Yeni güç kaynağı projesi.

Alüminyum kaplama dirençler var.
Uygun güç ve değerde bulabilirsiniz.
Soğutucuya bağlamak uygun olur
bunları da.
Özdisan 'da 150W 16R direnç var.
Paralel bağlayabilirsiniz.

20240208_195816.jpg

Kutudaki küçük transistöre de 8x4x2 cm lik soğutucuyu takayım mı, bu soğutucuyu takarsam devreye sığmaz gibi geliyor ? Yoksa daha küçük soğutucu mu alsam? ( mesela kaçlık soğutucu ? )

Soğutucu işini acele etme. Şimdilik transistörleri soğutucusuz bağla PCB'ye. Devrenin çıkışını elektronik yük veya taş dirençle yüklemeye sıra gelince soğutucuları takarsın. Ama o zamana kadar yapılacak baya iş var.

Kutudaki küçük transistöre de 8x4x2 cm lik soğutucuyu takayım mı, bu soğutucuyu takarsam devreye sığmaz gibi geliyor ? Yoksa daha küçük soğutucu mu alsam? ( mesela kaçlık soğutucu ? )
Minnak TO220 sogutuculari yeter ona. Uzerinde fazla guc kalmiyor ki onun.

Soğutma için ben suya sokup bekliyordum direncleri 10w direnc 100w oluyor. Böyle 1100w power test ettim
Metal işlemede kullanılan kesme yağı var.
Onu minik bir pompa ile radyatör üzerinden
devir-daim ettirebilirsiniz.

Arkadaşlar devreyi tamamladım ama 26.95 V verebildi maksimum.

İşaretlediğim direnç de ısınıyor ayrıca.

Led de yanmadı.

20240210_160835~2.jpg

20240210_160829~2.jpg

Son düzenleme:
Öncelikle nasıl test ettin onu anlat. Kaç volt AC verdin girişte? Çıkışta alabildiğin minimum voltaj neydi? Yüklemeyi denedin mi? Yüklediğin anda çıkış voltajı düştü mü sabit kaldı mı?

Bir de test prosedürünü de anlat. Potlar hangi konumda idi test ederken? Çıkışa yük bağlı mıydı?

Öncelikle nasıl test ettin onu anlat. Kaç volt AC verdin girişte? Çıkışta alabildiğin minimum voltaj neydi? Yüklemeyi denedin mi? Yüklediğin anda çıkış voltajı düştü mü sabit kaldı mı?
24V verdim girişe. Pot ile maksimumda 26.95 V verdi ve işaretlediğim direnç diğerlerine göre bayağı bir ısınmıştı.
Yükleme yapmadım henüz.

Bir de test prosedürünü de anlat. Potlar hangi konumda idi test ederken? Çıkışa yük bağlı mıydı?
Yük bağlı değildi, potlar en son konumda idi.

Led az da olsa yanıyormuş bu arada ışık altında farkedememişim, ama az yanıyor.

O LED CC modunu işaret ediyor. Akım ayar POT'u bir tarafa dayarsan yanar, diğer tarafa dayarsan yanmaz. Şimdilik yanmayan tarafa daya (maksimum akım).

Voltaj potu ile de 0 - 26.95 V alabildiğini teyit et. 0 V a düşebilmen önemli.

O LED CC modunu işaret ediyor. Akım ayar POT'u bir tarafa dayarsan yanar, diğer tarafa dayarsan yanmaz. Şimdilik yanmayan tarafa daya (maksimum akım).
Çıkışa yük bağlı değil, akım ayar potunu ne tarafa ayarlarsam ayarlayım hep aynı seviyede yanıyor ( çok az ).

Aşağıdaki mesajdaki devre şemasını ilk mesaja ekle. Bundan sonra da komponentlerden bahsederken o şemaya göre, ve oradaki referans adlarını kullanarak konuşalım.

Çıkışa yük bağlı değil, akım ayar potunu ne tarafa ayarlarsam ayarlayım hep aynı seviyede yanıyor ( çok az ).
Şimdi de led yanmamaya başladı, bir yanıyor bir yanmıyor herhalde anlamadım, ayar filan da yapmadım halbuki :katil1:

Sarı ile işaretlediğim direnç rahatsız edici derecede ısınıyor, elimle bastırınca ısısı rahatsız ediyor elimi çekme ihtiyacı hissettim.
Devre üzerine yüzümü yaklaştrınca bir ısı var zaten, hissediliyor.

Son düzenleme:
Bu devrenin güncel halinin montajlanmış bir yüksek çözünürlükte fotosu var mı bir incelesem?, devre elemanlarında bir hata yapmışımdır belki montaj ederken.

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back