Yeni Atelye, Tasarım, Kurulum ve Verimli Kullanım

Dediğin doğru. Hakkını vermek lazım. Bu konuda ben çok acemiyim. Doğru dürüst kullanmayı bilmiyorum.

Skop kullanım dersi veren varsa seve seve öğrenci olurum. @taydin, @DrFreeman, @Sercan, @czorgormez, @gumush yada ismini sayamadığım değerli forumdaşlardan kurs bekliyorum
Ben de auto single normal mode dışında çok ustayım diyemem mesela smps bir adaptör ripplesi hantek osiloskop ile nasıl ölçülür diye küçük bir yazı çok güzel olurdu @taydin abiden

Çalışma masasının yanında masanın enerjisini kontrol etmek için iki şalter koydum. Çalışma masasına geçince birini açınca masa + bilgisayara enerji sağlıyor.

İkinci şalter ise sürekli açık bırakabileceğim Raspberry Pi, modem/wifi gibi 7/24 açık olabilecek cihazlar için kullanmayı düşünüyorum.

Alternatif öneri varsa alabilirim.
hocam biraz geç okudum konuyu ama şöyle bir ilave yapayım miliamper değerinden zaten bahsetmişler 300ma yangın koruma rölesidir ve insan erişiminin olmayacagı ana pano tali pano veya sayac sigorta kutusu arası gibi bölümlerdeki tesisatı korumak için kullanılır

bir de bu rölelerin aşırı akım koruması yoktur üzerinde yazan akım dayanacağı akım değeridir o yüzden yanında normal sigorta da kullanılmalı anladığım kadarı ile onu da masada kullanmışsınız zaten asıl internet için fiber optik kablo çekebilirsiniz diyecektim ama çok hızlısınız bitmiş bile o iş :)

bu esp32 ile sayaç okuma projesi benim de aklımda ama çok sonraki iş önce benim de atölyemi kurmam gerek

bu esp32 ile sayaç okuma projesi benim de aklımda ama çok sonraki iş önce benim de atölyemi kurmam gerek
Köhler marka(yerli : ) ) sayaçların üstünde rs485 portu bulunuyor 1 tane max485 ve üstünde uart barındıran mcu ile sayacın kaydettiği tüm verileri okumak mümkün.

Köhler marka(yerli : ) ) sayaçların üstünde rs485 portu bulunuyor 1 tane max485 ve üstünde uart barındıran mcu ile sayacın kaydettiği tüm verileri okumak mümkün.
optik port daha temiz direk optik izolasyon var :) yazılım kısmında bir farkları var mı bilmiyorum ama
eğer rs485 izolesiz ise bir de onu düşünmek gerek
birde bu kobnudaki bir sıkıntı standardların tam net olmayışı iec62056 standardı var ama her markada ufak tefek farklar ve kaynak kıtlığı olabiliyor

Picproje forumda Volkan Ünal tez konusu olarak almış ve yayın hazırlamıştı. Devre şemasından komut yapısına kadar ayrıntılar mevcuttur. tez.yok.gov.tr adresinden sorgulanabilir tezi. Github'da vardı yanlış değilsem

Son düzenleme:
Picproje forumda Volkan Ünal tez konusu olarak almış ve yayın hazırlamıştı. Devre şemasından komut yapısına kadar ayrıntılar mevcuttur. tez.yok.gov.tr adresinden sorgulanabilir tezi. Github'da vardı yanlış değilsem
aynen kendi blogu ve youtube sayfasında da vardı tezi ulusal tez merkezinde bulamadım ama acaba lisans bitirme tezi olarak kendisi mı yayınlamıştı

optik port daha temiz direk optik izolasyon var :) yazılım kısmında bir farkları var mı bilmiyorum ama
eğer rs485 izolesiz ise bir de onu düşünmek gerek
birde bu kobnudaki bir sıkıntı standardların tam net olmayışı iec62056 standardı var ama her markada ufak tefek farklar ve kaynak kıtlığı olabiliyor
izolasyon kolay ya.
Aşırı hızlı bir veri akışı gibi durumlar yoksa JDY40 gibi bir rf tx-rx kullanarak sayaç üstünde kıyamet bile kopsa hiçbir zarar almadan( 2 tane totalde 1$ edecek modülü yakıyoruz en fazla) sıyrılabiliriz.

Daha önce köhler sayaç ile rs485 iletişimi denemiştim ama başarısız olmuştum

izolasyon kolay ya.
Aşırı hızlı bir veri akışı gibi durumlar yoksa JDY40 gibi bir rf tx-rx kullanarak sayaç üstünde kıyamet bile kopsa hiçbir zarar almadan( 2 tane totalde 1$ edecek modülü yakıyoruz en fazla) sıyrılabiliriz.

Daha önce köhler sayaç ile rs485 iletişimi denemiştim ama başarısız olmuştum
300 baud ile başlayıp 9600 baud ile devam ediliyor 9600 kolay da 300 fazla düşük jyd40 desteklemeyebilir

jdy40 minimum 1200 baud destekliyormuş : (

jdy40 ile pratik olurdu aslında
Bu dediğim optik port kısmında ama muhtemelen rs485 ile de aynıdır donanımsal olarak birleşiyorlardır rx tx olarak diye düşünüyorum
Araya 8 bitlik bir mikrodenetleyici şart muhtemelen jyd40 ı rs 485 e çevirmek için de gerekecekti zaten interface entegresini alıcı-verici modlarına almak için (hardware flow control destekliyorsa gerekmeyebilir de )

Bu dediğim optik port kısmında ama muhtemelen rs485 ile de aynıdır donanımsal olarak birleşiyorlardır rx tx olarak diye düşünüyorum
Araya 8 bitlik bir mikrodenetleyici şart muhtemelen jyd40 ı rs 485 e çevirmek için de gerekecekti zaten interface entegresini alıcı-verici modlarına almak için (hardware flow control destekliyorsa gerekmeyebilir de )
jdy-40'ın üstünde IO mevcut ve uzaktan bunlara erişim mümkün 2 tane jdy40

alarak sayaç tarafını;
MAX485 VE JDY40 ile yapacağız

alıcı tarafına da;
1 mcu ve 1 jdy40 daha koyacağız.

Bu şekilde uzaktan(belli bir mesafe uzaktan) sayaca erişmek mümkün olacaktı ama 300 baud ile el sıkışması hoş olmamış

Esp32 niye düşünmüyoruz? En basit, ucuz, kolay yol bence esp32. Hem bt hem wifi var hem de mcu. Python /Arduino avantajı da var.
Hem optik port hem de rs485 e gelir

Esp32 niye düşünmüyoruz? En basit, ucuz, kolay yol bence esp32. Hem bt hem wifi var hem de mcu. Python /Arduino avantajı da var.
mcu olarak üstünde uart barındıran hepsi olur.

esp32 atmega328 veya rp2040 fark etmez .
Biz sayaç tarafında kopacak kıyametlerden izole olmak istedik onun da çok basit bir yolu yokmuş.

Esp32c3 ile düşük bütçeli de olur benim sayaç kablosuz menzilin epey dişında kaliyor onada çözüm bulmam gerekiyor ve resmi sayaca böyle bir ekleme yapmak sıkıntı çıkartır mı sayacın mühürlü kısmından elektrik alabilir miyim yoksa pille çalişacak bir sistem mi olacak vs araştırmak gerek
Eve suzme sayaç takmak benim ihtiyacima göre biraz kaba bir çözüm olur hem hazır çözümler var akım probuyla Anlik tiketim bilgisini kaydedip grafikleştiren vs hem de akım probunu kendim okumayı tercih ederim o da güzel tecrübe olur

Osiloskopu ve osiloskop kullanmayı öğrendiğim videodur tavsiye ederim.
Sadece skobun çalışma mantığını anlatmış.
Öğrenmek istediklerim ise trigger fonksiyonunu hakkını vererek kullanmak, kayıt alıp inceleyebilmek, ac/dc/gnd modlarının farkları ve kullanım yerlerini kafamda oturtmak gibi gibi gibi

seeed-studio-xiao-esp32s3-xiao-seeed-studio-6594-21-B.jpg

en "tiny" esp32

HMTRP 433 yada LORA ile bina içinde 40-50mt bina dışında ise Lora için 10km, HMTRP için 2.5km kadar mesafeye ulaşırsınız.

Sadece skobun çalışma mantığını anlatmış.
Öğrenmek istediklerim ise trigger fonksiyonunu hakkını vererek kullanmak, kayıt alıp inceleyebilmek, ac/dc/gnd modlarının farkları ve kullanım yerlerini kafamda oturtmak gibi gibi gibi

seeed-studio-xiao-esp32s3-xiao-seeed-studio-6594-21-B.jpg

en "tiny" esp32
Ben geçenlerde bir video atmıştım. Evde elektronik kanalında anlatıyordu. Ona bakmışmıydın?

IMG_20240224_024149.jpg

Mp6532 motor sürücü kartı ve hoverboard motoru.
Atelyenin ilk denemesi sonuca ulaşmasa da çalışma ortamı keyifli.
IMG_20240224_024154.jpg

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,970
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back