Punta makinasi icin punta sure ayar devresi

serkan_48

Moderatör
Staff member
Mikro dalga trafosunun sekonder sarimini söktüm. Sargi aluminyum imis.

Söktüğüm boşluğa 25mm2 lik kablodan 2x2 sipir sardim.

Test icin gerilim verip bir vidayi kisa devre ettim vida kipkirmizi oldu. Normal dusuncem bu iki sargıyı akim dusuk punta icin tek sargi , yuksek akim icin iki sargiyi paralel kullanmayi dusunmustum. Ancak gucu arttirmak icin bu sarimi söküp tek sargi seklinde 4 sipire çıkarıcam.

Sure ayari icin 555 ile bir timer devresi kuracağım. Ona daha baslamadim. Parca listesi cikartip yarin parcalari alayim projeboard uzerinde calismasini test edeyim.

Son durum bu.

Gokrtl

Gökhan Kartal
Mikro dalga trafosunun sekonder sarimini söktüm. Sargi aluminyum imis.

Söktüğüm boşluğa 25mm2 lik kablodan 2x2 sipir sardim.

Test icin gerilim verip bir vidayi kisa devre ettim vida kipkirmizi oldu. Normal dusuncem bu iki sargıyı akim dusuk punta icin tek sargi , yuksek akim icin iki sargiyi paralel kullanmayi dusunmustum. Ancak gucu arttirmak icin bu sarimi söküp tek sargi seklinde 4 sipire çıkarıcam.

Sure ayari icin 555 ile bir timer devresi kuracağım. Ona daha baslamadim. Parca listesi cikartip yarin parcalari alayim projeboard uzerinde calismasini test edeyim.

Son durum bu.
En son @Endorfin35+ ile arduino üzerinden gidecektiniz. Ondan merak etmiştim. Yine 555'e dönmüşsün :)

serkan_48

Moderatör
Staff member
Bu süre ayarı için haftasonu boş vaktimde bir devre kurdum. İlk devre projeboard üzerinde yer alıyor. Bir led ile çalışmasını gözlemleyebilirsiniz. Led şu an sürekli yanıyor. Butona bastığımda ledin sönük olma süresi 0.1 saniye ile yaklaşık 1 saniye gibi bir sürede ayar sağlıyor. Kondansatör değişimi ile bu süre ayarı 0 - 3 saniye olarakta ayarlayabiliyorum.

Şimdilik iyi gibi. Bu ledden alacağım sinyal ile bir triyak süreceğim. Onunla trafoyu açıp kapatacağım.

Son düzenleme: