Yuksek devirli motor miline pens tutucu takmak

Bir de aklimdaki calismalardan birisinden bahsedeyim.

Illaki motor mili ile pens tutucu milininin kati baglanti yapmasi gerekmez.

Tornada iki punta arasinda dondurme isleminin aynisi yapilabilir. Bu durumda sanki her sey daha kolay olacak.

Bir zamanlar Poxxon mikromot model alet almis ve pens duzenegini sokmustum, Biraz once bunu drone motorun milini sokup yerine takacagim.

1.jpg

Malesef statora sokarken 3mm mil kismi tel gibi egildi.

Isil islemle sertlestirilebilirse sertlestirmem gerekirmis.

Malesef statora sokarken 3mm mil kismi tel gibi egildi.

Isil islemle sertlestirilebilirse sertlestirmem gerekirmis.

3 mm yamuluyorsa, o zaman ER8 leri 3 mm ye indirirsen onlarda yamulur. Sertleştirme sadece yüzeyde, içi gene düşük karbonlu çelik.

3 mm ye yaklaştırıp sertleştirmen, sonra da tam 3 mm ye getirmek için silindirik taşlamaya girmesi lazım.

O zaman 6 mm ye delik delip motorun miline vidalama kolay erişilebilir seçenek olarak kalıyor. Deneyip aradan çıkarmak lazım bence.

Bir seçenek daha: SKF sitesine 5x8 rulman var. Limiting speed da 85,000 devir diyor.

Bunu kullanırsan, ER8 i 5 mm ye indirmek yeterli olacak, çok daha sağlam olacak. Tornalanması da kolay olacak (arkadan desteklemek gerekmeyecek).

Bahsettigin islemi ben beceremem. Islemede cok fazla hata yaparim.

Iki punta arasinda dondurme tekniginin benzerine ne diyorsun?

1.jpg

Bahsettigin islemi ben beceremem. Islemede cok fazla hata yaparim.

Iki punta arasinda dondurme tekniginin benzerine ne diyorsun?

19226 eklentisine bak

Bence o kadar ilave yük (ve neticede sürtünme) getirecek ki artık istediğin devirlere çıkamayacaksın. Senin aldığın motorun linkini verebilir misin? Şunu denemek istiyorum. Valla ben de bu makinanın çalışmasını çok istiyorum, Çin'den hiç PCB ısmarlamadım, nefret ediyorum gümrük belirsizliğinden, o yüzden kendim yapmak istiyorum :)

Mili 60 mm tutmayacagiz tabiki. iki rulman takacak kadar kisaltilabilir.

Satin aldigim sitede kalmamis. Millet gaza mi geldi. Diger iki dukkanda da kalmamis.

Yalniz CCW degil CW modeli olmasi lazim. CCW alinir ve CW yonunde dondururse motorun arkasindaki vida gevseyebiliyor.

Keza eger 5 mm mil uzerindeki vida disini kullanacaksan CCW modelinde ters dis oldugunu da hatirlatirim.

Emax RS2205 S modeli. (S modelinin milinde delik oluyor)

Bu arada drone isi ile ugrasanlar T motor markasini metettiler. Daha kaliteliymis. 2205 de 22 sayisi cap ve 05 ise yukseklik parametresi.
Dolayisi ile bir baska firmanin motorunu almak istersen 2205, 2206 2207 gibi modellere bakabilirsin.

Elimdeki motor artik pert oldugu icin ben T Motor dan yuksek KV degerli bir motor sececegim.

Son düzenleme:
Mili 60 mm tutmayacagiz tabiki. iki rulman takacak kadar kisaltilabilir.

Tamam ER8 i iki rulmana geçirdin (sıkı geçireceğini varsayıyorum). Sonra da motorun milinin ER8 in dibine baskı uygulaması lazım. O baskı da rulman bilyalarına aktarılacak ve sürtünme artacak. Esasında basit rulmanlara böyle eksenel yükler uygulamamak lazım. Eksenel yük varsa "angular contact ball bearing" denen özel rulman kullanmak lazım.

1664220963929.png

Acikcasi kublaj isi sorunsuz olursa 8mm ic cap dis cap 16 vs olan seramik rulman takmaya raziyim.

Bahsettigin asamaya gelmedigim icin bir sey diyemiyorum. Fakat bu makinede eksenel yuk cok fazla olmayacak.
Daha dogrusu kazima asamasinda cok fazla olmayacak. Delik delme asamasinda zaten bu kadar yuksek devir sayisina gerek kalmiyor..

Son düzenleme:
Aslında kural şöyle olması lazım. Normal matkap takıldığında kesecek yönde dönerse motor, mil üzerindeki dişin sıkılıyor olması lazım. Bu şekilde olan motor CW mi oluyor CCW mi?

CW clockwise Saat yonunde
CCW counter clockwise saatin tersi yonunde

Dolayisi ile normal matkaplar CW oluyor.

Mesela aşağıdaki motorun mil dişine bakınca ben, bunun sağ diş olduğunu görüyorum ve buna takılacak bir matkap kesecek şekilde dönerse, bu diş sıkacaktır

1664224671388.png

CW clockwise Saat yonunde
CCW counter clockwise saatin tersi yonunde

Dolayisi ile normal matkaplar CW oluyor.

Bunun tam tersini anlatan yerler de görüyorum o yüzden kafam karıştı. Mil üzerindeki dişe bakmak lazım bence. Motoru neticede sağa da döndürürsün sola da.

Saticilar CW yada CCW den bahsetmeyebiliyor. Acikcasi ben de boyle tuzaga dustum.

Sipariste CW CCW secenegi yoksa teyid etmek lazim.

EMAX RS2205 in hem CW modeli hem de CCW modeli var.

Motor acisindan donus yonunde sorun yok. Sorun vida disine takilan somunun donme yonunde sikmasi gerekir. Aksi halde gevser.

Ben milin 5mm tarafindaki vida disini kullanmadigim icin sorun yok diyordum fakat bazi motorlarda milin arkasina rulmandan cikmasin diye segman koymuslar, Onlarda sorun yok. Fakat Emax RS2205S in arkasinda segman degil vida var.

Muhtemelen bu vidanin yonu de motorun CW CCW durumuna gore degsiklik gosteriyordur. O vida gevserse rotor mili ileri geri oynuyor.

Şimdi aşağıdaki motorun verilerinden şunu mu anlıyoruz?

4S diyor, yani 16 V a kadar çalışır. 2400 KV diyor, yani 16 x 2400 = 38400 devir yapabilir.

(Bu arada bu motorun mili 4 mm. Yani 8 mm lik ER8 kullanırsak, içine delik delip diş çektiğimiz zaman hala kenarda 2 mm ye yakın et kalınlığı olacak)

1664293241946.png

4S diyor, yani 16 V a kadar çalışır. 2400 KV diyor, yani 16 x 2400 = 38400 devir yapabilir.
Abi 1S yi bildiğim kadarı ile 3.7v dan alıyoruz. 4S 14,8v yapıyor.
14.8 x 2400 = 35,520/m yapıyor. Ve bu yüksüz değeri. Yüke binince de değişiyor.

4S den daha buyuk voltajli motor biliyormusunuz?

Normalde 24v kullanacagim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,178
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back