Yeni güç kaynağı projesi.

Güç kaynağı devresi EN FAZLA 3A verebilecek, bunu yaparken de trafodan 4.8 - 6.4 A akım çekilecek.
Trafoyu şebekeye toprak hatlı bağlamak doğru olur değil mi? Trafonun metal kısmındaki toprak işareti kısmına toprağı bağlayacağım.

İleride kutu da ayarlarım güvenlik için, kutu üstüne vidalı konnektörler filan koyarım, her seferinde trafo ile muhatap olmamak ve trafodaki bağlantı noktalarının ömrü uzun olması için, kutu metal mi olsun plastik mi?

Trafonun metal gövdesine toprak bağlantısını yaparsan eğer ki sargılardan gövdeye bir kaçak olursa kaçak akım rölesi atar, potansiyel kaza ve yaralanmalara karşı önlem almış olursun. Ama izolasyon trafosu(yani 1e1 dönüşümlü gerçekten izole etmek amacında olan) ise sekonder den gövdeye kaçak olduğu zaman senin toprağa referanslı olmaması gereken sargıların toprağa referanslı hale gelmiş olur, dolayısıyla izolasyon trafosunda bağlamamak(ya da doğru kullanım bağlayıp izolasyon izleme cihazı kullanmak) tercih edilebilir ama bence bu uygulamada toprağı bağlamak en sağlıklısı.

Trafo için üretici(belli ki işe özenen bir firma) anma değerleri bile birlikte Ta=40°C diye belirtmiş. Yani hava sıcaklığının 40°C olduğu ortamda o sargıdan sürekli o akımları çekerseniz hiç bir şey olmaması lazım aslında, ama değerler büyük ihtimalle seri üretim mal olmadığı için çok test edilmemiştir biraz daha soğuk ortamda çalışması gerekebilir. Trafonun vereceği akım ile güç kaynağının vereceği akım farklı şeyler.

7A için sekonder iletken kesitini hesaplayıp bakmak lazım. Ben hiç zannetmiyorum (öngörü) 7A ile bu trafonun 7/24 çalışacağını...

• Beğen
Reactions: clc
7A için sekonder iletken kesitini hesaplayıp bakmak lazım. Ben hiç zannetmiyorum (öngörü) 7A ile bu trafonun 7/24 çalışacağını...
Biraz benimkisi olması gereken gibi oldu, ama evet pratik olarak yaklaşımda haklı olabilirsiniz. Burada sargıların nasıl yerleştirildiği, kullanılan emaye telin termal sınıfı ve ortam ile arasındaki termal iletim katsayısı faktör. Belki 7A da el değmez ama çalışabilir, sonucu yıkıcı olduğu için test edip görmeyeceğiz gibi

Biraz benimkisi olması gereken gibi oldu, ama evet pratik olarak yaklaşımda haklı olabilirsiniz. Burada sargıların nasıl yerleştirildiği, kullanılan emaye telin termal sınıfı ve ortam ile arasındaki termal iletim katsayısı faktör. Belki 7A da el değmez ama çalışabilir, sonucu yıkıcı olduğu için test edip görmeyeceğiz gibi
Trafoyu metal kutuya koyup soğutucu ve fan eklesek?

Ben tasarlamadığım için yalan olur şu değeri verir şunu yapar vs demem. Bu trafo sizin bu projeler için gayet rahat işinizi görür öncelikle içiniz bu açıdan rahat olsun. Sizin amacınız ürün yapmak değil, 7/24 yüklemeyeceksiniz. Metal kutuya koyup fan ekleme durumuna şöyle bir yorum yapabilirim, siz metal kutuya bağlarsanız gövdeyi aslınds gövdenin termal kapasitesini arttırmış olursunuz ama bağlantı noktanızın ısıyı ne kadar ilettiği de burada bir etken. Ancak fan üflemek doğrudan hava ile olan termal direnci düşürdüğü için etkisi rahatça gözlemlenir, ama tabiki sargılardan dışarı kadar gelmesi lazım önce ısının. Dolayısıyla nasıl soğuturumu dert etmeyin, eğer denemeler esnasında aşırı ısındığını düşünürseniz(eliniz ile kontrol edecekseniz şebekeden söktüğünüzden emin olun) o zaman bu konu üzerine yoğunlaşılır.

Trafolar kısa süreli kullanımlarda anma akımlarının üzerinde akım verebilir. Lineer güç kaynağı için (bence) tamamen gereksiz.

Trafonun anma gücü, sürekli olarak verebileceği güçtür. Buradaki tek varsayım ortam sıcaklığı ve bu da birkaç kaynaktan baktığıma göre 25 ℃. Türkiye'de de belli bir standart uygulanıyordur ve muhtemelen budur. Bunun da anlamı şu:

500 VA trafon var ve dışarıda hava 25 ℃. Sen dışarıda bu trafodan sürekli olarak, gece gündüz 500 VA alırsın. Ne zaman alamazsın? Trafonun ısısını atmasını aktif olarak engellersen alamazsın. Mesela kutuya koymuşsundur ve fan ile hava akışı sağlamıyorsundur.

12-24-34V çıkış voltajları sırasıyla şöyle çıktı:

12.950V - 24.930V - 34.700V

Diğer 3 adet 12v çıkış ise 12.930 çıktı

20240207_221848~2.jpg

Son düzenleme:
Devre elemanlarının sağlamlık kontrollerini yapıp PCB ye monte edeceğim, herhangi bir sıra takip etmelimiyim, önce dirençler lehimlenir en son transistörler vs gibi böyle bir sıralama var mı?

Devre elemanlarının sağlamlık kontrollerini yapıp PCB ye monte edeceğim, herhangi bir sıra takip etmelimiyim, önce dirençler lehimlenir en son transistörler vs gibi böyle bir sıralama var mı?
Kolay montaj acisindan en alcak malzeme ilk olarak monte ediliyor. Once varsa jumperlar, sonra direncler, sonra kucuk kondansator ve bobinler..... seklinde. En son en buyuk fiziksel malzeme. Transistorlerin sogutucuya montaji icin deliklerin belirlenmesi gerek tabii. Yoksa PCB'ye oturtmak zor olabiliyor.

17073351311353418388055638092853.jpg

Diyotlar, zener diyotlar ve LED sağlam.

Şu transistörlerin sağlamlığına nasıl bakıyorduk
20240207_224641.jpg

Olcu aletini diyot konumuna alip 3 ucu ikiserli sira ile olcmelisin. Bir uc ortak ( base ). Bu ucla diger iki uc arasinda ( emetor ve collector ) diyot olcer gibi sonuc alman gerek. Emetor ve collector arasinda ise iki yonde de gecis olmamali. Kopru diyot gibi ama 3 uclu oldugunu dusun. Birbirine ters baglanmis iki tane diyor. Bir tane de LCR metre gerek. Ucuz LCR T4 gibi bir sey isini gorur.

@coder şunu mutlaka izlemelisin;

Devre üzerinde 4004 diyot yazıyor ama poşet içinden 1N4007 çıktı, bu ikisi muadil mi?

Düzenleme : Kullanılır diye anladım.

1N4004 ve 1N4007 arasındaki farklar, 1N4004 için 280V yerine 1N4007 için 1000V olan çalışma tepe ters voltajıdır. Tüm 1N400X diyotlu doğrultucularda olduğu gibi sorunsuz bir şekilde yerinde kullanabilirsiniz.

Devre üzerinde 4004 diyot yazıyor ama poşet içinden 1N4007 çıktı, bu ikisi muadil mi?

Düzenleme : Kullanılır diye anladım.

1N4004 ve 1N4007 arasındaki farklar, 1N4004 için 280V yerine 1N4007 için 1000V olan çalışma tepe ters voltajıdır. Tüm 1N400X diyotlu doğrultucularda olduğu gibi sorunsuz bir şekilde yerinde kullanabilirsiniz.
1N400X serisinde sonu daha buyuk olan altinda kalan tum diyotlarin yerine kullanilabilir.

20240208_012603.jpg

Pcb deki 100k yazan yere direnç takacağım ama artan 1 adet 100k lık direnç oraya uymuyor?

Oraya trimpot takılır anca ama 100k lık direnç artıyor, fazla mı koymuşlar anlamadım bilen var mı?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,026
Üyeler
2,532
Son üye
Tayfun

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back