Yeni güç kaynağı projesi.

Multimetreninde hata payını düşünerek -+ %10 makul bir değer kabul edilebilir.
Capture+_2024-02-23-22-27-56.png

Mesela S9014 için şöyle bir satır var, ne anlama geliyor bu satır?

SS9014 veya BC547 gibi isimler transistörün genel adıdır. Sonuna bazı harfler eklenir. Mesela SS9014D BC547C gibi. Veri sayfasını incelerken marking kod denilen bu kodları dikkate almak gerekir. Elinizdeki transistörün üzerinde yazan tam kod hangisi ise onu bilerek değerlendirmek gerekli. Birde her ne kadar farklı markalar aynı koddadaki ürünleri üretiyor olsalarda ürünler %100 aynı spec lere sahip olmayabiliyor. Ufakta olsa farklılıklar çıkabiliyor. Mesela nxp veri sayfasıyla onsemi yada vishay ürünü değerlendiremek lazım.

PCB elemanlarını söküp, tekrar baştan kontrollerini yapıp, PCB üzerindeki lehimleri de temizleyip tekrar en baştan monte edeceğim, bir terslik var ama anlamadım.

Olacak bu iş inşallah. :tamam1

Elemanları söktüm, şimdi lehimleri temizleyeceğim.
Kalıntılar için İzopropil Alkol mü gerekli?

20240224_144548.jpg

20240224_144601.jpg

Elemanları söktüm, şimdi lehimleri temizleyeceğim.
Kalıntılar için İzopropil Alkol mü gerekli?

30900 eklentisine bak
30903 eklentisine bak
Evet, selulozik tiner ya da asetonda oluyor bazi PCB'lerde ama once kiyisindan denemek lazim. Boyayi da sokebilir. Tiner ve aseton kendi kalintilarini birakabilir. Alkol birakmaz. Bu islemlerde havalandirmayi ihmal etmemek gerek. IPA eczanelerden alinabiliyor.

Alkolü en son elemanları lehimlediktwn sonra kullanırsın. Önce kartta kalan fazla lehimleri alman gerek. Onun için de flux ve lehim emme teline ihtiyacın var.

WhatsApp Image 2024-02-24 at 15.20.30.jpeg

WhatsApp Image 2024-02-24 at 15.20.31.jpeg

WhatsApp Image 2024-02-24 at 15.20.31 (2).jpeg

WhatsApp Image 2024-02-24 at 15.20.31 (1).jpeg

Lehim çekme işlemini az önce bitirdim.
Olması gerektiği gibi olmuş mu sizce?
PCB önde ve arkada kalan kalıntılar/tozlar/talaşlar için İzopropil Alkol gerek galiba? Hangi markayı önerirsiniz?

Proskit lehim emme pompası da çok güzelmiş bu arada güçlü bir şekilde çekiyor lehimleri.

30909 eklentisine bak
30910 eklentisine bak

30911 eklentisine bak
30912 eklentisine bak

Lehim çekme işlemini az önce bitirdim.
Olması gerektiği gibi olmuş mu sizce?
PCB önde ve arkada kalan kalıntılar/tozlar/talaşlar için İzopropil Alkol gerek galiba? Hangi markayı önerirsiniz?

Proskit lehim emme pompası da çok güzelmiş bu arada güçlü bir şekilde çekiyor lehimleri.
Bak bu pompa ile çekme işi biraz sıkıntılı haberin olsun. Bir bakmışsın padleri çekmişsin pompanın içine. O padler çok dayanıklı değil.

Bak bu pompa ile çekme işi biraz sıkıntılı haberin olsun. Bir bakmışsın padleri çekmişsin pompanın içine. O padler çok dayanıklı değil.

Sök-tak yapmaktan ya da pompadan oldu ama en önemli kısmı gitmiş.
Belki de devredeki tutarsızlık bundan oluyordu.
1N5408 deki kopan yerde sıkıntı olmuş olsa, C1 e 30V gider mi?

Bu tip kopan yerlere köprü kablo yapmam gerekecek.

WhatsApp Image 2024-02-24 at 15.48.00.jpeg

Montajlanmis kart neden tamemen sokuldu?
Tutarsızlık vardı sanırım devrede, benden kaynaklı olduğuna %99 eminim, çünkü uzun seneler sonra ilk montajımdı. :)

Tutarsızlık derken, bugün U1 den ölçüyorum, çıkışta 10V DC voltaj var, yarın ölçüyorum yok.
Tam oldu diyorum buraya da mesaj atıyorum U1 den voltaj aldım diye, sonra U2 yi takıyorum, çıkışa 0-30 V arası voltaj vermesi gerekirken vermiyor.
Sonra başa sarıyorum U1 ölçüyorum tekrar o aldığım 10V DC voltajı gitmiş eksilerde bir voltaj dolaşıyor çıkışta.
Tüm diyotları, opampları transistörleri değiştiriyorum sil baştan ama yine U1 den almam gereken 10V DC voltaj yok.
Halbuki girişe voltaj geliyor AC olarak.
C1 de de 30V civarı var.
D7 de aynı şekilde -5.1V ve 5.1V var.
İşin içinden çıkamadım, baştan tümünü söküp sakin kafayla kontrol edip montaj yapmaya karar verdim. Acele etmeden.

Son düzenleme:
Sen şu anda işi öğreniyorsun, ne kadar söküp takarsan o kadar iyi :)

Elektronige basladigim yillarda gozume kestirdim ve radyo yapmaya karar verdim.

O gune kadar hep bir yada iki transistorlu devre yapmistim. Bu seferki uzay mekigi yapmak gibi bir seydi. (superheterodin radyo)

Bir radyo tamircisine gittim. Bir abi gordum. Cekine cekine sordum. Bu radyonun neresinden montaja baslayacagim.

Verdigi cevap o kaadar muhtesemdi ki. Gonlumu fethetti.

Istedigin yerden montaja basla.

Ama cikis katindan (ses amplifkitorunden) itibaren monte edersen kurdugun devreleri diger kisimlari monte etmesen bile test edebilirsin.

Senin durumuna gelirsek.

Sende devreleri blok blok monte et. MEsela kopru dogrultucu ve kapasitoru, yardimci voltajlari ureten diyod kapasitor vs leri.

Bu asamayi gecince ver voltaji kopru cikisini olc, yardimci voltajlari olc. Baktin her sey yolunda serial pass transistoru ve suruculerini monte et.

Tekrar voltaj ver. Beyz voltajini harici ayarli bir kaynaktan ver cikis voltajini ayarli kaynak voltaji ile degistirdiginde cikis voltaji da degisiyor mu....

Boyle yapmazsan yanlis montajli bir devreye ilk gerilim veriste ciddi hasarlar olusabilir.

O yuzden bol parcala yonet mantigiyla montaji yapmanda fayda var.

Sen şu anda işi öğreniyorsun, ne kadar söküp takarsan o kadar iyi :)

Aynen öyle.
Sol taraftaki kullanıcı adımın altındaki slogan tamda beni özetliyor.
Zaten bu işi biliyorum diye bir iddiam yoktu en baştan bu yana.
Benim elektronik ile ilgili tecrübelerim hakkımda da bir şeyler yazmama zaten gerek yok.
Çünkü yazdığım mesajlar, açtığım konular benim elektronik konusundaki tecrübemi özetliyor :)

Keşke gençlerde sendeki azmin yüzde biri olsa ... Gerçek ürün tasarımında da hiçbir zaman yapılan ilk prototip çalışmaz. Onun üzerinde tasarımda yapılan bütün hatalar belirlenir ve ikinci prototipte giderilmeye çalışılır. Sonra üçündü prototip vs derken ilk sürüm yayınlanır. Sendeki tasarım değil ama mantık aynı. İlk kit ile işi öğreneceksin. İkinci kiti ise çok daha kısa zamanda ve çok daha düzgün montajını yapacaksın. Bununla uğraşırken istersen yedek bir kit ısmarla bir kenarda dursun.

Senin durumuna gelirsek.

Sende devreleri blok blok monte et. MEsela kopru dogrultucu ve kapasitoru, yardimci voltajlari ureten diyod kapasitor vs leri.

Bu asamayi gecince ver voltaji kopru cikisini olc, yardimci voltajlari olc. Baktin her sey yolunda serial pass transistoru ve suruculerini monte et.

Tekrar voltaj ver. Beyz voltajini harici ayarli bir kaynaktan ver cikis voltajini ayarli kaynak voltaji ile degistirdiginde cikis voltaji da degisiyor mu....

Boyle yapmazsan yanlis montajli bir devreye ilk gerilim veriste ciddi hasarlar olusabilir.

O yuzden bol parcala yonet mantigiyla montaji yapmanda fayda var.

Değerli ipuçları bunlar. :)
Hiç aklıma gelmedi bu şekilde ilerlemek, tecrübesizlik işte.
Demonte devre diye giriştim işe nasıl olsa çalışır zannettim, en fazla malzeme arızalıdır ölçer değiştiririm diye düşündüm, 33 sayfa oldu hala demonte devre bitemedi bir türlü :katil2:.
Blok blok gidersem, test etmem de kolay olur hem, sorun varsa da bulmam kolay olur.
Bundan sonra blok blok monte edip her bloğu test edeceğim sağlam mı diye.
Blok olarak ta hangi elemanlar hangi bloğa ait olabilir diye şaşırırsam danışırım sizlere.

Keşke gençlerde sendeki azmin yüzde biri olsa ...
Haklısın bu konuda da.

Sendeki tasarım değil ama mantık aynı. İlk kit ile işi öğreneceksin. İkinci kiti ise çok daha kısa zamanda ve çok daha düzgün montajını yapacaksın.
Bunda da hemfikiriz.

Bununla uğraşırken istersen yedek bir kit ısmarla bir kenarda dursun.
Benim aklımdan da bu geçti bir kaç gün önce, yeni üyelik açarsam belki yine 100 kusur TL ye alabilirim :)

Hangileri bunlar?
Pompa yerine bunları mı kullanmalıyım?
Pompayı bacaklardaki lehimi çekmek için kullanırsın. Elemanı çıkardıktan sonra padlerde kalan lehimleri flux ve emme teli ile çekersin. Flux Amtech olabilir, emme teli de proskit olur, soldex olur.

Forum istatistikleri

Konular
6,207
Üyeler
2,583
Son üye
Efe Ali Bozkurt

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back