Yuksek devirli motor miline pens tutucu takmak

Yalnız ürünün tarifinde motor milinin 4 mm olduğunu belirtmişler, bu yanlış. Motor mili 5 mm. Üzerinde de standart M5 diş var.

Kodu ne? 2105, 2106 gibi 2x ile basliyorsa sorun degil ama 1x ile basliyorsa sikinti.

RPM degerine aldanip siparis ettigim minik motoru resimde bulabilecekmisiniz?

p0njn9g.jpg

Velox 2306, EMAX 2205 den daha buyuk olmasi lazim. 2205 dehset bir motordu sessiz ve guclu.
Son aldigim cok minik capini boyunu olcmedim ama bu ise hic uygun degil. Katalogunda 60 Bin rpm yazdigi icin aldim.

Elimdeki surucu ile donduremedim bile. Surucu motoru dondurmeye calisiyor bir kac denemeden sonra da akimi kesiyor.

Motoru bakalım benim ESC ye bağlayıp deneyeceğim. Ama daha önce böyle dron motoru ESC ile falan uğraşmadım biraz bakmam lazım ne nedir. Elimdeki ESC skywalker 50a.

Frekansi 50Hz, dortgen dalga, pals genisligi 1ms ile 2 ms arasinda ayarlanabilir sinyal jenaratorune ihtiyacin var.

Herhangi bir mikro yada 555 ile yapabilirsin.

Asagidaki linkte STM32F103C8 yada C6 blue pill icin hex dosyasini STlink ile cipe yukleyebilirsiniz. GND yi ve B4 pinini (Pwm cikis) dogrudan ESCye baglamaniz yeterli.

PC de calistirilacak programin adi ESC.EXE

USB kablosunu bagladiginizda motor hizini ayarlayabilirsiniz. Tek basina bluepill yetmiyor. PC programindan calistiriyorsunuz.

Link: https://drive.google.com/file/d/1Eijr24BWiJhKDEn7NoYAfJmff910_r5Z/view?usp=sharing

Not: Delphi ile urettigim exelerde genelde tarayicilar virus oldugunu iddia eder. Taramanizi oneririm.

Full gaz kes butonuna bastiktan sonra ister hiz potundan hiz artirin ister full gaz ver butonundan son surat calistirin.

Son düzenleme:
Biraz önce motoru bir parça akriliğe bağladım.

IMG_20221001_212127.jpg

IMG_20221001_212636.jpg

Sonra da daha motora enerji vermeden, motorun bu hali ile ne kadar salgı var baktım. Kabaca 0.02 - 0.03 mm salgı var.

IMG_20221001_214236.jpg

Yani motorun kendisinde az da olsa bir salgı var. Şimdi, diyelim R8 in uzunluğu 40 mm. Takılacak çakının uzunluğu da 30 mm olsun. Bu durumda 70 mm uzunlukta bir parçayı bu mile takmış oluyoruz. Eğer bu parçaya açılan diş mükemmel bile olsa, ve tam olarak eksenel bile olsa, onun ucundaki salgı 0.03 mm den fazla olacaktır.

Kabaca üçgen benzerliğinden gidecek olursak, en uçtaki salgı 0.12 mm gibi olacak. Bu da 0.2 mm yol ve boşluk kazıyacak bir makina için kabul edilebilir bir salgı değil. Yani senin dediğin gibi kesicinin bağımsız yataklanması lazım ve motorla sürülmesi lazım. Bu durumda da sürtünmeler büyük soruna sebep olacak. Düşük devirli çalıştırırsan, makinanın bir PCB yi bitirmesi için saatlerce çalışması gerekecek ve uzun süre yüzünden ısınacak. Yüksek devirli çalıştırırsan, devirin yüksek olmasından dolayı ısınacak.

Isinin uzaklastirilmasi sorunu bir sekilde cozulur. Yeter ki tek sorun o olsun. Eklenen mile taktigim rulmanlar asiri isiniyor ve rulmanlardan uca yakin olanda bosluk olustu.

Rulmandaki isinma daha az surtunmeli seramik rulmanla asilabilir. Su anda motor degil ama rulman kismi el yakiyor.

Wegstr gibi 10 bin devirde çalıştırsan ve aktif olarak fanla soğutsan rulmanları nasıl olur? Yani çakıyı iki rulman ile yataklayacaksın, ama çok iyi bir işçilik ile rulmanlar ve çakı TAM OLARAK eş eksen olacak. Sonra da kayış veya dişli aktarımı ile 10 bin devirde çalıştırıp bir fanla hava yönlendireceksin rulmanlara.

Tam olarak eseksen yapmayi ben beceremem. Motoru 10 Bin rpm de dondurunce zaten vibrasyon azaliyor.

Ote yandan Wegstr videolarina kuskuyla bakiyorum. Bir kazima ucu o kadar mukemmel kazima yapamaz diyorum ve
o videolarin animasyon olma ihtimalide aklimdan gecmiyor degil.

Eger beceremezsem zaten devir sayisindan taviz verecegim. kayis kasnak vs ne olursa artik.

Hmm bu çift taraftan rulmanlanmış, bunda salgı çok daha azdır. Buna R8 takabiliriz!

Neyse, sen bana bakma, ben taktım kafayı R8'e :katil2:

Daha once aldigimiz (senin de aldigin) motorlar da iki taraftan yatakli. (Motor milinin 5mm olduguna bakmayin. Motor milinin rulmanlara giren kisimlari 3mm)

C6 ER8 siparisi veriyorum. 2 Tanede 6x12x4 seramik rulman.

Fakat motor konusunu netlestirmem lazim.

Alacagim motorun mili 5mm capinda.

Motor miline EDM teknigi ile delip sekildeki kibi dortgen bir oyuk acabilirim. Bu sadece bakir bir elektrod yapmaya bakar.

Tabiki her bir ucu da bu sekilde modifiye etmem gerekecek.

Uc dogrudan motor milinin icine girer ve dorgen kesitli yuvasina oturur.

Ucun uc kismina da gene EDM teknigi ile kanal acabilirim. Bu kanal sayesinde uc kolayca motor milinden cikmayacak sekilde yayli sikma duzenegi yapabilirim diye dusunuyorum.

Fakat bu dediklerimde basarili olabilmem icin motorun miline es eksende EDM elektrodunu yaklastirmam lazim.

Es eksen denince de Allah canimi aliyor.

1.jpg

Yalniz sectigim iki motor milini de on taraftan taslayip D form vermisler. Mili tam silindirik yeni bir motor secmem gerekecek.

Son düzenleme:
Fakat bu dediklerimde basarili olabilmem icin motorun miline es eksende EDM elektrodunu yaklastirmam lazim.

Bunu komparatör tutucu ve salgı komparatörü ile yapabilirsin. Son derece hassas olur. Ama iki aşamada yapman lazım. İlk aşamada Z nin eksenini motor mil ekseni ile eşitlemen lazım. İkinci aşamada da kullanacağın bakır elektrodun eksenini motor mili ile eşitlemen lazım. Bunu aslında atölyede freze makinası üzerinde göstersem daha anlaşılır olur.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,178
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back