiliyoruz.

fgtyasuyıdhuojdü.png

Böyle bıraksak başımıza bela olmaz galiba.
@ozkarah abinin attığı hazır projede ground plane bölünmemiş, hatta usb data hattı antalya-mersin sahil yolu gibi gidiyor entegreye kadar.

Abi eğer 2 kanal lazım olacaksa bize.
Yani 2 ayrı usb portunu'da izole etsin dersek her türlü bu modül diyeyim artık modülden ucuza geliyor.

ISOUSB211
tanesi 14 dolardı.
28 dolara 2 ayrı HUB değil direkt usb connectorunden bağlanan 2 kanal izole hatta sahip olabiliyoruz.

Benim kullanımımda, aynı anda ikinci kanalın da lazım olacağı çok senaryo gelmiyor aklıma. Gerkirse de (çalışacağına %100 emin olmamakla birlikte), USB Hub'da takılabilir diye düşünüyorum. Ancak dikkat etmek gerekir, bu durumda toprak hattı olmaması gerekir ikinci cihazın. Yoksa ikinci cihazı riske atabilir.

Çok gerekirse bir başka seçenek de PC olarak bir notebook kullanıp batarya ile çalıştırmak.

Benim kullanımımda, aynı anda ikinci kanalın da lazım olacağı çok senaryo gelmiyor aklıma. Gerkirse de (çalışacağına %100 emin olmamakla birlikte), USB Hub'da takılabilir diye düşünüyorum. Ancak dikkat etmek gerekir, bu durumda toprak hattı olmaması gerekir ikinci cihazın. Yoksa ikinci cihazı riske atabilir.

Çok gerekirse bir başka seçenek de PC olarak bir notebook kullanıp batarya ile çalıştırmak.
2 port ile bizim çalışma şeklimize göre çok seneryo oluşturulabilir abi.
1 porta denetleyiciyi diğer porta lojik analizör takılabilir mesela.

Eğer kartı hazır değilde kendimiz yapacaksak ben bir tane 'STUSB1702' koyalım derim
Çünkü yeni bilgisayarlarda özellikle laptoplarda USB-A kalmıyor configrasyonu 2x C 1x A şeklinde yapıyorlar.
Güncel makinelerde kullanacaklar için 1702 koymalıyız diye düşünüyorum sizce gerek var mı?

ISOUSB211 datasında belirtmiş.
Sinyal bozulması veya kaybının önüne geçmek için.
EQ pinlerini direnç ile devreye alarak 9 farklı eşitleme kademesi oluşturabilirsiniz diyor.

--->DATA<---
Bölüm : 8.3.9 Equalization and Pre-emphasis

Osiloskop girişindeki de gürültü, videoda çalan da gürültü. İsabet olmuş :katil2:

Ben ki sabah akşam Türkü dinlerim, ama bazı şarkıların da yeri bende ayrıdır. Bu şarkıda onlardan biri. Başarılı bir yapım. Kendi kulvarındaki şarkılarla kıyaslandığında bir numaradır.

Ben ki sabah akşam Türkü dinlerim, ama bazı şarkıların da yeri bende ayrıdır. Bu şarkıda onlardan biri. Başarılı bir yapım. Kendi kulvarındaki şarkılarla kıyaslandığında bir numaradır.
Bir GioPika veya MiyaGi değil :)
Ama söylüyor işte ne güzel.

Şarkıların sözlerine kulak vermek lazım. Aksi taktir de en kral enstrümalar ile yapılmış şarkılar da gürültüden ibarettir.
(Piyano tarzı, içinde insan sesi olmayan eserler hariç)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back