Ayarlı güç kaynağı tavsiyesi

Öğretmen27

Aktif Üye

Haagisini tercih etmek lazım?

Son düzenleme:
İlk iki ürün aynı jenerik Çin malı tasarım ürün. Bende de onun çift kanallısı var, TT-TECHNIC MCH-305D. Söylenen akım değerlerini muhtemelen verebiliyordur, ama hat regülasyonu, yük regülasyonu ve toparlama zamanı ile ilgili verilere pek güvenmemek lazım.

Ben olsam UNI-T yi alırdım. Hatta OPAMP devreleri için bunlardan iki tane de alınabilir :)

Güç kaynağı alınırken regülasyon ve gürültü değerlerinin bilinmesi gereklidir
Aksi takdirde lineer bir voltaj regülatörü ile ile basitçe elde bile yapılabilir.

305D serileri için regülasyonları vermişler, ama birisi ile diğerinki tamamen farklı, birbirini tutmuyor. Ripple verilmemiş. Zaten verilsede bunlara pek inanmam ben.

UNI-T de hepsi verilmiş, ama doğru mudur onu test etmeden anlamak mümkün değil. Ama UNI-T Çin malları arasında bir tık daha üstte olan bir marka diye düşünüyorum, dediklerine daha çok itibar ederim.

güle güle kullanın bende 2 sene önce Proskit TE-5305B aldım gayet memnunum 5 amper yaklaşık fıyatıda 320 tl gibiydi bu ara gümrük vergileri dolar zamlardan birşey alıncak gibi değil :)

Hayırlı olsun da, UNI-T 305D diye bir model bulamıyorum :) UNI-T nin UTP 3315TFL var, onu mu aldın?
Ozur dilerim hocam yanlis oldu.
En cok kullanmak istedigim alan laptop anakartta isinan parcayi bulmak.
laptop anakartlarinda 3.3v, 5V veya 19v hattinda kisa devre oldugunda harici voltaj vererek ( akim 5A ayarli) 5 sn kadar isinan parcayi buluuyorlar.
Hay Allah mesajini yanlis anlamisim. Sen unit demissin ben de yanlis anladim
Hay Allah mesajini yanlis anlamisim sen unit demissin ben baska marka aldim:)

Anladım, onunla ilgili ben de bir konu açmıştım.

Bu amaçla kullanmak için, güç kaynağının ayarlanan akımı geçirmesi yeterlidir. Yukarıdakilerin hepsi iş görür. Ama UNI-T nin güç kaynağını alıp bir incelemesini ve performans testlerini yapacağım inşallah, böylece herkes tam olarak ne aldığını bilerek satın almış olur.

Anladım, onunla ilgili ben de bir konu açmıştım.

Bu amaçla kullanmak için, güç kaynağının ayarlanan akımı geçirmesi yeterlidir. Yukarıdakilerin hepsi iş görür. Ama UNI-T nin güç kaynağını alıp bir incelemesini ve performans testlerini yapacağım inşallah, böylece herkes tam olarak ne aldığını bilerek satın almış olur.
Hocam incelemek için güç kaynağı mı alacaksın?
Hocam 3.3v ve 5 v da voltaj verirken akım 5A de ayarlı olmasında sorun yok değil mi? 5-6 sn kadar kalcak zaten? Bu konuyla alakalı biraz fikrini alsam.

Bu uygulamada voltaj önemli değil. Çıkış voltajını neye ayarlarsan ayarla, güç kaynağının çıkışını kısa devre ediyor olacaksın, o yüzden voltaj zaten 0.1V lara falan düşecek.

5-6 saniyeden çok daha uzun süre 5A verebilir bunlar. Bir süre sonra fan devreye girer. Ama saatlerce verebilir mi bilemiyorum. Bir yerde maliyeti düşürmeleri lazım o dan bence sistemin soğutmasında olacaktır. Uzun süre 5A çekilirse en sonunda aşırı ısınmaya bağlı ya kendini kapatacaktır yada bozulacaktır diye düşünüyorum. Ama bu sadece tahmin.

Bu uygulamada voltaj önemli değil. Çıkış voltajını neye ayarlarsan ayarla, güç kaynağının çıkışını kısa devre ediyor olacaksın, o yüzden voltaj zaten 0.1V lara falan düşecek.

5-6 saniyeden çok daha uzun süre 5A verebilir bunlar. Bir süre sonra fan devreye girer. Ama saatlerce verebilir mi bilemiyorum. Bir yerde maliyeti düşürmeleri lazım o dan bence sistemin soğutmasında olacaktır. Uzun süre 5A çekilirse en sonunda aşırı ısınmaya bağlı ya kendini kapatacaktır yada bozulacaktır diye düşünüyorum. Ama bu sadece tahmin.
Ben amperi 5A sınırlamanın laptop anakartına zarar verir mi diye merak etmiştim.

Sa. Ayarli guc kaynagi geldi. Amperi ayarlanmiyor. Bozuk gelmis galiba.

Ekler

• 20191008_202949.jpg
    20191008_202949.jpg
    115.8 KB · Görüntüleme: 540
Bozuk değildir o. Akımı ayarlamak için çıkışı kısa devre etmen gerekiyor :D

Butun ayarli guc kaynaklari boylemi?
Ben amperi gorup ayarlayabileyecigimi zannediyordum.
Cikisi anlik olarak birbirine degdirip birakacakmiyiz anlayamadim?

Anlık değil, adamakıllı kısa devre et. Ama tercihen düşük voltajda (mesela 5V) ki ark oluşmasın. Sonra da istediğin akım değerini ayarla.

Programlanabilir dijital güç kaynaklarında böyle değil. Bendeki Rigol 832A'da istediğim voltajı ve akımı tuş takımından giriyorum, sonra da çıkışı "aktif" hale getiriyorum.

Sana önermiş olduğum UNI-T elime ulaştı. İşte böyle kısa devre edeceksin :) Burada ben akımı 1.3 Ampere ayarladım.

IMG_20191008_204851.jpg

Biraz tuhaf geliyor sana biliyorum. Arabanın hava yastığını ayarlamak için arabayı duvara çarpmak gibi birşey :p Ama bunlarda böyle.

Biraz tuhaf geliyor sana biliyorum. Arabanın hava yastığını ayarlamak için arabayı duvara çarpmak gibi birşey :p Ama bunlarda böyle.
Hocam uniti neden aldin sen de rigol varmis ya parana yazik :)
Talas imalatindan iyi para kazaniyorsun galiba:)
Hocam devreyi kaldirdiginda akim gostergesindeki akim degeri siliyor galiba. Sadece pottan kac ampere getirdin onu anliyorsun galiba?2
Hocam olmazasa potlara cizgiler cekip amperleri yazali.:):):)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,903
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back