Yihua 947 III kalem havya

Havyayı söktügünüz zaman ölçersiniz.
Benim açımdan acelesi yok.
Şemayi arşive alacagim.
Uygulama yapacaklar icin önemli...

Son düzenleme:
Havyayı söktügünüz zaman ölçersiniz.
Benim açımdan acelesi yok.
Şemayi arşive alacagim.
Uygulama yapacaklar icin önemli...

Tamam ilk fırsatta ölçerim. Bir de çalışırken devrenin kritik noktalarındaki sinyallere bakarız osiloskop ile.

Tamam ilk fırsatta ölçerim. Bir de çalışırken devrenin kritik noktalarındaki sinyallere bakarız osiloskop ile.
Heater de herhalde ntc kullanılıyor. Kaç ohm olduğunu da yazarsanız, devre eksiksiz yapılacak proje haline gelir.

Kolay gelsin.

Heater de herhalde ntc kullanılıyor. Kaç ohm olduğunu da yazarsanız, devre eksiksiz yapılacak proje haline gelir.

Kolay gelsin.

Rezistansta hiçbir ısı sensörü yok, o yüzden bunda regülasyon yok. Resiztansın soğuk direncini ölçmüştüm 442 Ω idi. Buna alternatif bir rezistans nasıl yapılabilir onu ben de merak ediyorum. Bunun gibi havyalarda rezistans yapısı sanki şöyle: Rezistans teli ile sarılmış bir çekirdek var, onun üzerine de bir şekilde seramik bir boru geçirilmiş. Veya belki de rezistans çekirdeği bir kalıba daldırılıyor, etrafına harç şeklinde bir seramik karışım dökülüyor, o sertleşince de böyle seramik kaplı bir rezistans çıkıyor. Onun ayrıntısını bilmiyorum.

Eğer kendimiz bu şekilde bir rezistans yapabilsek, o zaman bu çok güzel bir regülasyonlu havya haline getirilebilir. Rezistansı kendimiz yaparken içine ısı sensörünü de koyarız. Ayrıca bir MCU da koyarak PID kontrolü yaparız. Mevcut rezistans ile uğraşmaya değmez, çünkü doğrudan şebekeye bağlansa bile verdiği güç çok yetersiz.

Rezistansta hiçbir ısı sensörü yok, o yüzden bunda regülasyon yok. Resiztansın soğuk direncini ölçmüştüm 442 Ω idi. Buna alternatif bir rezistans nasıl yapılabilir onu ben de merak ediyorum. Bunun gibi havyalarda rezistans yapısı sanki şöyle: Rezistans teli ile sarılmış bir çekirdek var, onun üzerine de bir şekilde seramik bir boru geçirilmiş. Veya belki de rezistans çekirdeği bir kalıba daldırılıyor, etrafına harç şeklinde bir seramik karışım dökülüyor, o sertleşince de böyle seramik kaplı bir rezistans çıkıyor. Onun ayrıntısını bilmiyorum.

Eğer kendimiz bu şekilde bir rezistans yapabilsek, o zaman bu çok güzel bir regülasyonlu havya haline getirilebilir. Rezistansı kendimiz yaparken içine ısı sensörünü de koyarız. Ayrıca bir MCU da koyarak PID kontrolü yaparız. Mevcut rezistans ile uğraşmaya değmez, çünkü doğrudan şebekeye bağlansa bile verdiği güç çok yetersiz.
Hazır ısı sensörlü rezistanslar var. Bunlarda kullanılabilir.
sunline-havya-kolu-rezistans%C4%B1-havya-kolu-havya-kolu-rezistans%C4%B1-lehimleme-kol-havya-rezisdansi-yedek1.jpg

Hazır ısı sensörlü rezistanslar var. Bunlarda kullanılabilir.
Öyle bir niyetin varsa şuna bakabilirsin.

Tebrikler güzel çalışma olmuş.

Not: havya sayamacağım kadar çok.
Sadece ilgimi çekenlerin şemalarını arşive alıyorum. TS1 havyanın da şemasını aldım.
Başarılar dilerim.

Şemayı güncelledim. Trimpot değerlerini ve C2 nin değerini ölçüp şemaya yazdım.

Şimdi şöyle bir deney yaptım: Rezistansı söktüm ve doğrudan power analizöre bağladım. İlk anda, soğukken 70 W gibi bir güç çekmeye başladı. Uç ısındıkça güç yavaş yavaş azalmaya başladı ve lehim eritme noktasına geldiğinde 40 W gibi bir güç çekiyordu. Sıcaklık arttıkça güç daha da azaldı ve 36 W seviyesine gelince ben gücü kestim.

Aslında rezistans cihazın özelliklerinde belirtilen 60 W gücü verebiliyor, o zaman devre bu rezistansı iyi süremiyor diyebiliriz. Yüksek sıcaklıklarda güç 36 W seviyesini gördü ama bu önemli değil. Havya ucu geniş bir bakır yüzeye değince sıcaklığı birden düşecek ve bu düşük sıcaklıkta da bu rezistans 60 W güç tüketecek. Yani tam ihtiyaç olduğu anda istenen gücü tüketiyor olacak.

İyi bir kontrol devresi yapılırsa gerçekten işe yarayacak regülasyonlu bir havya yapılabilir. 3.3 V zaten elde ediliyor, bu voltaj ile çalışan bir MCU attık mı bu iş tamam. Ama rezistans bu haliyle işe yaramaz çünkü sıcaklık ölçüm sensörü yok. 60 W lık sıcaklık sensörlü rezistansı Çin'den getirtip denemek istiyorum uygun bir zamanda. Sonra da bunun mevcut PCB'sinin boyutlarının aynısı bir PCB yapmamız gerekecek.

Kontrol devresi, opamp 'la yapılıyor. Örnekleri incelemek gerek.

Dediğiniz gibi, çok katmanlı pcbde kurşunsuz bir lehime üzerine ekstra lehim ekleyerek dahi sökümü başaramıyor. Inductor bacağında yapmaya çalıştım, tüm ısıyı emdi bacaklar kıpırdamadı neredeyse bir dakika boyunca uğraştırdı, en sonunda milim milim oynadı ama yine de full sıvı olmadı lehim. Komponentler yüksek kaliteli olmasa muhtemelen çoktan bozulurdu. Yan bastırarak kullanımda ne kadar sıkılsa da bir yerden sonra gevsiyor, uç veya kasa bağlantısı yumuşuyor haliyle yamulma oluyor.
Ayrıntılı test için teşekkürler

İlk defa aliexpress ile şu başıma geldi: Sipariş ettiğim paket bana ulaşmadığı halde, aliexpress siparişler sayfasında "teslim edildi ve onaylandı" olarak görünüyor. Ben halbuki ne teslim aldım, ne de onayladım. Bu onayı benim vermem gerekmiyor mu yav? aliexpress kendi çalmış kendi oynamış. Yani ürünü incele, beğenmezsen veya zamanında teslim edilmezse paran güvencede olayı artık kalkmış. Sen onaylasan da onaylamasan da adam parayı alıyor, sonra da canı isterse teslim ediyor, istemezse de teslim etmiyor :mad:

İlk defa aliexpress ile şu başıma geldi: Sipariş ettiğim paket bana ulaşmadığı halde, aliexpress siparişler sayfasında "teslim edildi ve onaylandı" olarak görünüyor. Ben halbuki ne teslim aldım, ne de onayladım. Bu onayı benim vermem gerekmiyor mu yav? aliexpress kendi çalmış kendi oynamış. Yani ürünü incele, beğenmezsen veya zamanında teslim edilmezse paran güvencede olayı artık kalkmış. Sen onaylasan da onaylamasan da adam parayı alıyor, sonra da canı isterse teslim ediyor, istemezse de teslim etmiyor :mad:
Bildiğim kadarıyla her ürün için belirlenmiş bir süre var ve bu süre dolduktan sonra para direkt satıcıya aktarılıyor. Bu süreden sonra olay tamamen satıcının insiyatifine kalıyor. Bu yüzden takip etmek gerekiyor. Baktın süre dolmak üzere ve ürün hala gelmedi hemen uzatma talep ediyorsun. Başka türlü aliexpress aradan çekiliyor ve satıcı ile başbaşa kalıyorsun. Yani eskiden böyleydi. Uzun zamandır aliexpressten alışveriş yapmıyorum. Durum şimdi nasıldır bilmiyorum.

Bildiğim kadarıyla her ürün için belirlenmiş bir süre var ve bu süre dolduktan sonra para direkt satıcıya aktarılıyor. Bu süreden sonra olay tamamen satıcının insiyatifine kalıyor. Bu yüzden takip etmek gerekiyor. Baktın süre dolmak üzere ve ürün hala gelmedi hemen uzatma talep ediyorsun. Başka türlü aliexpress aradan çekiliyor ve satıcı ile başbaşa kalıyorsun. Yani eskiden böyleydi. Uzun zamandır aliexpressten alışveriş yapmıyorum. Durum şimdi nasıldır bilmiyorum.
Pandemi öncesi 60 sonrası o bekleme süresi 75 olmuştu. 75 günü geçmiş olabilir mi hocam?

Süre geçmedi kesin. 3 hafta falan oldu.

Süre geçmedi kesin. 3 hafta falan oldu.
Satıcıya mesaj gönderin. " siparişim gelmedi. Teslim alınmış görünüyor .
Koruma süresi devam ediyor. Ne yapmam gerekir. "diye yazın.
(Gerekirse anlaşmazlık açarsınız.)
Satıcının yanıtını bekleyin.
Duruma göre hareket edersiniz.

Satıcıya mesaj attım da, itiraz etme butonu falan hiçbirşey yok. İşlem bitmiş ve ben onay vermişim, halimden memnunum durumu var ...

Forum istatistikleri

Konular
5,862
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back