Yuksek devirli motor miline pens tutucu takmak

Rotor milini çıkardım. Çok da zor olmadı. Ama işte bütün mesela, yeni mil yapılıp sıkı geçirilirse, rotor mıknatısları sürtecek mi sürtmeyecek mi.

IMG_20221007_202735.jpg

IMG_20221007_203616.jpg

Yatak düzgün görünüyor. Sadece sürtünmeyi arttırmak için çizikler atmışlar

IMG_20221007_203906.jpg

Senin de gozun karaymis.

Bakir yada princ folyodan serit kesip miknatislarin yuzeyine bariyer yapilabilir. Mil gecirildikten sonra sokulur.
(Hoparlor bobini tamiratinda/degisiminde kullanilan bir teknik.)

Miknatislarla saclar arasindaki mesafe 0.1mm civarindadir. Becerebildilerse daha da dusuk olabilir.

Son düzenleme:
19333 eklentisine bak

Bu motorun mili icindeki delik capi ve delik derinligi kac mm?

Delik çapı 2.76 mm gibi. Delik boydan boya gidiyor ama arka tarafa yakın bir basamak var. Basamağa kadar olan derinlik de 16 mm gibi. Tam ölçemiyorum kumpas çubuğu girmiyor. İnce bir çubuğu sokup kabaca ölçebiliyorum ancak.

Aklima ne geldi? motoru modifiye etmektense 3.175mm capli takimlarin kiclarini delige girecek sekilde islemek daha pratik olacak.

Bu durumda motorun miline acilmis vida disinin bitimine bir tane de rulman atilarak is bitirilebilir.

Dişli vidayı da yarmak lazım ve somunla sıkmak lazım. Yoksa sıkı geçme takarsan aşınan takımı değiştirmek çok zor olur.

O sert çakı HSS ise, karbür veye elmas torna kalemi kullanman lazım. Çakı karbür ise de tornaya taşlama bağlaman lazım.

PCB kazima makinemi olabildigince kucuk ebatli yapmaya calistim.

Surtunmeli yataklar step motor surucumun isini kolaylastirdi. Eksenlerdeki bosluk sorununu giderdi.
Vida somun duzenegimde 0.1 mm civarinda backlash var somunda iyilestirme yapmam gerekiyor.

Drone motorum da geldi. Spindle isine devam.

Son düzenleme:
Ray ve arabalar değişik. Kendin mi yaptın onları?

Belki bu kurtulus olabilir.

Burada 150 TL olan motor degil pens kismi. !!!
Buna gravür uçları falan takılabiliyor mu acaba? Bu sanırım dişçilerin kullandığı bir alet ismi de piyasemendi galiba. Kontol ünitesi ile birlikte 800 küsürmüş. KArgo vergi filan derken sadece pens kısmı 500 küsür pens+kontrol ünitesi 1500 falan yapıyor. Devir ayarının hassas olması avantajlı aslında.

Istedigim devir sayilarina uygun olmasa da.

(23/10/2022 17.958,00 TL)

Son düzenleme:
prototip pcb leri elimde delmek icin kullandigim 5mm mil capli ucuz fircali bir matkap motorum var ve er11 tutucu ile 3.175 capli pens ile karbur uclar kullaniyorum, bu motorda bile dusuk devirlerde dahi bosluga tahammulu yok hemen uc kirardi, daha sonra motor miline tutucuyu dibine kadar resmen caka caka oturttum ve hicbir vibrasyon kalmadi, simdi siz bu islemi kv2205 motora yapacaksiniz sanirim, ama o motor cok nazik ve tum yuk tek rulman uzerinde delme islemi icin problem olmayabilir ama milling ve routing islemlerin o motor aninda yamulur, lpkf den hatirliyorum pcb cercevesini keserken resmen makina aci cekiyordu.
20221101_212132.jpg

1.jpg

Daha once yapigim pcb kazima makinesinde tahrik icin vidali mil kullaniyordum. Yeni modeli kayis kasnakli yaptim.
Gene tum yataklar surtunmeli tip. Yataklarda aluminyumdan 3 kat daha pahali teflon kullandim.

2.jpg

Drone motoruna pens tutucuyu monte ettim. Henuz dondurmedim.

Forum istatistikleri

Konular
5,915
Üyeler
2,501
Son üye
oguz0606

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back