Yeni güç kaynağı projesi.

İlk devreyi kurduğunda bir prosedür izlemiştik. Mesajlarda geri git ve baştan yap her şeyi. Şimdi herşeyi burada tekrar etmeyelim.

İlk devreyi kurduğunda bir prosedür izlemiştik. Mesajlarda geri git ve baştan yap her şeyi. Şimdi herşeyi burada tekrar etmeyelim.
U1 ok. Entegre 6 numara ayak artı ve dc çıkış eksi uçtan ölçtüm Çıkışta sabit voltaj var 10.24V civarı.

Tamam şimdi sırada U2 var. Onu tak ve güç kaynağı çıkış voltajını 0 ila maksimum değer neyse artık ayarlayabildiğini teyit et. Sonrasında da bir yük ayarlamaya çalışman lazım. Keşke şimdiye kadar elektronik yükü alsaydın. Tam şimdi lazım.

U2 yi takınca DC çıkışta voltaj yok, ve U2 ısınıyor farkedince hemen gücü kestim.

Anlamadım bu işi sağlam gösteriyor yine baktım.

9014 orta bacak base. NPN transistör.

kırmızı prob orta bacakta sabit iken, siyah prob ile sağlı sollu bacaklarda emitter collector olarak değer veriyor,
diğer türlü kombinasyonda değer yok.
Nasıl arızalı bu?
E senin LCR metren vardi zaten. Ona sorsaydin ya bu saglam mi diye. :hihi1:

Dc çıkıştaki eksi gerilim, çıkışın yanındaki küçük soğutuculu transistörün soğutucusunu değdi prob vasıtasıyla diye tahmin ediyorum.

Oradan o bahsettiğim transistör gitti herhalde ama ölçüyorum sorun yok o transistörü, ya da PCB de mi çatlak var anlamadım bende.
Hic usenme,transistorlere hemen izolator ekle. Olcum yaparken de problarin uclarini daha korumali yapan plastik aparatlari olacak, onlardan kullanmayi aliskanlik edinmek gerek. :tamam1Bu cimbiz probu ben o yuzden saviyorum. Uclarinda cok kucuk bir alan acik. Saga sola degmiyor. Benim gibi asiri sakar biri icin vazgecilmez. Bir de normal cimbiz sart. Olcmeden tum kondansatorleri bir defa kisa devre ediyorum mutlaka, olcu aletinden olmayalim durduk yere. Uclari kotu dandik bir cimbizi bantla yalitip kullanmak yetiyor,pahali bir cimbizi kullanip bozmaya gerek yok.

Son düzenleme:
Elimde 9014 olmadığı için BC547 taktım o da ısınıyor U2 ile birlikte. Çıkışa voltaj da vermiyor zaten.

Son düzenleme:
9015 i de değiştireyim dedim, elimde olmadığı için onun yerine BC557 takınca aşırı akım led yakıyor.

Burada kullanılabilir yazmış...

DEVRE-ELEMANLARI.png

U2 nin iki ve üç nolu ayaklarından 10V voltaj ölçüyorum.
Yine U2 nin dört ve yedi nolu ayaklarından 32.4V ölçtüm, fazla mı sanki?

1708637720061.png

Q1 in sağlam olduğundan emin ol. Eğer o bozuksa U2 nin çıkışını yükler ve ısıtır.

Uyum sorunu değil bu. Bir şekilde BC547 iletime geçiyorsa U2 nin çıkışını yükler. Mesela -5.1 V negatif besleme voltajı yoksa gene aynı şekilde BC547 iletime geçer.

Uyum sorunu değil bu. Bir şekilde BC547 iletime geçiyorsa U2 nin çıkışını yükler. Mesela -5.1 V negatif besleme voltajı yoksa gene aynı şekilde BC547 iletime geçer.
TL081CP maksimum çalışma sıcaklığı 85C .
Belki normaldir algıladığım ısı.
Q1 yani BC547 de ısınıyor.

İşin özeti U2 takınca devre çıkışında voltaj yok.
Yarın devam ederim, iyi geceler.

Elimde 9014 olmadığı için BC547 taktım o da ısınıyor U2 ile birlikte. Çıkışa voltaj da vermiyor zaten.
9015 i de değiştireyim dedim, elimde olmadığı için onun yerine BC557 takınca aşırı akım led yakıyor.
9014 ve 9015'in bacakları 547 ve 557 den farklı. 547 ve 557 nin düzgün çalışması için pcb ye ters takman gerekli. Transistörlerin bacaklarını karşılaştırarak tak yerine. Birinin collectorü 1.bacak iken diğerinin emitteri 1.bacak.

Transistörde muadili demek, bacak yönleri de aynı olacak demek değilmiş, base sabit ama emitter collector yer değiştirebilir demekmiş, takarken ona bakmak lazımmış, bunu da öğrendim.
Değerli bilgi için teşekkürler.

Transistörde muadili demek, bacak yönleri de aynı olacak demek değilmiş, base sabit ama emitter collector yer değiştirebilir demekmiş, takarken ona bakmak lazımmış, bunu da öğrendim.
eskiden transistor katalog kitaplari olurdu, oradan bakardik. Sİmdi online olarak cok daha hizli. Ise yarayacak iki site :

Aynen ama muadil olarak telaffuz etmeyelim. Çünkü muadil deyince aynısının çakması, elektronik dilinde patates versiyonu anlamına geliyor. Alternatifi demek daha doğru olur.

Özellikle transistör, mosfet tarzı elemanların datasheet ine bakmak gerekir. Eline her eleman aldığında ilk işin datasheet ine bakmak olsun. Böyle yapıp alışkanlık kazanınca çok rahat edersin. Ayrıca yavaş yavaş datasheet deki terimlere de hakim olursun.

İşte sana güzel bir datasheet eğitim videosu.

@coder bu güç kaynağını bitirince sen herhalde bu işin okulunu okumuş kadar olacaksın :katil2: Kaç tane sorun çıktı, ama bıkmadan uğraşmaya devam ediyorsun ve çözüyorsun.

Multimetre ile S9014 ölçtüm. Bu transistör sağlam mı bozuk mu, bence sağlam.

WhatsApp Image 2024-02-23 at 13.18.10.jpeg

WhatsApp Image 2024-02-23 at 13.18.10 (1).jpeg

WhatsApp Image 2024-02-23 at 13.18.09.jpeg

WhatsApp Image 2024-02-23 at 13.18.09 (1).jpeg

Emitter SOL ayak.
NPN bir transistör.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,988
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back