Yeni Atelye, Tasarım, Kurulum ve Verimli Kullanım

17099803421002081782018982298787.jpg

17099803691625901226961750219045.jpg

Açılışı yapmadan revizeye başladık.

17099804616562076766674003612047.jpg

IMG_20240309_112747.jpg

Bu da yeni raf gövdesi olacak inşallah

Raf için profil demir ağır olmaz mı?

Gövde dikme 30mm x 30mm, taşıyıcı kollar ise 20mm x 30mm profil. Duvara monte olacağı için çok problem değil ağırlık.

Çalışma masamda da aynı yöntemle yapılmış kollar var. Yalnız masanın taşıyıcı kolları 30mm x 30mm profil. Yaklaşık bir aydır sıkıntı olmadı.

Gokrtl nin odasindaki masa icin destekleyici profiller cizmistiniz, sizin masa ve raflarda gormeyi bekledim bu profilleri.

Çapraz profil aklıma geldiği sırada ben masayı boyamıştım. Kendi masamın titremesi üzerine aklıma geldi zaten. Şimdi boyayı kazı, kaynak yap, tekrar boya. Uzun iş gerçekten.

Raf profili ortasından çapraz atmanız iyi
olur. Gelecek zamanda üzerine ne koyacağınızı düşünmezsiniz.
Sadece kaynak olacak yerleri temizleyin.
Kaynak yapıldıktan sornra oraları boyarsınız.

Raf uzunluğu 30cm. Çok uzun değil. Çalışma masamda 52cm raf kolu var. Üzerinde de 10kg yakın yük var. Sarkma olmadı bir aydır.
Depolama yerim müsait olduğu için çok ağır malzemeleri başka yere koyabilirim.

Onlar ben kiriliyorum diye onceden sinyal vermeleri cok kisa suruyor, once bir catirdama bir kac dakika icinde biri kirilir sonra digerleri vs. Sinyal beklemeyin diye tavsiyede bulunabilirim.

Boyayi kazisaniz bile kaynak yaparken boyanin kalani yanacaktir, hatta yanma ileri seviyeye gidebilir.

Sizin durumda yapilacak en iyi cozum, L profil varsa vidalama ile saglamlastirmalisiniz. L profil yok ise Lama da olur. Lama olursa iste sinyal verecek hale gelir. Egilir bukulur.

Vida derken somun civata ikilisi kastettim

IMG_20240315_091735.jpg
İhtiyarın makyajı tamam. Kıymet bilmeyen bir torun, hurdacıya vermezse bi 50 sene daha hizmet verir herhalde
IMG_20240315_091740.jpg

Mengene altındaki lastik ve jant çok güzel oldu ama bir nokta var. Sanırım düzeltmem gerekecek. Hem ses/titreşim azaltması hem de ağırlık yapması için lastik içine kum doldurdum. Kum, ağırlık olayına fayda sağladı ama titreşim olayını çözmedi. Sanırım kumu boşaltıp lastik içine beton dökmem gerekecek. Bu sayede jant yekpare hale gelecek. Jant yere temas etmediği ses izolasyonu için fayda sağlayacak. Yekpare olduğu için de titreşim olayını azaltacak. Mengene boyu yüksek olduğu için titreşim önemli hale geliyor.
Yapabilirsem sonucu paylaşırım.

Son düzenleme:
Hayırlısı olsun ..yanlız gider boruları risk oluşturuyor.

Insaallah olmaz abi, ama eger olursa emin ol en ucra entegreden bile kokusu cikmaz. zeminde pek bir sey birakmayin diye tavsiye ediyorum.

Son düzenleme:
Duvarın görüntüsünü düzeltmek için 2 seçenek var. Biri ve ucuz olanı sıva alçısı. 35kg çuval 100₺ civarında idi en son aldığımda.
Güzel bir şekilde sıvanırsa harika bir görüntü oluşturur. Hem de temiz olur.
1710785071617.png

Diğer seçenekler ise OSB ile kaplamak. Kötü tarafı 4mt² tabak 375~400₺ civarında. Güzel tarafı ise el aletlerini sabitleme şansınız var. Hatta L raf bile atabilirsiniz.

1710785114936.png

Üçüncü seçenek ise mobilyacılarım "arkalık" diye tabir ettiği 3mm bir yüzü beyaz diye yüzü boyasız ham MDF malzeme. Arkalık sadece görüntüyü düzeltir. Raf yapamazsınız.
Diğer taraftan duvar sağlam olduğu için L malzeme ile raf yapabilirsiniz.
1710785020941.png

Ekler

• 1710785058544.png
    1710785058544.png
    337.3 KB · Görüntüleme: 11

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back