Led Ampul Tamiri

Resimdeki pek sorunlu görünmüyor sanki ...

20 taneye yakın bu ledlerden tamir etmişimdir. Hemen hepsinde ledler sıkıntılı çıktı. izole olanlarda ledler tek çipli ve 3-3.5V arasında ışık veriyor. İzole olmayan ampul ve spotlarda ise ledler 2 yada 3 çipli. 6 ledin üzerinde 60-70 volt gerişlm düşebiliyor. Önemli olan ledlerin içinde iğne ucu kadar siyah nokta var mı? Buna bakın. Genelde ortadaki ledlerin biri bozulup açık devre oluyor. Devre ve malzeme olarak bozulanını görmedim.

20 taneye yakın bu ledlerden tamir etmişimdir. Hemen hepsinde ledler sıkıntılı çıktı. izole olanlarda ledler tek çipli ve 3-3.5V arasında ışık veriyor. İzole olmayan ampul ve spotlarda ise ledler 2 yada 3 çipli. 6 ledin üzerinde 60-70 volt gerişlm düşebiliyor. Önemli olan ledlerin içinde iğne ucu kadar siyah nokta var mı? Buna bakın. Genelde ortadaki ledlerin biri bozulup açık devre oluyor. Devre ve malzeme olarak bozulanını görmedim.

Ben bir LED projektör tamir etmiştim, bunda da neredeyse bütün aktif komponentler ve SMD sigorta gidikti.

Ben bir LED projektör tamir etmiştim, bunda da neredeyse bütün aktif komponentler ve SMD sigorta gidikti.

Bi ara Led projektör tamir bende yaptım.Arızası ise led sürekli yanıp sönüyor du.Çıkış katındaki 2 adet elektrolitik kondansatör arızalıydı.Arızalı olan kondansatörleri değiştirdim ve led ışık verdi. Bir kaç kullanım sonrası projektör tekrar arıza verdi şimdi led hiç ışık vermiyor.Led sürücü devrelerinde kullanılan elektrolitik kondansatörler farklı oluyormuş bi yerde okudum ama şuan nerde okuduğumu anımsayamadım.Bilmeyerek uyumsuz kondansatör taktım galiba ondan çabuk bozuldu.Burda da bi ara konu açılmıştı beslemede kullanılan seramik kondansatörlerin X ve Y tipi olarak çeşitleri var diye.Sanırsam benim okuduğum konu ile benzer bir konuydu.

Presli adaptörleri sökmek için soğutucu spreyler var.Sprey yerine soğutma için çakmak gazı kullanan,yapıştırıcıyı çürütüpde sökmek için benzin kullanan var.Çakmak gazı ile sökmek sağlık açısından riski ama benzine göre daha temiz bir işçilik oluyor.Ayrıca gaz ile söken abimiz kutuyu açmak için bir kutu çakmak gazını bitirdi :)
Şimdi aklıma geldi benzine alternatif olarak bulmasıda kolay olan aseton aynı işlevi görür mü acaba?

KAYAELC sansasyonel başlık atıp yüksek abone sayısına ulaşmaya çalışan bir kanal diye düşünüyorum. İçerik türkçe, başlıklar ingilizce. Sanki gavur senin videoyu başlığından bulsa yararlanabilecek.

Bir ara aluminyum folyo ve fırın kağıdı ile 100 Farad kapasitör de yaptıydı o. Şimdi tekrar baktım o videoyu kaldırmış herhalde, bulamadım. Ama ben seyrettim. Hem de öyle bir kapasitör yapmış ki (!) çatır çatır ark yaptırıyordu. Bilmiyorum, yeni videoları belki daha iyi olabilir ama bana göre seyrettiğim videoları eğiticilik anlamında çok yetersiz ve bu 100 F da resmen düzmece.

Bu plastik açma videosu da hiç inandırıcı gelmedi bana. Bir iki sprey sıktı, kutu tertemiz açıldı. Ben dremel ile öyle bir güç kaynağını kesmiştim, birleşim yeri friksiyon kaynağı ile kaynatılıyor ve kesiti 3 mm. O kadar plastiği sen nasıl öyle bir spreyle tertemiz kesiyorsun? Bence o kutu zaten açıktı. Spreyi sıktı, sonra da biraz ıkındı ve açtı.

KAYAELC sansasyonel başlık atıp yüksek abone sayısına ulaşmaya çalışan bir kanal diye düşünüyorum. İçerik türkçe, başlıklar ingilizce. Sanki gavur senin videoyu başlığından bulsa yararlanabilecek.

Bir ara aluminyum folyo ve fırın kağıdı ile 100 Farad kapasitör de yaptıydı o. Şimdi tekrar baktım o videoyu kaldırmış herhalde, bulamadım. Ama ben seyrettim. Hem de öyle bir kapasitör yapmış ki (!) çatır çatır ark yaptırıyordu. Bilmiyorum, yeni videoları belki daha iyi olabilir ama bana göre seyrettiğim videoları eğiticilik anlamında çok yetersiz ve bu 100 F da resmen düzmece.

Bu plastik açma videosu da hiç inandırıcı gelmedi bana. Bir iki sprey sıktı, kutu tertemiz açıldı. Ben dremel ile öyle bir güç kaynağını kesmiştim, birleşim yeri friksiyon kaynağı ile kaynatılıyor ve kesiti 3 mm. O kadar plastiği sen nasıl öyle bir spreyle tertemiz kesiyorsun? Bence o kutu zaten açıktı. Spreyi sıktı, sonra da biraz ıkındı ve açtı.
bu bilmem ne pcb bilmem ne mağazası sponsorlukları olmasa elektrik-elektronik videosu üretenlerin sayısı 1 elin parmaklaerını geçmez.

bu bilmem ne pcb bilmem ne mağazası sponsorlukları olmasa elektrik-elektronik videosu üretenlerin sayısı 1 elin parmaklaerını geçmez.
Kemal Canbaz çok kaliteli içerik üretiyor youtube de . Tavsiye ederim .
Plastik presli kutu açmak konusunda ben maket bıçağıyla direk kesiyorum. Başkası da yalan bence.

Galiba dediğin video bu abi
Kemal Canbaz ın videoları bi yere kadar kaliteli bence Timur abinin dediği gibi kayaelc gibi videolara abartılı başlık ve fotoğraf koyup takipçi çekmek gibi geliyor bana.Ama faydalı bilgiler de veriyor yiğidi öldür hakkını yeme demişler.İlgimi çeken ve faydalı birşey anlatan kim olursa olsun beğeni atarım sonuçta ortada bir emek var.

Galiba dediğin video bu abi
Kemal Canbaz ın videoları bi yere kadar kaliteli bence Timur abinin dediği gibi kayaelc gibi videolara abartılı başlık ve fotoğraf koyup takipçi çekmek gibi geliyor bana.Ama faydalı bilgiler de veriyor yiğidi öldür hakkını yeme demişler.İlgimi çeken ve faydalı birşey anlatan kim olursa olsun beğeni atarım sonuçta ortada bir emek var.
En tirt zafer yıldız bence . Hergun uyduruk bir devre kuruyor oyuncak gibi . Kemal Canbaz çok çeşitli elektronik cihazların tamiri konusunda çok faydalı bilgiler veriyor . Yabancılardan da northridgefix çok iyi .

En tirt zafer yıldız bence . Hergun uyduruk bir devre kuruyor oyuncak gibi . Kemal Canbaz çok çeşitli elektronik cihazların tamiri konusunda çok faydalı bilgiler veriyor . Yabancılardan da northridgefix çok iyi .
Zafer Yıldız ın bazı videoları bana göre tırt mesela roleye neden diyot bağlanır.Dc motora neden kondansatör bağlanır.Bu tarz videolar ilgimi çekiyor.Devreye bağlanan parçanın görevini öğreniyorum.Diğer paylaşımlarına gelince eminim onlarında meraklısı ve devreyi yapıp işini gören vardır.
Northridgefix de biliyorum abi bi ara aboneydim yabancı dil yokken sadece boş boş izlemekde boşa zaman kaybı bence.

Zafer Yıldız ın bazı videoları bana göre tırt mesela roleye neden diyot bağlanır.Dc motora neden kondansatör bağlanır.Bu tarz videolar ilgimi çekiyor.Devreye bağlanan parçanın görevini öğreniyorum.Diğer paylaşımlarına gelince eminim onlarında meraklısı ve devreyi yapıp işini gören vardır.
Northridgefix de biliyorum abi bi ara aboneydim yabancı dil yokken sadece boş boş izlemekde boşa zaman kaybı bence.
Ben altyazıları açıyorum. Hem konuşulanı aynı anda anlamak hemde cümle çözümlemek konusunda da yabancı dilim gelişiyor. Bazen videoyu durdurup sözlükten kelime anlamı bakıyorum.

Ben altyazıları açıyorum. Hem konuşulanı aynı anda anlamak hemde cümle çözümlemek konusunda da yabancı dilim gelişiyor. Bazen videoyu durdurup sözlükten kelime anlamı bakıyorum.
Abi ben mobil cihaz ile uygulama üzerinden giriş yapıyorum.Çoğu videoda Türkçe altyazı seçeneği yok.Bilgisayar ile tarayıcıdan giriş yapınca tüm videolarda Türkçe altyazı seçeneği varmı?

Mutlaka faydalı bilgiler de vardır kanalda, ama hangisi faydalı hangisi değil, acemi olan birisi anlayamaz. Arada bir sürü sansasyonel video olunca acemi de artık şüpheyle bakar hangisine inanacağım diye.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back