Punta makinasi icin punta sure ayar devresi

serkan_48

Moderatör
Staff member
O devre asagidaki sekilde kullaniliyor. Lipo piller onlarca yüzlerce akim verebiliyor.

DIY-ta-nabilir-12V-pil-enerji-depolama-V3-nokta-kaynak-PCB-devre-18650-Lipo-piller-i.jpg

bombrman

Kayıtlı Üye
O devre asagidaki sekilde kullaniliyor. Lipo piller onlarca yüzlerce akim verebiliyor.

DIY-ta-nabilir-12V-pil-enerji-depolama-V3-nokta-kaynak-PCB-devre-18650-Lipo-piller-i.jpg
evet kulanıla bilir fakat burda li-po pilin c degeri ve kapasitesi önemli, ancak su koyuveren devre degil pil yüksek ihtimale, yorumu yapan kişi düşük kapasiteli pil kulanmışsa verim alamaz devrenin yaptıgı şey çok zor bir şey degil sonuçta biraz daha inceledim ısı sorunuda olmaması gerekiyor diye düşünüyorum.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Üzerindeki komponentlerin kodu okunmuyor ama benim anladığım kadarıyla bu sadece süreli bir anahtar. Bir kere basınca belli bir süre akım kaynağını anahtarlıyor. Akım regülasyonu yok diye düşünüyorum. Ama tabi pratikte bunun ne kadar bir önemi olduğunu da bilmiyorum.

Bunun pillisini değil de kondansatörlüsünü almak en mantıklısı. Bağlayacaksın herhangi bir güç kaynağına ve iş görür. Mikrodalga trafosuna gerek bırakmıyor :)

bombrman

Kayıtlı Üye
Üzerindeki komponentlerin kodu okunmuyor ama benim anladığım kadarıyla bu sadece süreli bir anahtar. Bir kere basınca belli bir süre akım kaynağını anahtarlıyor. Akım regülasyonu yok diye düşünüyorum. Ama tabi pratikte bunun ne kadar bir önemi olduğunu da bilmiyorum.

Bunun pillisini değil de kondansatörlüsünü almak en mantıklısı. Bağlayacaksın herhangi bir güç kaynağına ve iş görür. Mikrodalga trafosuna gerek bırakmıyor :)
evet sanırım en ergonomik bu şekilde oluyor kartın dezavantajı akım ayarının olmaması sadece 3 pulse türü var

ismaily

Kayıtlı Üye
Bunun pillisini değil de kondansatörlüsünü almak en mantıklısı.
Kondansatör kullanıldığında kondansatörün ille de düşük voltajlı faradlarlar seviyesinde mi olması gerek. ?
Atıyorum kaynak süresi 20ms ve kaynak akımı 20A olsa bu enerjiyi yaklaşık 10000uF 50V a şarj edilmiş bir kondansatör verebilir.
Emin olamadığım konu voltaj 50V olursa kaynak kalitesini nasıl etkileyeceği.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Kondansatör kullanıldığında kondansatörün ille de düşük voltajlı faradlarlar seviyesinde mi olması gerek. ?
Atıyorum kaynak süresi 20ms ve kaynak akımı 20A olsa bu enerjiyi yaklaşık 10000uF 50V a şarj edilmiş bir kondansatör verebilir.

Hatta süper kapasitör OLMAMASI daha iyi, çünkü şarj olmaları çok uzun sürer. Peş peşe hızlı hızlı kaynak yapamazsın.

bombrman

Kayıtlı Üye
voltaj fazla olursa ark oluşur ve istenen bir şey değil

serkan_48

Moderatör
Staff member
Projeye devam. Haftasonu elimde bu devrenin tüm malzemelerinin olduğunu sanmıyorum ama bakıcam.

Süre ayar devresine ait şu şemayı uygulamayı düşünüyorum. Proje ünlü Aka KASYAN projesi. Projede 12 volt akü ile punta yapılıyor ama ben bunu trafonun pirimerini anahtarlamak için kullanacağım. Trafoyu röle ile değil triyak ile tetiklemeyi düşünüyorum. Video ve şema ekte.

Punta devresi.png

taydin

Timur Aydın
Staff member
Monostable multivibratör ile paralel mosfet grubunu sürüyor. Sen trafolu yapacağın için aynı monostable ile optotriac'ı süreceksin. Optotriac da trafoyu anahtarlayacak olan ana triac'ı sürecek. Bu arada Rusçayı hangi ara öğrendin? :cheeky2:

Endorfin35+

Apartman Kapıcısı
Ekran şart değil.

Arduino nano veya uno hangisini ucuz bulursan olur. bir iki buton direnç vs o kadar. Ha birde 5v sağlayacak bir adaptör vs ne bulursan

Endorfin35+

Apartman Kapıcısı
Maliyetin senin yönteme göre 20tl fazla olur...

4-5 tane buton bağlarız butonlara göre fonksiyon tanımlarız biri çift pals olur, biri 1 saniye olur vs.

Bu arada sistem şöyle çalışacak değilmi,

punto papuçlarını değdireceksin sonra işlemi başlatmak için butona manuel basacaksın....

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Konya'lı olsaydın böyle detaylarda boğulmazdın. Ürünü olduğu gibi yapar, dışını bi güzel abkant bükümde yaptırır ihracata başlardın. Konya'lıların böyle güzel bir özelliği var. Çok pratiklerler bu konularda. Bam güm bir bakmışsın 50 ülkeye lazer tezgahı ihraç eder hale gelebiliyorlar.

Kayıtlı Üye
@taydin Mikrodalga trafosunun puntalama da ki gücünü görmenizi istedim. Hintli biraz kaba/saba iş yapmış.
Trafo + Kaliteli bir kontrol devresi ile kullanışlı bir puntalama cihazı yapılabilir.

Son düzenleme: