Yuksek devirli motor miline pens tutucu takmak

c17aa923309a150ceb741d04e3c13ca7.thumb.png
Adamlar yapmis. 60 bin RPM.

Fiyat göremedim bu iyiye işaret değil

1 haftaya yaklasti. Cevap bile yazmadilar.

Motoru gozden cikarttim. Zaten rulmanlar artik ses yapmaya baslamisti.

3. resimde balans almak icin yapistirici turu bir seyle agirlik yapmislar.

Mili deleriz keseriz diyoruz ama yapacagimiz hatanin neden olacagi balanssizlik adamlarin ek agirlikla duzeltmeye calistigi balanssizliktan kat ve kat yuksek olacaktir.

Rotorun statora giren kismini tornada curuttum ardindan 3mm ile deldim. Elimde 3mm kazima ucu vardi onu bu delige soktum siki gecti.
Tabiki tam merkezden delememisimdir.

Ardindan 3mm lik kazima ucunun kic tarafini rulmanlara gecirdim. Boylece motor kendi basina kazima motoru oldu.

Hos bir cozum olmasa da bu delip bicme islemlerini profesyonel sekilde yapabilsem makine ile 3 tane motor vermeye bile raziyim.

1. motor kazima isi icin.
2. motor tek tip via delmek icin.
3. motor cerceve kesimi icin.

(Turkiyeden 1 tanesini 350 TL ye almistim. Aliexpresten cok daha ucuza alinir. )

1.jpg

Son düzenleme:
Birde bir ara balans almak için kendin yap basit projeler görmüştüm. Daha önce görmediysen bir göz atabilirsin.

Elbette sikinti olur. Fakat motoru elinize alabildiginiz icin uc degistirmek asiri zor islem degil. Rotor milinin ortasina delik delince (Delik zaten vardi fakat tamami delik degildi) rotor ekseni hafif kaymistir. Eger bu islemi titiz yapar hatta bu is icin duzenek hazirlarsam isimi gorecek. Su anda cok fazla olmasa da vibrasyon var.

Normalde deligi delerken belirgin sekilde hata yapsaydim rotor statora surterdi. Su anda surtmuyor.

Hocam teyp mekanizması gibi yaptığınız düzenekte lastik silindir yerine birebir oranda dişli ile aktarmaya ne dersiniz. İstediğiniz malzemeden istediğiniz çapta ve diş sayısında bir dişliyi tel erezyon atölyelerinde kestirebilirsiniz.

Mesaja cevap yazmayi unutmusum.

Disli duzenekler bu devir sayilarinda cok ses yapar. Dusuk devirlerde bile dis formu ozel oluyor diye biliyorum. Siradan duz disli kullanmiyorlar.
Eger bu is disli ile olsaydi teyp ve pikaplarda da kullanirlardi.

Jet motorlarindaki alternator vs nasil jet motoruna baglaniyor ogrenmek lazim.

Son düzenleme:
Stator'daki rulmanın ölçüleri nedir? 5 x 13 gibi duruyor sanki. Onu çıkarıp yerine 6 x 13 rulman takılabilir ve balans da hiç etkilenmez.

Milin rotora takıldığı yerden çıkarmak lazım ve oraya çok hassas 6 mm lik bir delik delersen tornada o zaman aliexpress'deki 6 mm şaftlı ER8 collet holderi takabilirsin. Böyle yapınca da gene balansı bozacan bir sebep yok.

Ic cap 3mm dis cap 8mm.

En iyisi motoru yapmak. Rotor mili olarak hazir 6mm capli pens tutucuyu kullanmak. Fakat sorunlar bitmiyor.
Bu kez de stator icin sac kesmek bir dert, mile miknatis yuvasi acmak ayri bir dert.

Youtube da onlarca brushless motor yapip video cekmis adam var. Ya hic demir nuve kullanmadan sargilari yerlestiriyorlar ya da civatadan nuve yapip ona sarim yapiyorlar.

Ikisi de video cekip gosterme amacli. Sac nuve olmadan bu is olmaz. Akitilacak akima yazik.

Bulent üstadım hosgeldin. Seni burada görmek güzel. Aslında davet edecektim siz gelmişsiniz.

Konunuzda motor mili ve pens tutucu boyu ikisi birlesince çok uzun oluyor. Devirde çok yüksek. Bu standartlarda bir spindles için çok iyi yataklama ve Balans alma gerekli. Elde imalatı bence çok zor. Hata götürmez hassasiyet lazim.

Peki aşağıdaki mili çıkarma durumun var mı? Varsa, aliexpress deki ER8 leri 3 mm ye düşürürüz ve onu mil olarak kullanırız.

1.jpg

Bu konuda düşüncem şu şekilde.

Bu motorun çok uzun ömürlü olacağını düşünmüyorum.

Normal spindle motorlarda çıkış mili tarafı iyi yasaklanır birden fazla rulman daha stabilize çalışmayı sağlar. Salgiyi azaltır. Motor çıkışı ile pens ucu arasi mesafe minimum tutulur.

images.png

İlla dron motoru ile olacak ise motor mili ile pens tutucu arasına yine bir bağlantı ve yataklama olsa nasıl olur? Motor Bu yasaklamaya monte edilir ve bu grup Bu noktadan cihaza tutturulur.

kfRlBHJibZEUvfvMHehCX3e0draePekwOs92WYWrlFI.jpg

Spindle motorlarda çok büyük yanal yükler olduğu için orada birden fazla rulman var Serkan.

Üstadım, madem bu işe ticari olarak bakıyorsunuz; Wegstr ve Stepcraft gibi firmaların yedek parça olarak spindle'ları mevcut. Tamam pahalılar ama inceleme için alınabilir. Özellikle Stepcraft ın HF-Spindle 500 içerisinde sizinki gibi 3 faz brushless motor mevcut.

Aliexpress'te şöyle ER8 collet tutucular da var. Şaftı 60 mm. Gerektiğinde biraz da kesilebilir. Bir ara maşon gibi bir parça ile mile tutturulabilir.

Valla çin malına güvenmeyin derim. Ben bir ihtiyaç nedeni ile SK30 tutucu almıştım Ankara'daki bir firmadan. Çin malı. Tutucunun berbat ötesi bir salgısı vardı. Pens ile birlikte daha kötü olmuştu. Markalı olanlara yönelmek lazım.

Kaynak bulma konusunda şu videoyu izleyebilirsiniz. Güzel bir örnek ve motivasyon sağlıyor.
Maddi sorunu çözerseniz çok hızlı ileryebelirsiniz.

Ic cap 3mm dis cap 8mm.

En iyisi motoru yapmak. Rotor mili olarak hazir 6mm capli pens tutucuyu kullanmak. Fakat sorunlar bitmiyor.
Bu kez de stator icin sac kesmek bir dert, mile miknatis yuvasi acmak ayri bir dert.

Youtube da onlarca brushless motor yapip video cekmis adam var. Ya hic demir nuve kullanmadan sargilari yerlestiriyorlar ya da civatadan nuve yapip ona sarim yapiyorlar.

Ikisi de video cekip gosterme amacli. Sac nuve olmadan bu is olmaz. Akitilacak akima yazik.
Saçlar kaç mm olacak?

Peki aşağıdaki mili çıkarma durumun var mı? Varsa, aliexpress deki ER8 leri 3 mm ye düşürürüz ve onu mil olarak kullanırız.

19190 eklentisine bak

O mili cikartmaya kalkarsam diger aksama zarar veririm dusuncesiyle tornada dibine kadar curuttum. Sonra da merkezden deldim.

Zamaninda Proxonun en ucuz modelini alip dagitmistim.

Hala elimde duruyor. Aynisini kopyalamak zor degil. Pens tutucunun arka kismini 3mm mil olarak islersem dedigin gibi geriye sadece motor milini degistirmek ve balans alma islemi kalir. Proxonun pensleri zaten satiliyor.

Her durumda motorun onune bir tane seramik rulman takacagim. Yoksa yanal yuku bertaraf etmek zor.

Saçlar kaç mm olacak?

0.5 ya da daha ince olabilir.

60 bin rpm motor saniyee 1000 devir ediyor. Bu durumda sacin calisacagi frekans tek kutup icin 1Khz, cift kutup icin 2Khz, 4 kutup icin 8 Khz.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back