Windows 10 Pro otomatik güncellemeleri kapatmak

taydin

Timur Aydın
Staff member
Windows 10 Pro ile gelen bir otomatik güncelleme, USB desteğini bozduğu için, otomatik güncellemeleri kapatmak istedim. Ama internette açıklanan metotların hiç birisi tek başına işe yaramadı, Ama bu metotlardan ikisini birleştirince sanki istediğiim sonucu aldım.

1) "Windows Update" isimli servisi durdur ve "disable" duruma getir. Bunu yapmak için Start menudeki "Run" kutusundan services.msc yi çalıştırmak gerekiyor.

2) gpedit.msc çalıştır ve Computer Configuration - Administrative Templates - Windows Components - Windows Update bölümüne ilerle ve çıkan pencerede "Disable" yazan seçeneği aktif hale getir.

3) Windows registry'de yeni bir veri oluşturup değerini 1 yap

1694443193184.png

Yukarıdaki 3 maddenin önerildiği sayfa aşağıda. Ben bu 3 tane öneriği uyguladım makinaya, ama windows update pasif duruma gelmedi.

Bu yukarıdakilere ilave olarak aşağıdaki değişikliği de yaparsak windows update gerçekten duruyor. En azından benim makinada 1 saattir windows update servisi hala çalışmıyor durumda. Bir gün sonra ne olur bilinmez. Yarın güncellerim :)

4) Registry editör ile HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Svchost lokasyonunu aç. Onun altındaki netsvcs değişkenini aç. Bu bir liste ve listenin içerisinde wuauserv olan satırı sil. Bu prosedürü de aşağıdaki linkte buldum

Yukarıdaki 4 işlemi yaptıktan sonra Windows Update servisinin artık otomatik olarak yeniden başlatılmadığını gördüm. Siz gene de bu 4 taneyi yaptıktan sonra bir de windows'u yeniden başlatın. Ne olur ne olmaz, windows'da bu faydalı birşey :katil2:

sordum.net Ben yıllar önce o sitede belirtilen şekilde yaptım Ve işletim sisteminin imajını aldım.

O hazır programlar da neticede benim manual olarak uyguladığım prosedürü uyguluyordur. Aradaki tek fark, o hazır programı çalıştırınca senin bilgisayara spyware mi koyuyor, port mu açıyor, virüs mü yerleştiriyor, neler yapıyor bilemiyorsun.

O hazır programlar da neticede benim manual olarak uyguladığım prosedürü uyguluyordur. Aradaki tek fark, o hazır programı çalıştırınca senin bilgisayara spyware mi koyuyor, port mu açıyor, virüs mü yerleştiriyor, neler yapıyor bilemiyorsun.
WinRaR da yapıyordur bu işi hocam. Fazla kafayı takmayın. Genellikle bilgisayarınızı uzaktan zombi haline getirip, hedefledikleri bir siteye siber saldırı için kullanıyorlar ya da istatistik topluyorlar.
Boş verin fazla incelemeyin.

Her spyware sistem kaynaklarını kullanıyor ve genel olarak bir yavaşlamaya sebep oluyor. O yüzden %100 mecbur olmadıkça hiçbir program kurmuyorum windows makinaya (WinRar dahil :D )

Winrar hala niye kullanılıyor anlamış değilim mis gibi 7zip varken.

Winrar hala niye kullanılıyor anlamış değilim mis gibi 7zip varken.

Üstelik de açık kaynak. Benim gibi paranoyaklar, kaynak kodunu indirip doğrudan derleyebilir. Böyle olunca da spyware olma ihtimali de yok.

7zip'i herhalde yakında kurarım windows'a. O da şöyle gerekli: Windows'un kendi içinde dahil olan zip programi ile bir arşivi açmak, 7zip ile açmaktan en az 10 kat daha uzun sürüyor, çünkü haliyla arşivi açtıktan sonra inceleyecek, içinde faydali bilgi var mı bakacak, varsa tasnif edecek ve Bill Gates'e gönderecek. Bu da tabi vakit alıyor.

Şimd baktım, windows update servisi hala pasif durumda. Yukarıdaki prosedürün bir fayda sağladığı kesin. Şimdi eliminasyonla bu adımları azaltıp minimuma indirmeye çalışacağım.

Her spyware sistem kaynaklarını kullanıyor ve genel olarak bir yavaşlamaya sebep oluyor. O yüzden %100 mecbur olmadıkça hiçbir program kurmuyorum windows makinaya (WinRar dahil :D )
Herhalde hiçbir program kurmamak en güzeli. En iyisi benimki gibi fişi çekmek. Zaten ne demişler;
En güvenli bilgisayar çalışmayan bilgisayardır
Gerekli olmadıkça kullanmıyorum zaten her işi cep telefonu hallediyor.
Timur bey sistem kaynaklarını en çok tüketen program Google Chrome.
Ha şurası var ki;Google oturumu açıyorum tüm favoriler ve şifrelerim otomatik geliyor. Yani her şeyim Google'a emanet. Ama güvenceli mi değil tabii ki.
Sağlıcakla kalın.

Şimd baktım, windows update servisi hala pasif durumda. Yukarıdaki prosedürün bir fayda sağladığı kesin. Şimdi eliminasyonla bu adımları azaltıp minimuma indirmeye çalışacağım.
Aslında yaptıklarınızı MS-DOS olarak derleyip bir batch dosyası yapmak en iyisi. Bu haliyle paylaşırsanız gayet iyi olur.
Ben herhangi bir yazıcının kuyrukta bekleyen yazdırma dosyalarını durdurmak için böyle bir dosya hazırlamıştım. Anormal bir durum olduğunda başlat menüsünden tıklıyorum ve yazdırma işlemi duruyor. Hem kaynak kodu açık hem de batch (*.bat) dosyasında istediğin değişikliği yapıyorsun.

1, 3, ve 4 ü şimdi geri aldım. Sadece 2 aktif. Aslında mantıken düşünürsen, bu ayarın yeterli olması lazım. Yani windows'a diyorum ki "Otomatik güncellemeleri devre dışı bırak". En tepeden talimatı vermiş oluyorum.

Konuyu takipteyim. Benim emektar bir 8gb ramli notebook um var. Sadece yazları klimalı odada çalışabilmek için kullanıyorum. Sata ssd takıp win10 yükledim. son güncellemeleri yaptım. Mümkün değil yavaşta olsa kullanılmaz oldu. Elimdeki eski versiyon win10 lardan birini yükledim. Güncellemeleri kapattım. Şimdilik sorun yok gibi...

Bu windows ne sinir bozucu bir işletim sistemi yav ... Ben güncellemeyi kapatma deneyleri yaparken, çaktırmadan kaşla göz arasında USB desteğini bozan güncellemeyi yüklemiş :mad: Şimdi tekrar kaldırdım.

Bu windows ne sinir bozucu bir işletim sistemi yav ... Ben güncellemeyi kapatma deneyleri yaparken, çaktırmadan kaşla göz arasında USB desteğini bozan güncellemeyi yüklemiş :mad: Şimdi tekrar kaldırdım.
Elm Sokağı Kabusu gibi, en ufak dalgınlıkta işi bitiriyor. :D

Çok ilginç, yukarıdaki bütün değişiklikleri geri almıştım. Sadece Policy editor dan windows update disable yapmştım. Birkaç kere de restart ettim. Hala bana güncelleme var demedi. Ama hiç güvenmiyorum. Kesin beni alıştırmaya çalışıyor. Hiç ummadığım anda gene güncelleyecek :katil2:

Şimdi aklıma geldi.
Tanrı modunu denediniz mi?
Belki ondaki onlarca menüden birinde vardır.

Şimdi aklıma geldi.
Tanrı modunu denediniz mi?
Belki ondaki onlarca menüden birinde vardır.

Sistematik gidelim neyin işe yaradığını neyin yaramadığını görelim istiyorum

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back