Punta makinasi icin punta sure ayar devresi

Değerli arkadaşlar merhabalar,

Tüm yorum yapan arkadaşlara tek teşekkür ederim. Projemi toparladım. devre hazır. Son kalan iş trafo ile bütünlemek olacak.

Devre ile ilgili video aşağıda. Bir kaç tanede resim ekleyeceğim. Şimdilik video merakları giderecektir.

Saygılar.

serkan ustam eline sağlık çok güzel proje olmuş. :)
inşallah kısa zamanda trafoyla olan kısmı da yaparsın ..

7513 eklentisine bak
Malzeme listesi:
- BTA16-600B TO220 -
- HEF4093, 3v Led
- 3 * Resistor1K 1/4W
- 1 * Resistor 390K 1/4W
- 2 * Resistor 330R 1/4W
- 2 * Resistor 4K7 1/4W
- 1 * Resistor 680R 1/4W
- 1* Resistor 100R 1/4W
- 1* MOC3041
- 2 * C1815
- 1 Potentiometer 10K
- Capacitor 220uF/50V
- Capacitor 1uF/50V
- Capacitor 100uF/25V
- Capacitor 224/250V
Selam arkadaşlar aranızda yeniyim ben Bu devreyi ben yaptım çalişti ama bi süre sonra tetikleme olmamaya başladı yani çıkış sürekli var sizce sorun ne olabilir acaba

Selam arkadaşlar aranızda yeniyim ben Bu devreyi ben yaptım çalişti ama bi süre sonra tetikleme olmamaya başladı yani çıkış sürekli var sizce sorun ne olabilir acaba

Triyak yanmış olabilir. Önce onu ölçebilirsin.

@taydin doğru yazmış.
Şema da belirtilen BT16 600 Triyak veri tablosunda belirtilen akım değerleri aşıldığı için triyak yanıyor.
Anlık 10 sn ye 160 amper akım verebilen triyakı kuvvetli bir soğutucu ile kullanın ve 10sn üzerinde 160 Amperden fazla akım geçmesine izin vermeyin veya daha güçlü bir triyak BTA100 1200 Bkullanın.

Ama devre kademe kademe olduğu için yani moc3041 öncesi sorun olabileceğini düşünüyorum çünkü tetikleme hiç olmuyor triyak yanması devreyi etkiler mi bilemedim ama test edeceğim teşekkürler tavsiyeleriniz için

Opto couplerden öncesini de kontrol edin. Arızalı veya temas etmeyen malzeme, soğuk lehim, kısa devre vs.vs..
Devre küçük, arızayı çabuk bulursunuz.
Kolay gelsin.

Tetik kısmına bastığımda lamba da hiçbir değişiklik olmuyor sürekli yanıyor benim tahminim transistörlerden biri yada entegre arızalandı butona bağlı ilk transistör sürekli çkışta takılmış olabilir soğuk lehim için ise üzerinden geçtim değişilik olmadı

Kimseye sormanıza gerek yok.

Google 'dan arama yapılır.
Direnç nasıl ölçülür
Transistör nasıl ölçülür
Oto coupler nasıl ölçülür.
Triyak nasıl ölçülür.
Entegre nasıl ölçülür.

Dijital teknoloji var. Google.com , yandex.com
Kolay gelsin.

Kimseye sormanıza gerek yok.

Google 'dan arama yapılır.
Direnç nasıl ölçülür
Transistör nasıl ölçülür
Oto coupler nasıl ölçülür.
Triyak nasıl ölçülür.
Entegre nasıl ölçülür.

Dijital teknoloji var. Google.com , yandex.com
Kolay gelsin.
Tamamdır ölçümleri yapıp sonucu sizinle paylaşacağım

Burada triyak üzerinden 220 volt şebeke akımı akıyor. Sekonder değil. Akam akım trafonun çalışma akımı. standart trafolar 700 - 800 watt oluyor. Arkadaşımız nasıl bir trafo kullanıyor bilmiyoruz ama 1 kW bile olsa 5 amper civarında akım akacaktır.

Sanırım asıl sorun Triyak bu konuda anahtarlama yapılan ürün indüktif bir yük. Bu yükün snuber ile sürülmediği zaman oluşan ters emk bozuyor olabilir.

Ben devreyi değiştirdim. Yeni bir şekil aldı kartını bastım ama daha parçaları yerleştirip test edemedim.

Bir seçenek olarak şu pwm modüllerinden kullanılsa nasıl olur? Bu modüle 0-1khz, 0-%100 duty arasında ayar yapılabiliyor ve hafızada tutuyor. Frekansı 1hz yapıp duty cycle ile punta süresi çok hassas bir şekilde, 10ms lik adımlarla ayarlanabilir. Tek sıkıntı 1 saneye sonra tekrar pals verecek olması. O da insan reflexi ile çözülebilir.
images.jpeg

Son düzenleme:
Burada triyak üzerinden 220 volt şebeke akımı akıyor. Sekonder değil. Akam akım trafonun çalışma akımı. standart trafolar 700 - 800 watt oluyor. Arkadaşımız nasıl bir trafo kullanıyor bilmiyoruz ama 1 kW bile olsa 5 amper civarında akım akacaktır.

Sanırım asıl sorun Triyak bu konuda anahtarlama yapılan ürün indüktif bir yük. Bu yükün snuber ile sürülmediği zaman oluşan ters emk bozuyor olabilir.

Ben devreyi değiştirdim. Yeni bir şekil aldı kartını bastım ama daha parçaları yerleştirip test edemedim.
Sizin devre de ne gibi bi sorun oldu Serkan hocam triyak mı arızalandı

arkadaşlar ben bir video izledim yapan arkadaşla da konuştum sorunsuz çalişıyor gönül rahatlığıyla yapabilirsinİz dedi bu devreyi deneyeceğim
sizde bir bakın isterseniz devre çok basit aslında

Benimkinde süre ayari sorunsuz çalıştı.

Ek olarak guc ayari ekliyorum.

Bu videodaki uygulamada kullanılan roleler kısa sürede kontak yapisacagini düşünüyorum.

Kolay gelsin.
Sizin projeniz bitince bizimle de paylaşın bizde deneyelim diğer proje için yapan arkadaş ile konuştuğumda 6 aydır kullanıyormuş sorunsuz en kötü 6 ayda bir role değişsek pek etkilemez belki devreyi yaptığımda eğer çalişır uzun zaman kullanımlarda bu sorun olursa devreye SSR role ekleyebilirim bakıcaz

Akim ayarına gerek yoksa ilk devreye bir ssr bağlayıp kullanabilir siniz.

O devre daha stabil.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,440
Son üye
turankaya

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back