Yuksek devirli motor miline pens tutucu takmak

s-l1600.png

Belki bu motorun mili sokulup uzun milli ER8 de takilabilir.

Kizildereli filmlerinde adamlar ates yakmak icin dal parcasini iki avuclarinin arasina alir ve avuslarini birbirine surterken dal parcasi bir o yana bir bu yana doner.

PCB kazima ucunu da dondurmek yerine benzer sekilde mesela saniyede 1000 kere, 10 derece saga 10 derece sola titrestirsek?

Son düzenleme:
O kesicide kesim meydana gelmesi için ±10° den çok daha fazla bir dönüş gerekir. Kesme derinliğine bağlı olarak 90° ile 180° arasında dönmesi lazım. Bir de tam tur döndürmezsen, kesicinin sadece bir bölgesi keser. Mesela sol taraf. Eğer sağ tarafı kesmen gerekiyorsa kesicinin tekrar konumlandırılıp orada titremesi gerekir.

Bence bu işin en olur tarafı, mevcut ER8 in etrafına bir motor yapmak. Veya bu son bulduğun motorlarda salgı daha az ise, ER8 i bunlara monte etmek de ikinci iyi seçenek. İstersen ER8 ler gelince benim atölyede buluşalım biraz beyin fırtınası yapalım.

Rulmanlar 3x8x4 mm

Tam adini hatirlamiyorum. 1/8 x 5/16 x 1/8 Inc rulman da tatli sekilde yuvalarina oturuyor.

Kazima uclari da 1/8 Inc.

Tek sorun ucun rotora baglantisinda.

Demek istedigim motor mili olarak kesici ucu dogrudan kullanmak mumkun ama gene bir parca tasarlamak gerekiyor.

Ben de şimdi alttaki vidayı söktüm. Rotoru çekince yaylanıyor ama çıkmıyor. Başka sökülmesi gereken birşey daha mı var?

Miknatislarin cekim kuvvetinden dolayi zor cikiyor.

Tirnaklarimla zorlamadan cikarttim. Metal vs kullanarak kanirttiracaksan dikkatli ol. Metal aksam cok narin. Egilmeye musait.

Tamam tamam çıktı. Mıknatıslar çok kuvvetli, iyi asılmak gerekiyormuş.

IMG_20221007_195355.jpg

Mil capi 3mm den fazla gorundu gozume. Rulmanlar nasil?
Tel capi da daha kalin galiba.

Bunda iç mil 4 mm. O mil yerine sıkı geçme herhalde. Onu çıkarıp başka mil takılabilir, ama rotor ile stator arasındaki mesafe milimetreden az. Mükemmel geçirmezsek yeni mili, rotor stator saçlarına sürter.

O mil statora siki gecme ile yerlestirilmis. Mili sokersen muhtemelen motor cop olur.

Sendeki motor daha cok hosuma gitti. Rulmanlarin olcusu nedir?

Rulmanlar 8x4 ve 9x4

Yalnız şöyle birşey farkettim. Mil sıkı geçmiş ama, sıkı geçtiği hali ile merkezleme mükemmel olmamış. Sonradan merkezleyip bir şekilde sabitlemişler gibime geliyor.

IMG_20221007_200407.jpg

IMG_20221007_200417.jpg

Bendeki motorda milin statora baglandigi yere aluminyumdan minik bir yuzuk yapmislar. Mil + yuzuk +govde uclusu siki gecme olmus yada preste ezmisler.

Bir de şöyle bir olumsuzluk var: Mil, arkadaki rulmana fazla rahat gidiyor. Girdikten sonra da biraz oynatılabiliyor. Yani boşluk biraz fazla. Büyük ihtimalle 0.02 mm lik salgı bundan kaynaklanıyor.

Mecbur kalmis olabilirler.

Her iki rulmanda motorun arkasinda kaliyor. Mili on taraftan ittiginde her iki rulmandan da gecmesi gerek. En ufak mekanik isleme hatasinda mil rulmanlardan arkada kalana takilir, Bendeki motorda da mil capi rulman gobek capindan ince. Cok rakat geciyor.

Bu sorunla ancak bu sekilde basetmis olabilirler.

Şimdi daha ayrıntılı baktım, rotor miline bir pul, bir yeşil lastik o-ring, bir pul daha konmuş.

IMG_20221007_201528.jpg

IMG_20221007_201539.jpg

Şu anda rotora bakınca gerektiği kadar iyi merkezlenmiş olabilir. Herhangi bir asimetri görünmüyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,917
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back